DOLAR 28.9209 %0.00
EURO 31.3154 %-0.54
G.ALTIN 1882.7745 %-2.15
BITCOIN 41850.97 %5.74
ETHERIUM 2224.9625 %2.60
BIST100 8087.24 %0.00
havadurum

Borsada brüt takas nedir? Yatırımcıları nasıl etkiler?

Brüt takas, borsada belirli kriterlere göre seçilen senetlerin takas işlemlerine yönelik yapılan bir uygulamadır. Peki, brüt takas nedir, yatırımcıları nasıl etkiler? İşte brüt takas ile en çok merak edilenler…

549

Borsada yatırım yapmak isteyenlerin karşılaştığı terimlerden biri de brüt takastır. Peki, brüt takas nedir, nasıl uygulanır, yatırımcıları nasıl etkiler? İşte borsada brüt takas ile ilgili merak edilenler.

Brüt Takas Nedir?

Brüt takas, borsada belirli kriterlere göre seçilen senetlerin takas işlemlerine yönelik yapılan bir uygulamadır. Brüt takas bir çeşit tedbir olarak da bilinir. Brüt takas uygulaması, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yatırımcıları korumak amacıyla başlatılır. SPK, piyasada olağan dışı hareketlilik gösteren veya manipülasyona maruz kalan hisse senetlerini belirli veya belirsiz bir süreyle brüt takasa alabilir. Brüt takasa alınan hisse senetleri, normal hisse senetlerinden farklı kurallara tabi olur.

Brüt Takas Nasıl Uygulanır?

Brüt takasa alınan hisse senetlerinin alım ve satım işlemleri, brüt takasa alınmayan hisse senetlerine göre farklı olmaktadır. Brüt takasta olan hisse senetlerinin alım ve satım emirleri internet üzerinden kapatılır. Emir girişleri yalnızca telefon aracılığı ile ya da şahsen yapılmasına izin verilir. Ayrıca brüt takasa alınmış olan hisse senetleri için aynı gün içerisinde alım ve satım işleminin yapılması da mümkün değildir. Bu duruma T+0 kuralı denir. Brüt takasta olan hisse senetlerini yalnızca nakit olarak almak mümkündür, kredi kartı ile herhangi bir işlem yapılması mümkün olmaz. Brüt takas işlemi hisse senetlerinin takası ile ilgili bir işlemdir. Takas işlemi ise, alıcı ve satıcının karşılıklı olarak borç ve alacaklarını ödeme gününde yerine getirmeleridir.

Brüt Takas Yatırımcıları Nasıl Etkiler?

Brüt takas uygulamasının yatırımcıları nasıl etkilediği merak edilen bir konudur. Brüt takas uygulamasının amacı, yatırımcıları spekülatif amaçlı alım satımlardan ve manipülasyonlardan korumaktır. Bu sayede, hisse senetleri üzerindeki ani fiyat değişimlerinin önüne geçmek ve piyasanın sağlıklı işlemesini sağlamak mümkündür. Brüt takas uygulamasının bazı avantajları ve dezavantajları da vardır.

Avantajları şunlardır:

  • Brüt takasta olan hisse senetleri daha az riskli olur, çünkü spekülatif hareketlere maruz kalmazlar.
  • Brüt takasta olan hisse senetleri daha ucuz olur, çünkü talep azalır ve fiyatlar geriler.
  • Brüt takasta olan hisse senetleri daha uzun vadeli yatırım için uygun olur, çünkü günlük alım satım yapılamaz.

Dezavantajları ise şunlardır:

  • Brüt takasta olan hisse senetleri daha az likit olur, çünkü hacim düşer ve alıcı bulmak zorlaşır.
  • Brüt takasta olan hisse senetleri daha az getirili olur, çünkü fiyatlar artmaz ve kar potansiyeli azalır.
  • Brüt takasta olan hisse senetleri daha sınırlı işlem yapılabilir olur, çünkü internet üzerinden emir verilemez ve kredi kartı ile alınamaz. (Erhan Taylan)

Paylaş