DOLAR 27.3861 %0.00
EURO 29.0664 %0.00
G.ALTIN 1627.647 %0.00
BITCOIN 26939.7645 %0.14
ETHERIUM 1674.7251 %0.45
BIST100 8334.94 %0.00
havadurum

Bayramiç Beyazı Nedir? Bayramiç Beyazı Nasıl Yetiştirilir? Bayramiç Beyazı’nın Faydaları Nelerdir? 

Bayramiç beyazı, Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde yetişen beyaz bir nektarin çeşidi. 2013 yılında ‘Bayramiç Beyazı’ adıyla Türkiye’de coğrafi işaret tescili yapılan ürün, rengi, tadı, kokusu ve aroması ile dikkat çekiyor. Peki, Bayramiç beyazı nedir? Nasıl yetişir? Faydaları nelerdir? Soruların cevapları haberimizde...

960

Bayramiç beyazı, Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde yetişen endemik bir meyve. Beyaz bir nektarin çeşidi olan bu meyve, coğrafi işaret tescili ile koruma altına alınmıştır. Bayramiç beyazı, tohumdan yetiştirilir ve 3 dönemde hasat edilir. C vitamini deposu olan bu meyve, sindirim sistemine iyi gelir ve antioksidanlarla doludur.

Bayramiç Beyazı Nedir?

Bayramiç beyazı, Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde yetişen beyaz bir nektarin çeşidi. Nektarin, şeftaliye benzeyen ancak tüysüz ve daha tatlı bir meyvedir. Bayramiç beyazı ise nektarinin beyaz renkli bir türüdür. Bu meyve, 2013 yılında ‘Bayramiç Beyazı’ adıyla Türkiye’de coğrafi işaret tescili yapılarak koruma altına alınmıştır. Bu sayede, bu meyvenin sadece Bayramiç ilçesinde yetiştiği ve başka yerlerde yetişmediği belgelenmiştir. Bayramiç beyazı, rengi, tadı, kokusu ve aroması ile diğer nektarin çeşitlerinden ayrılır.

Bayramiç Beyazı Nasıl Yetiştirilir?

Bayramiç beyazı, tohumdan yetiştirilir. Bunun için de önceki yıllarda verimli ve kaliteli ürün veren ağaçlardan alınan meyvelerin tohumları kullanılır. Bu tohumlar, ilkbaharda toprağa ekilir ve sulanır. Ağaçlar yaz aylarında çiçek açar ve meyve vermeye başlar. Bayramiç ilçesinde, Kazdağları’nın endemik meyvesi olan coğrafi işaretli nektarini ‘Bayramiç beyazı’, 7 bin dönüm alanda erkenci, orta ve geç olmak üzere 3 dönemde yetiştirilir. Erkenci dönemde Haziran ayında, orta dönemde Temmuz ayında, geç dönemde ise Ağustos ayında hasat edilir.

Bayramiç Beyazı’nın Faydaları Nelerdir?

Bayramiç beyazı, sağlık açısından pek çok faydaya sahip bir meyvedir. İşte bu faydalardan bazıları:

C vitamini deposudur: Bayramiç beyazı, 100 gramında yaklaşık 10 miligram C vitamini bulundurur. Bu da günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık %11’ini karşılar. C vitamini, bağışıklık sistemini güçlendirir, enfeksiyonlara karşı korur, cilt sağlığına iyi gelir ve yara iyileşmesini hızlandırır.

Yüksek Lif İçeriği ile sindirim sistemine iyi gelir: Bayramiç beyazı, 100 gramında yaklaşık 2 gram lif bulundurur. Bu da günlük lif ihtiyacının yaklaşık %8’ini karşılar. Lif, sindirim sistemini düzenler, kabızlığı önler, bağırsak hareketlerini artırır ve kolesterol seviyesini düşürür.

Düşük kalorili olduğundan diyet için mükemmel bir meyve: Bayramiç beyazı, 100 gramında yaklaşık 40 kalori bulundurur. Bu da günlük kalori ihtiyacının yaklaşık %2’sine denk gelir. Bayramiç beyazı, düşük kalorili olmasının yanı sıra tatlı ve lezzetli bir meyve olduğu için diyet yapanlar için ideal bir atıştırmalıktır.

Antioksidanlarla doludur: Bayramiç beyazı, antioksidanlar açısından zengin bir meyvedir. Antioksidanlar, vücutta zararlı etkilere sahip olan serbest radikallerle savaşır, hücreleri korur, yaşlanmayı geciktirir ve kronik hastalıklara karşı korur.

Bayramiç beyazı, Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde yetişen beyaz bir nektarin çeşidi. 2013 yılında ‘Bayramiç Beyazı’ adıyla Türkiye’de coğrafi işaret tescili yapılan ürün, rengi, tadı, kokusu ve aroması ile dikkat çekiyor. Bayramiç beyazı, tohumdan yetiştirilir ve 3 dönemde hasat edilir. C vitamini deposu olan bu meyve, sindirim sistemine iyi gelir ve antioksidanlarla doludur.

Yunus Erzincanlı

Paylaş