DOLAR 29.0004 %0.03
EURO 31.2211 %-0.01
G.ALTIN 1866.5804 %0.00
BITCOIN 43786.8604 %-0.40
ETHERIUM 2352.7612 %-1.00
havadurum

"Yapılan zamların ardı arkası gelmeyecektir"

Çanakkale Belediye tarafından toplu taşımaya yapılan yüzde 66 zammın ardından Çanakkale Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Aynur Tuna Yavaş eleştiride bulunarak; "Bu zamların en büyük sebebi belediye kaynaklarının doğru ve verimli olarak kullanılmamasından kaynaklanmaktadır" dedi.

954
Çanakkale Belediyesi Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantısı'nın ardından oy çokluğu ile toplu taşımalara zam yapılacağı kararının verilmesinin ardından, Çanakkale Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Aynur Tuna Yavaş konuya ilişkin açıklamalarda bulunarak; "Belediye yönetimi, kendi denetiminde olan toplu taşıma kooperatifini doğru şekilde denetlemediği için kooperatifin milyonlarca lira borcu bulunmaktadır ve bu borçlar için her ay yüzbinlerce lira faiz ödenmektedir. Ödenen bu faizler Çanakkale halkının cebinden çıkmaktadır bugün yapılan %66 zammın ana sebebi de budur." dedi.

"Çanakkale halkının cebinden çıkmaktadır"

Çanakkale Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Aynur Tuna Yavaş, Çanakkale Belediyesi Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantısı'nda şehir içi toplu taşımalara zam yapılacağı kararına ilişkin; "Zamların en büyük sebebinin belediye kaynaklarının doğru ve verimli olarak kullanılmamasından kaynaklandığını vurgulayan Yavaş, "Belediye yönetimi, kendi denetiminde olan toplu taşıma kooperatifini doğru şekilde denetlemediği için kooperatifin milyonlarca lira borcu bulunmaktadır ve bu borçlar için her ay yüzbinlerce lira faiz ödenmektedir. Ödenen bu faizler Çanakkale halkının cebinden çıkmaktadır bugün yapılan %66 zammın ana sebebi de budur" ifadelerini kullandı.

"Temmuz ayında zam yapılmıştı"

Temmuz ayında yapılan zammı hatırlatan Yavaş; "Eylül ayı belediye meclis toplantısında CHP yönetimindeki Çanakkale merkez ilçe belediyesinin beceriksiz yönetimine bir kez daha şahit olduk. Belediye hizmet vermiş olduğu bütün kalemlerde yılbaşından bugüne defalarca fahiş oranında zamlar yaparak günü kurtarmaya çalışmaktadır. Toplu taşımaya daha iki ay önce temmuz ayında zam yapılmıştı bugün ise Çanakkale halkına yine bir zam dayatılmıştır. Belediye yönetimi aldığı kararla şehir içi tam yolcu ücretlerine yüzde 41, öğrenci yolcu ücretine yüzde 66 zam yaparak, tam yolcu 12 liradan 17 liraya, öğrenci ise 6 liradan 10 liraya çıkarmıştır. Bu zamların en büyük sebebi belediye kaynaklarının doğru ve verimli olarak kullanılmamasından kaynaklanmaktadır. Belediye yönetimi borç batağında olan ve normal şartlarda 5 yılda bir araçlarını yenileyerek hizmet vermesi gereken toplu taşıma kooperatifine adeta mahkum olmuştur" şeklinde konuştu.

"Buradaki batak tahmin edilenden çok daha büyüktür"

Belediyenin denetiminde olan toplu taşıma kooperatifinin mali durumuna değinen Yavaş; "Belediye yönetimi, kendi denetiminde olan toplu taşıma kooperatifini doğru şekilde denetlemediği için kooperatifin milyonlarca lira borcu bulunmaktadır ve bu borçlar için her ay yüzbinlerce lira faiz ödenmektedir. Ödenen bu faizler Çanakkale halkının cebinden çıkmaktadır bugün yapılan yüzde 66 zammın ana sebebi de budur. Belediye yönetimi her zaman şeffaflıktan bahsetmektedir eğer bu söylemlerinde samimilerse toplu taşıma kooperatifinin mali durumunu ne kadar borcu olduğunu her ay ne kadar faiz ödediğini çıkıp açıklasınlar! Fakat açıklayamazlar çünkü buradaki batak tahmin edilenden çok daha büyüktür. Bu beceriksiz yönetim belediyeyi doğru şekilde yönetmediği ve toplu taşıma kooperatifini denetlemediği sürece yapılan zamların ardı arkası gelmeyecektir. Zamların arkası gelmediği gibi Çanakkale halkı ekonomik ömrünü doldurmuş kliması, kapısı bozuk, kapısı kırık vatandaşın can güvenliğini tehdit eden otobüslerle yolculuk etmek zorunda kalmaya devam edecektir" dedi.
(Atilla Akın)
Paylaş