DOLAR 28.9922 %0.00
EURO 31.2255 %0.00
G.ALTIN 1866.6203 %0.00
BITCOIN 43866.8108 %-1.15
ETHERIUM 2361.0852 %-0.24
havadurum

Yangınla mücadele sürüyor

Çanakkale'de merkeze bağlı Kızılkeçili Köyü yakınlarında örtü yangını olarak başlayan ve ormanlık alana sıçrayan yangın, 6 köyü tehdit ederken, bir köy boşaltıldı. Yangın nedeni ile çok sayıda tarım arazisi ve tarımsal ürün zarar gördü.

353

Çanakkale`nin Lapseki yönündeki merkeze bağlı Kızılkeçili Köyü yakınlarında başlayan yangınla mücadele sürüyor. Önceki gün (16 Temmuz ) saat 16:31 sıralarında örtü yangını olarak başlayan ve rüzgarın etkisiyle ormanlık alana sirayet eden yangın tarımsal alanları ve bu alanlardaki tarımsal üretimi tehdit ediyor.

Yangın, dün boğazın öte yakasındaki Gelibolu ve Eceabat ilçeleri ile Kilitbahir gibi Gelibolu Yarımadası`ndaki Çanakkale`ye bakan köylerden de görüldü. Yangın ardından rüzgarın da etkisiyle duman tüm Çanakkale`nin üzerini kapladı. Yangın, Kızılkeçili, Yukarı Okçular, Musaköy, Özbek, Yapıldak ve Kemel köylerini tehdit ederken, Kemel Köyü tedbir amaçlı boşaltıldı. Hasat döneminde olan köylerin tarımsal alanları ise zarar gördü. Çok sayıda arpa ve buğday ekili alanların yangından zarar gördüğü öğrenildi.

Çevre il ve ilçelerden de destek ekipleri geldi
Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü`nden alınan son bilgilere göre, yangına 13 helikopter ve 5 uçak ile havadan, 60 arazöz, 19 su ikmal aracı, dozerler ve çok sayıda destek ekibiyle karadan müdahale devam ediyor. Yangın bölgesinde Balıkesir/Sındırgı, Bolu/Mengin, Kırklareli, Bursa, İstanbul, Tekirdağ, Edirne gibi birçok ilden araçların katıldığı görüldü.

Bir köy boşaltıldı
Çanakkale Valiliği, önceki gün (16 Temmuz) akşam 22:00 civarında yayınladığı mesaj ile yangından etkilenen köylerden Kemel Köyü`nin tedbiren boşaltılmasını istedi. Valilikten yapılan açıklamada, orman yangınına havadan karadan müdahalenin devam ettiği belirtilerek, "Çanakkale merkeze bağlı Kızılkeçili, Yukarı Okçular ve Kemel köyü civarında devam eden orman yangınına, havadan ve karadan söndürme çalışmaları devam etmektedir. Kemel Köyünde yaşayan vatandaşlarımızın can güvenliği açısından evlerini boşaltmaları önem arz etmektedir. Vatandaşlarımız, valiliğimizce tahsis edilen tesislerde misafir edileceklerdir" denildi. Yetkililer, boşaltılan köyden yurtlara herhangi bir başvuru olmadığını dile getirdi.

16 vatandaş dumandan etkilendi
Yetkililer, bölgede jandarma, Kızılay ve AFAD gibi ekiplerin hazır bulunduğunu, yangın neden ile 14 kişinin dumandan etkilenme şikayetiyle ayakta hastanelere müracaat etiği, 2 kişinin ise tedavisinin dumandan etkilenme dolayısıyla hastanede devam ettiğini belirttiler.

Vali Aktaş: "Herhangi yaralı ve can kaybımız yok"
Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, merkeze bağlı Kızılkeçili köyü yakınlarında çıkan orman yangınlarında yaralı ve can kaybı olmadığını belirtti. Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Çanakkale merkeze bağlı köylerimizde, yaklaşık 5 köyümüzü ve civarını etkileyen örtü yangınıyla başlayıp, daha sonra ormana sıçrayan yangını söz konusu oldu. Rüzgarın da etkisiyle geniş bir alana yayıldı. Şu ana kadar köylerimizden birini vatandaşımızın can güvenliği açısından boşalttık. Vatandaşlarımızı il merkezinde kendilerine tahsis ettiğimiz tesislerimizde bu gece ağırlayacağız" dedi.

Bakan Yardımcıları Karaloğlu ve Tiryaki yangın bölgesini inceledi
İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu ile Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Veysel Tiryaki, Çanakkale`deki orman yangını bölgesini inceleyip son durum hakkında bilgi aldı. Çanakkale Valisi İlhami Aktaş ve kurum müdürleriyle bölgede incelemelerde bulunan bakan yardımcıları köylerdeki vatandaşlarla da görüştü. İçişleri Bakan Yardımcısı Karaloğlu, burada gazetecilere, yangındaki son durum hakkında bilgi verdi. Hava sıcaklıklarının yüksek, nemin düşük olması nedeniyle yangın riskinin en yüksek seviyede olduğu bir dönemden geçildiğine işaret eden Karaloğlu, şöyle konuştu: "Onun için bütün vatandaşlarımızın, orman bölgesine yakın yaşayan vatandaşlarımızın daha dikkatli olmaları için buradan çağrıda bulunuyoruz. Çanakkale`de saat 16.31`de başlayan yangın maalesef devam ediyor. Şu anda içerisinde bulunduğumuz Kemel köyümüz boşaltılmış durumda. Kızılkeçili, Yukarı Okçular, Musaköy, Özbek ve Yapıldak köylerimiz, risk altında olan köylerimiz ama şu anda köylerimizde herhangi bir ev yangınımız yok. Vatandaşın samanlığı ve damı olarak bildiğimiz mekanlarda hasarları var. Ama şu ana kadar bir ev yangınımız yok. Bölgede çok sayıda ekip var. AFAD ekipleri, Kızılay ekipleri burada. Vatandaşımıza destek veriyoruz. Boşalttığımız köydeki vatandaşlarımıza, Çanakkale Valiliğimiz, yurt ayarlamış olmasına rağmen vatandaşımız şehirde bulunan kendi evlerini tercih ettikleri için şu ana kadar yurda geçen de olmadı ama her türlü tedbir alınmış durumda."

"Hasat yapılmayan tarlalarda hasar var"
Karaloğlu, diğer köylerde de herhangi bir risk oluşması durumunda oraların tahliye planlarının hazır olduğunu ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Jandarmamız burada, Kızılay`ımız burada, AFAD`ımız burada, Kızılay gıda takviyesi yapıyor, bölgede yaşayan vatandaşlarımıza. Şu ana kadar 14 vatandaşımız dumandan etkilenme dolayısıyla ayakta hastanelere müracaat etmiş durumda. 2 vatandaşımızın da tedavisi dumandan etkilenme dolayısıyla hastanede devam ediyor. Özel sektöre ait bir iş makinası az önce yangına müdahale ederken maalesef ağır bir hasar almış durumda. İnşallah gün doğumuyla beraber özellikle havadan müdahaleyle, uçakların ve helikopterlerin müdahalesiyle inşallah yangın kontrol altına alınır diye temenni ediyoruz. Yangın daha çok tarım arazilerine zarar verdi maalesef. Özellikle tarımsal alanlardaki hasar tespitlerine, zarar tespitlerine inşallah yarın hemen ekipler başlamış olacak. Bölgede arpa hasadı yapılmış ama buğday tarlalarının bir kısmının hasadın yapıldığı, bir kısmının yapılmadığını arkadaşlar ifade ediyorlar. Bu hasadı yapılmayan tarlalarda da hasarlar var. Vatandaşın hasadı yaptığı tarlalarda samanlarının zarar gördüğüyle ilgili bilgiler var. Gün doğumuyla beraber fotoğraf tam olarak ortaya çıkmış olacak. İnşallah herhangi bir can kaybı olmadan bu yangını da hep birlikte söndürmüş oluruz."

"Kısa sürede en az zayiatla yangını atlatmayı hedefliyoruz"
Çanakkale`deki yangının önemli bir kısmının tarım ve orman arazilerinde olduğunu vurgulayan Tiryaki, şöyle devam etti: "Sabah ışıklarıyla birlikte yanan alan miktarı özellikle tarım arazilerinde ve orman alanlarındaki net miktar ortaya çıkacak. Yangın şiddetini önemli ölçüde kaybetmiş durumda. Rüzgar da şu anda görüldüğü gibi çok şiddetli değil. Sabahın ışıklarıyla birlikte tamamen yangını söndürmeyi bekliyoruz. 50`nin üzerinde arazöz, komşu il ve ilçelerden gelen itfaiye araçları, orman teşkilatının arazözleri, su tankerleri, iş makinalarıyla birlikte yoğun bir şekilde çalışma devam ediyor. 500`den fazla insan gücümüz var. AFAD ekipleri burada, UMKE`den arkadaşlarımız beraber yoğun bir çalışma içerisindeyiz. İnşallah en kısa sürede en az zayiatla bu yangını da atlatmayı hedefliyoruz." Bakan Yardımcıları Karaloğlu ve Tiryaki`ye Vali Aktaş`ın yanı sıra İl Emniyeti Müdürü Celal Taşci, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Sadi Akman, Sahil Güvenli Batı Marmara Grup Komutanı Yarbay Ercan Oran, Tarım ve Orman İl Müdürü Erdem Karadağ eşlik etti.

Ak Partili Gider, yangını yerinde takip etti
AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, Kemel Köyü`nde yangınla mücadele çalışmalarını yerinde takip etti. Günboyunca anlık olarak mücadele çalışmaları hakkında bilgi alan Gider, yaşanan felaketle ilgili olarak; "Hemşerilerimizin hayatta olması bir nebze yüreğimize su serpse de, ağaçlarımızı ve çok sayıda hayvanımızı bu yangında kaybettik. Tüm kurumlarımız, birlik ve beraberlik içerisinde canını dişine takarak yangını kontrol altına almaya çalışıyor. Dualarımız onlarla. Çok şükür hemşehrilerimiz hayatta. An itibariyle güvenli noktalara nakledilerek, daha büyük bir acının önüne geçilmiştir. Görülen tüm zararın telafisi konusunda devletimiz üzerine düşeni yapacaktır. Şu an gözümüz, kalbimiz ve dualarımız, yangınla mücadele eden kahramanlarımızla beraber" dedi.

Güneşhan, "Bu dönemde dikkatli olmalıyız"
CHP Çanakkale Milletvekili İsmet Güneşhan ise yangın bölgesine giderek incelemelerde bulundu. Güneşhan, "Çanakkale Kızılkeçili`de başlayıp Kemel Köyü`ne kadar ulaşan orman yangınına müdahaleyi yakından takip ediyoruz. Köyde yaşayan hemşehrilerimiz tahliye ediliyor. Umarız yangın bir an önce kontrol altına alınır. Sayın Valimizle birlikte bölgedeyiz. Yangına müdahale çalışmalarını yakinen takip ediyoruz. Vatandaşlarımızdan özellikle ricam, yangının en sevdiği bu dönemde, daha hassas ve dikkatli olmalıyız" dedi.

İyi Partili Uz; "Çanakkale yanıyor"
İyi Parti Çanakkale Milletvekili Rıdvan Uz, yangın bölgesine giderek vatandaşlardan ve yetkililerden bilgi aldı. Uz, "Kızılkeçili, Kemel, Yukarıokçular, Yapıldak, ve çevre köyleri etkileyen yangın devam ediyor. Yangın bölgesindeyiz. Başta Sayın valimiz İlhami Aktaş olmak üzere tüm yetkililer, Orman çalışanlarımız, yangın müdahale ekiplerimiz köylülerimiz ile birlikte var gücü ile çalışıyorlar. Bölgeye il başkan yardımcımız Burak Kunt, Lapseki ilçe başkanımız Yakup Uzun, danışman arkadaşımız Ümit Uzun, merkez ilçe yöneticimiz Erman Tunç ile katkı sağladık" dedi.
(Duygu Yılmaz-Seçkin Sağlam-AA)

Paylaş