DOLAR 28.9446 %0.08
EURO 31.3459 %-0.44
G.ALTIN 1886.1934 %-1.97
BITCOIN 41903.9833 %5.87
ETHERIUM 2234.4821 %3.04
BIST100 8087.24 %0.08
havadurum

Yakın zamanda halka arz var mı? Halka arz tarihleri 2023 Eylül takvimi

Yakın zamanda halka arz var mı? Eylül 2023 ayında hangi şirketler halka arz olacak? Halka arza dair en merak edilen soruların cevaplarını sizler için derledik. Detaylar haberimizde.

821

Yakın zamanda halka arz var mı? Eylül 2023 ayında hangi şirketler halka arz olacak? Halka arzda kaç lot hisse alabilirim? Hisselerim ne zaman borsada işlem görecek? Bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız, aradığınız cevaplar burada.

Halka arz nedir?

Halka arz, bir şirketin hisselerini ilk kez halka açık bir şekilde satmasıdır. Halka arz, şirketlerin sermaye artırmak, tanınırlık kazanmak, kurumsallaşmak ve rekabet gücünü artırmak gibi amaçlarla başvurduğu bir yöntemdir. Halka arz olacak şirketler, yatırımcıların ilgisini çekmektedir.

Yakın zamanda halka arz var mı?

Eylül 2023 ayında halka arz olması beklenen şirketlerin listesi ve detayları şöyledir:

  1. Gıpta Ofis Kırtasiye ve Promosyon Ürünleri İmalat Sanayi AŞ (GIPTA): Şirket, defter, okul kırtasiye ürünleri, ofis ürünleri ve promosyon alanlarında faaliyet göstermektedir. Şirketin halka arz fiyatı 20,90 TL olarak belirlenmiştir. Halka arzda toplam 40 milyon TL nominal değerli pay satılacaktır. Halka arzda bireysel yatırımcılara eşit dağıtım yöntemi uygulanacaktır. Halka arz talep toplama tarihleri 6-7-8 Eylül 2023 olarak açıklanmıştır. Halka arzda liderlik eden kuruluş Halk Yatırım Menkul Değerler AŞ’dir.
  2. Tarkim Bitki Koruma Sanayi ve Ticaret AŞ (TARKM): Şirket, bitki koruma ürünleri üretimi ve pazarlaması yapmaktadır. Şirketin halka arz fiyatı 107,50 TL olarak belirlenmiştir. Halka arzda toplam 5 milyon TL nominal değerli pay satılacaktır. Halka arzda bireysel yatırımcılara eşit dağıtım yöntemi uygulanacaktır. Halka arz talep toplama tarihleri 5-6 Eylül 2023 olarak açıklanmıştır. Halka arzda liderlik eden kuruluş Sermaye Piyasası Kurulu’dur.

Halka arz için ne gerekli?

  • Halka arzlara katılmak isteyen yatırımcıların dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:
  • Halka arza katılmak için öncelikle bir yatırım hesabına sahip olmak gerekir. Yatırım hesabı açmak için bankalara veya aracı kurumlara başvurulabilir.
  • Halka arza katılım için belirlenen tarihler içinde talep formu doldurulmalıdır. Talep formunda kaç adet hisse alınmak istendiği ve hangi fiyattan alınacağı belirtilmelidir.
  • Talep formu doldurulduktan sonra yatırım hesabına yeterli miktarda para yatırılmalıdır. Para yatırma işlemi halka arzın son gününe kadar yapılabilir.
  • Halka arz sonuçları açıklandığında, talep edilen hisse sayısına göre hesaba hisse aktarımı yapılır. Hisse aktarımından sonra hisseler borsada işlem görmeye başlar.
  • Hisseler borsada işlem görmeye başladığında, yatırımcılar istedikleri zaman alım-satım yapabilirler. Ancak halka arzdan pay alan yatırımcılar, paylar hesaplarına geçtiği tarihten itibaren 90 gün boyunca borsa dışında satamayacak, başka yatırımcı hesaplarına virmanlayamayacak veya borsada özel emir ile ve/veya toptan satış işlemine konu edemeyecektir.

Halka arzda en fazla ne kadar hisse alınabilir?

Halka arzda en fazla ne kadar hisse alınabileceği, halka arzın büyüklüğüne, talep miktarına ve dağıtım yöntemine göre değişir. Eşit dağıtım yönteminde, her yatırımcıya eşit sayıda hisse verilir. Oransal dağıtım yönteminde ise, yatırımcıların talep ettikleri hisse sayısına göre bir oran belirlenir ve bu orana göre hisse verilir. Halka arzda en fazla ne kadar hisse alınabileceği, halka arz ilanında veya izahnamesinde belirtilir.

Hisse senedi halka arz fiyatının altına düşer mi?

Hisse senedi halka arz fiyatının altına düşmesi, piyasa koşullarına, şirketin performansına ve yatırımcıların beklentilerine bağlıdır. Halka arz fiyatı, şirketin değerini yansıtan bir fiyattır. Ancak borsada işlem gören hisselerin fiyatları, arz-talep dengesine göre değişir. Halka arzdan sonra hisselerin fiyatları artabilir veya azalabilir. Bu nedenle yatırımcılar, halka arza katılırken şirketin faaliyetlerini, finansal durumunu, sektörünü ve gelecek planlarını iyi analiz etmelidir.

Halka arzda T1 T2 ne demek?

Halka arzda T1 ve T2 kavramları, hisselerin borsada işlem görmeye başladığı günleri ifade eder. T1, halka arzın ilk işlem günüdür. Bu günde hisseler borsada ilk kez alınıp satılır. T2 ise halka arzın ikinci işlem günüdür. Bu günde hisselerin takası gerçekleştirilir. Yani alıcılar hisseleri hesaplarına alır, satıcılar ise satış bedellerini hesaplarına alır. (Erhan Taylan)

Paylaş