DOLAR 31.1446 %0.15
EURO 33.8448 %0.10
G.ALTIN 2039.3008 %0.37
BITCOIN 56736.7708 %4.18
ETHERIUM 3254.7747 %2.18
havadurum

En Büyük Gezegen Hangisi? Güneş Sistemi’ndeki Devasa Boyutlu Gezegenin Sırrı

Güneş Sistemi’nde bulunan gezegenlerin büyüklük sıralaması nasıldır? En büyük gezegen hangisidir? Bu gezegenin yapısı ve özellikleri nelerdir? İşte, en büyük gezegen hakkında merak edilenler…

1657

Güneş Sistemi, çekim kuvvetinin etkisiyle gezegenlerin ve onlara ait uyduların bulunduğu bir sistemdir. Bu sistemde sadece gezegenler ya da uydular değil, yıldızlar, meteorlar ve daha birçok gök cismi de bulunmaktadır. Gezegenlerin kendilerine ait bir ışığı bulunmadığı için Güneş’ten aldıkları ışığı yansıtırlar. Ayrıca yıldız veya yıldız kalıntılarının etrafında yörünge izlerler. Gezegenler yapısına göre çeşitli sınıflara ayrılır. Karasal gezegenler, iç gezegen olarak da bilinir ve yapısında kayaç bulunur. Jovian gezegenler, dış gezegen olarak da bilinir ve gazdan oluşurlar. Cüce gezegenler, başka bir nesnenin uydusu olmadan Güneş’in etrafında döner. Peki, Güneş Sistemi’ndeki en büyük gezegen hangisidir? Bu gezegenin yapısı ve özellikleri nelerdir? İşte, en büyük gezegen hakkında merak edilenler…

En Büyük Gezegen: Jüpiter

Güneş Sistemi’ndeki en büyük gezegen, hem kütle hem de hacim açısından tüm diğer gezegenlerden belirgin şekilde büyük olan Jüpiter’dir. Jüpiter’in kütlesi Dünya’nın kütlesinden 318 kat fazladır1. Jüpiter 140.000 km’lik çapı ile Dünya’nın çapının yaklaşık 11 katıdır2. Jüpiter, güneş sistemindeki bütün gezegenlerin toplamından 2,5 (2 buçuk) kat daha büyüktür3.

Jüpiter’in bu kadar büyük olmasının nedeni, yapısında bulunan gazlardır. Jüpiter’in büyük çoğunluğu hidrojen ve helyumdan oluşmakta ve gaz devi sınıfına girmektedir4. Jüpiter’in katı bir yüzeyi yoktur, ancak derinliklere inildikçe gazların sıvılaştığı ve metalik hale geldiği düşünülmektedir. Jüpiter’in merkezinde ise, Dünya’nın 15 katı büyüklüğünde ve 24.000 °C sıcaklığında bir çekirdek olduğu tahmin edilmektedir.

Jüpiter, aynı zamanda en büyük uyduya sahip gezegen konumundadır. Jüpiter’in Ganymede uydusu, sistemimizde bulunan en büyük uydu konumundadır. Yani Ganymede hem Jüpiter’in en büyük hem de Güneş sistemimizin en büyük doğal uydusudur. Jüpiter’in toplam 79 tane uyduyu barındırdığı bilinmektedir.

Jüpiter, ayrıca kendi manyetik alanına sahip olan bir gezegendir. Bu manyetik alan, Dünya’nın manyetik alanından 20.000 kat daha güçlüdür. Jüpiter’in manyetik alanı, Güneş rüzgarlarından korunmasını sağlar ve etrafında bir radyasyon kuşağı oluşturur. Bu radyasyon kuşağı, Jüpiter’in uyduları için tehlikeli olabilir.

Jüpiter, Güneş Sistemi’ndeki en büyük gezegen olmasının yanı sıra, en ilginç gezegenlerden biridir de. Jüpiter’de kırmızı bir leke gibi görünen, 350 yıldır devam eden bir fırtına yaşanmaktadır. Bu fırtına, Büyük Kırmızı Leke olarak adlandırılır ve Dünya’nın iki katı büyüklüğündedir. Jüpiter’de ayrıca ses hızından daha hızlı olan rüzgarlar eser. Jüpiter’in atmosferinde, renkli bulut şeritleri, şimşekler, kutup ışıkları ve su buharı gibi çeşitli olaylar gözlemlenir.

Güneş Sistemi’ndeki en büyük gezegen olan Jüpiter, devasa boyutu, gaz yapısı, manyetik alanı, uyduları ve atmosferi ile dikkat çeken bir gezegendir. Jüpiter, hem bilim insanları hem de meraklıları için araştırılması gereken birçok gizemi barındırmaktadır. Jüpiter, Güneş Sistemi’mizin en büyük gezegeni olmanın ötesinde, en etkileyici gezegenlerden biridir.

(HABER MERKEZİ)
Paylaş