havadurum

Basın Kartı Yönetmeliğinde Önemli Değişiklik! Sürekli Basın Kartı Alımında Süre Hesabı Değişti!

"Basın Kartı Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni düzenlemeye göre, sürekli basın kartı alabilmek için yapılan süre hesabında serbest basın kartı taşıyan dönemlere ait toplam sürenin en fazla 24 ayı dikkate alınacak.

495

"Basın Kartı Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni yönetmelik, sürekli basın kartı alabilmek için yapılan süre hesabında önemli değişiklikler içeriyor.

Serbest Basın Kartı Süresi Kısıtlaması Geldi

Sürekli basın kartı alabilmek için yapılan süre hesabında, serbest basın kartı taşınan dönemlere ait toplam sürenin en fazla 24 ayı dikkate alınacak. Bu düzenleme, serbest gazetecilerin sürekli basın kartı alma sürecindeki etkisini sınırlamayı hedefliyor.

TRT ve AA Çalışanlarına Özel Düzenleme

Anadolu Ajansında (AA) ve Türkiye Radyo-Televizyon Kurumunda (TRT) haber alanında çalışmayanlara basın kartı verilmeyecek. Bu madde, belirli medya kuruluşlarında çalışanların basın kartı alma şartlarını yeniden düzenliyor.

Yeni Belirlemelere Gidildi!

AA'da basın kartı alabilecek ünvanlar, yayınlanan düzenlenmede “Yönetim kurulu başkanı ve üyeleri, genel müdür, genel müdür yardımcısı ve genel yayın yönetmeni, genel yayın yönetmenine veya genel müdür yardımcısına bağlı çalışan haber direktörleri, genel müdür yardımcısına bağlı çalışan direktörler, koordinatörler, haber koordinatörleri, müşavirler, yayın danışmanları, haber müdürleri, haber planlama müdürleri, müdürler, haber müdür yardımcıları, müşavir yardımcıları ve müdür yardımcıları, bölge müdürleri ve bölge haber müdürleri, başmuhabirler, başfoto muhabirleri, başkameramanlar, başgrafıkerler, başkurgucular ve başyayıncılar, kıdemli muhabirler, kıdemli foto muhabirleri, kıdemli kameramanlar, kıdemli grafikerler, kıdemli kurgucular ve kıdemli yayıncılar, muhabirler, foto muhabirleri, kameramanlar, grafikerler, kurgucular ve yayıncılar, yardımcı muhabirler, yardımcı foto muhabirleri, yardımcı kameramanlar, yardımcı grafikerler, yardımcı kurgucular ve yardımcı yayıncılar” şeklinde belirlendi.

Ünvanlar Değişti!

Yönetmeliğin 24. maddesindeki "On beş günlük aralıklarla yayınlanan gazete ve on beş günden fazla aralıklarla yayınlanan dergilerde" ifadeleri "Haber ve fotoğraf ajanslarında", 26. maddesinin başlık ve içeriğinde bulunan "Özel radyo" ifadesi ise "radyo" olarak değiştirildi. Radyo ve televizyonlarda basın kartı alabilecek ünvanlara "fotoğrafçı" da eklendi.

(ESRA GÜLLER)
Paylaş