DOLAR 28.8942 %0.06
EURO 31.5572 %0.14
G.ALTIN 1896.1112 %0.35
BITCOIN 37633.5999 %-0.31
ETHERIUM 2047.0184 %0.09
BIST100 7948.6 %0.15
havadurum

Yapı Kredi Halka Arz Nasıl Alınır? Adım Adım Rehber

Yapı Kredi halka arz nasıl alınır? Bu sorunun cevabını adım adım anlatan bir rehber hazırladık. Bu rehberde, yatırım hesabı açma, halka arz başvurusu yapma, halka arz sonucunu öğrenme ve hisseleri alıp satma gibi konuları bulabilirsiniz.

1365

Yapı Kredi, Türkiye’nin en büyük özel bankalarından biridir. Yapı Kredi, 2023 yılında yüzde 20 oranında hisse satışı yaparak halka arz olmuştur. Halka arz, şirketlerin sermaye piyasalarına açılarak hisselerini halka sunmasıdır. Halka arz ile şirketler sermaye artırırken, yatırımcılar da şirketlere ortak olma fırsatı bulurlar. Peki, Yapı Kredi halka arz nasıl alınır? Yapı Kredi halka arzına katılmak için hangi adımları izlemek gerekir? İşte size Yapı Kredi halka arz nasıl alınır sorusunun cevabı.

Yatırım Hesabı Açmak

Yapı Kredi halka arzına katılmak için öncelikle bir yatırım hesabına sahip olmanız gerekmektedir. Yatırım hesabı, hisse senedi alım satım işlemlerini yapabileceğiniz bir hesaptır. Yatırım hesabınız yoksa, Yapı Kredi’nin internet şubesi, mobil uygulaması veya şubelerinden kolayca açabilirsiniz. Yatırım hesabınız varsa, bu adımı atlayabilirsiniz.

Halka Arz Başvurusu Yapmak

Yapı Kredi halka arzına başvurmak için, Yapı Kredi’nin internet şubesi, mobil uygulaması veya şubelerinden birini kullanabilirsiniz. Halka arz başvurusu yapmak için şu adımları izleyin:

 • Yapı Kredi internet şubesine veya mobil uygulamasına giriş yapın.
 • Yatırımlar > Hisse Senedi > Hisse Senedi Halka Arz menüsüne tıklayın.
 • Karşınıza çıkan ekranda, halka arza katılacağınız hisse senedini seçin.
 • Katılım miktarınızı belirleyin. (Hisse senedinin fiyat aralığına ve asgari talep miktarına göre değişebilir.)
 • Başvuru formunu doldurun ve onaylayın.

Halka Arz Sonucunu Beklemek

Halka arz başvurusu yaptığınızda, hisse senetlerinin tahsis edilmesi için bir süre beklemeniz gerekmektedir. Tahsis süreci, halka arza olan talebe göre değişebilir. Tahsis süreci bittikten sonra, başvurunuzun sonucunu öğrenebilirsiniz. Başvurunuzun sonucunu öğrenmek için şu adımları izleyin:

 • Yapı Kredi internet şubesine veya mobil uygulamasına giriş yapın.
 • Yatırımlar > Hisse Senedi > Hisse Senedi Halka Arz menüsüne tıklayın.
 • Karşınıza çıkan ekranda, halka arza katıldığınız hisse senedini seçin.
 • Başvuru sonucunuzu görüntüleyin.

Hisselerinizi Almak veya Satmak

Halka arza katılıp hisse senetlerini aldığınızda, hisseleriniz yatırım hesabınıza aktarılır. Hisseleriniz yatırım hesabınıza aktarıldığında, isterseniz Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlayan hisselerinizi alabilir veya satabilirsiniz. Hisselerinizi almak veya satmak için şu adımları izleyin:

 • Yapı Kredi internet şubesine veya mobil uygulamasına giriş yapın.
 • Yatırımlar > Hisse Senedi > Al/Sat menüsüne tıklayın.
 • Karşınıza çıkan ekranda, almak veya satmak istediğiniz hisse senedini seçin.
 • Alım veya satım emrinizi girin ve onaylayın.

Yapı Kredi halka arz nasıl alınır sorusunun cevabını bu şekilde vermiş olduk. Yapı Kredi halka arzına katılmak için yatırım hesabı açmak, halka arz başvurusu yapmak, halka arz sonucunu beklemek ve hisselerinizi almak veya satmak gibi adımları izlemeniz gerekmektedir. Yapı Kredi halka arzına katılarak, Türkiye’nin en büyük özel bankalarından birine ortak olma fırsatını yakalayabilirsiniz.

Saim Tunçman

Paylaş