havadurum

Ayvanın Faydaları: Bu Kış Sofranızdan Eksik Etmeyin!

Ayva, kış meyveleri arasında belki de en çok göz ardı edilenlerden biri. Oysa bu lezzetli ve aromatik meyve, sağlığımız için pek çok fayda sağlıyor. İşte ayvanın faydaları ve neden bu kış sofranızdan eksik etmemeniz gerektiği…

373

Ayva, sağlığımız için pek çok fayda sağlayan bir meyve. Zayıflamaya, bağışıklık sistemini güçlendirmeye, kanser riskini azaltmaya, kalp ve damar sağlığını korumaya, sindirimi kolaylaştırmaya, cildi yenilemeye ve gençleştirmeye, böbrek sağlığını korumaya ve daha pek çok şeye iyi geliyor. İşte ayvanın faydaları ve neden bu kış sofranızdan eksik etmemeniz gerektiği…

Ayva, Zayıflamak İsteyenlerin Dostu

Ayva, glisemik indeksi düşük bir meyve. Bu da kan şekerini çok hızlı yükseltmediği anlamına geliyor. Bu sayede, diyabet hastaları veya diyet yapanlar rahatlıkla tüketebiliyor. Ayrıca, lifli yapısı sayesinde tokluk süresini uzatıyor ve zayıflamaya yardımcı oluyor. 100 gramında sadece 40 kalori bulunan ayvayı, haşlayarak veya buharda pişirerek tatlı ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Ancak porsiyon kontrolüne dikkat etmeyi unutmayın. Bir porsiyon ayva, büyük boy bir ayvanın yarısı kadardır.

Ayva, Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor

Ayva, C vitamini ve fitokimyasallar açısından zengin bir meyve. Bu da bağışıklık sistemimizin güçlenmesine ve vücudumuzun hastalıklara karşı direncinin artmasına katkı sağlıyor. Günlük C vitamini ihtiyacımızın yüzde 15’ini karşılayan ayva2, bu sayede vücudu patojenlere, virüslere ve bakterilere karşı koruyor. Kış aylarında, portakal ve mandalinanın yanı sıra ayva da bol bol tüketmeniz gereken meyveler arasında.

Ayva, Kanser Riskini Azaltıyor

Ayva, antioksidanlar arasında gösterilen A, C, E, B1 ve B2 vitaminlerini içeriyor. Bu vitaminler, vücudu toksinlere karşı koruyarak, serbest radikallerin neden olduğu oksidatif hasarı önleyerek, kanser riskini azaltıyor. Ayrıca, ayvanın içerdiği pektin, bağırsaklarda bulunan zararlı maddelerin emilimini engelleyerek, kolon kanseri riskini de düşürüyor.

Ayva, Kalp ve Damar Sağlığını Koruyor

Ayva, potasyum bakımından zengin bir meyve. Potasyum, kan basıncını kontrol altında tutarak, hipertansiyonu önlemeye yardımcı oluyor. Ayrıca, potasyum, kalp kaslarının düzenli çalışmasını sağlayarak, kalp ritim bozukluklarını da engelliyor. Bir orta boy ayva, günlük potasyum ihtiyacımızın yüzde 5’ini karşılıyor. Ayva ayrıca, kolesterolü dengeliyor ve damar tıkanıklığının önüne geçiyor.

Ayva, Sindirimi Kolaylaştırıyor

Ayva, sindirim sistemi için de faydalı bir meyve. İçerdiği lifler sayesinde, kabızlık ve ishal gibi sindirim sorunlarını hafifletiyor. Suda çözünen ve çözünmeyen besin lifleri, dışkının kıvamını ayarlayarak, bağırsak hareketlerini düzenliyor. Ayrıca, ayva, hemoroid gibi rahatsızlıkların görülme oranını da azaltıyor. Ayvanın yaprağı da, kurutulup çay olarak tüketildiğinde, sindirimi kolaylaştırıyor ve bağırsak sağlığını koruyor.

Ayva, Cildi Yeniliyor ve Gençleştiriyor

Ayva, cilt sağlığı için de önemli bir meyve. İçerdiği vitaminler, cildin nemlenmesini, yenilenmesini ve gençleşmesini sağlıyor. Ayrıca, ayvanın anti-inflamatuar özelliği, ciltteki iltihaplanma, kızarıklık ve akne gibi sorunları da gideriyor. Ayva çekirdeği de, cilt bakımında kullanılabiliyor. Ayva çekirdeği, suya konulduğunda jel kıvamına gelir ve bu jel, ciltteki yaraların, yanıkların ve çatlakların iyileşmesine yardımcı olur.

Ayva, Böbrek Sağlığını Koruyor

Ayva, böbrek sağlığı için de faydalı bir meyve. İçerdiği maddeler, böbreklerin düzenli çalışmasını sağlıyor ve böbrek taşı oluşumunu engelliyor. Ayrıca, ayva, idrar söktürücü bir etkiye sahip olduğu için, böbreklerdeki toksinlerin atılmasına da yardımcı oluyor.

Ayva, Diğer Faydaları

Ayva, yukarıda saydığımız faydalarının yanı sıra, başka sağlık sorunlarına da iyi geliyor. Örneğin, ayva, mide bulantısı ve kusmaya karşı etkili bir meyve. Özellikle hamilelikte yaşanan mide bulantılarına iyi gelebilir. Ayva ayrıca, kötü nefes kokusunun önüne geçiyor ve ağız sağlığını koruyor. Ayva, alerjik reaksiyonlara karşı da koruma sağlıyor ve alerji belirtilerini hafifletiyor. Ayva, içerdiği demir sayesinde, kansızlığa iyi geliyor ve kan yapımını destekliyor. Ayva, aynı zamanda, saç sağlığı için de faydalı bir meyve. Saçları güçlendiriyor, uzatıyor ve parlaklık veriyor.

(ESRA GÜLLER)
Paylaş