DOLAR 27.2136 %0.24
EURO 28.8701 %-0.48
G.ALTIN 1683.3221 %0.18
BITCOIN 26124.04 %-1.43
ETHERIUM 1572.2413 %-1.14
BIST100 8250.57 %0.23
havadurum

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nedir? Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nereden ve Nasıl Alınır?

Vukuatlı nüfus kayıt örneği, birçok resmi işlemde istenen ve devlet tarafından verilen önemli bir belgedir. Peki, vukuatlı nüfus kayıt örneği nedir, nereden alınır ve nasıl doldurulur? İşte bu soruların cevapları…

362

Vukuatlı nüfus kayıt örneği, sizin ve birinci dereceden yakınlarınızın temel bilgilerinin bulunduğu resmi bir belgedir. Bu belgede annenizin, babanızın, kardeşlerinizin, eşinizin, çocuklarınızın doğum yeri, doğum tarihi, açık adresleri, medeni durumu, sağ veya ölü olma durumu, kadınların evlenmeden önceki soyadı gibi bilgiler bulunur. Aile bireylerine ait bilgiler de görüldüğü için belgeye, “Aile Nüfus Kayıt Belgesi” de denmektedir.

Vukuatlı nüfus kayıt örneği, vize başvurusu, miras ve emeklilik işlemleri, yüksek lisans kayıtları gibi birçok alanda ihtiyaç duyulan bir belgedir. Bu belgeyi almak için iki seçeneğiniz vardır: E-Devlet veya Nüfus Müdürlükleri.

E-Devlet ile Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nasıl Alınır?

E-Devlet sistemi sayesinde vukuatlı nüfus kayıt örneği almak çok kolay ve hızlıdır. Bunun için yapmanız gereken adımlar şunlardır:

 • E-Devlet sitesine giriş yapın. Giriş yapmak için TC Kimlik Numaranızı ve E-Devlet şifrenizi kullanabilirsiniz. Eğer şifreniz yoksa PTT şubelerinden alabilirsiniz.
 • Arama kutucuğuna “Nüfus Kayıt Örneği” yazın ve çıkan sonuçlardan “Nüfus Kayıt Örneği Belgesi Sorgulama” seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza çıkan sayfada “Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum” kutucuğunu işaretleyin ve “Devam Et” butonuna basın.
 • Açılan sayfada “Nüfus Kayıt Örneği Tipi” altındaki seçeneği “Nüfus Aile” olarak ayarlayın.
 • “Vukuatlı Belge (Olayları Göster)” kısmının altındaki kutucuklardan “Evet” olanı seçin.
 • Belgeyi neden istediğinizi de belirttikten sonra “Sorgula” butonuna basarak belgeyi elde edebilirsiniz.

Bu adımları izledikten sonra saniyeler içinde PDF formatındaki vukuatlı nüfus kayıt örneği belgenizi alabilirsiniz. Bu belgeyi bilgisayarınıza indirebilir, daha sonra elektronik imzalı ve barkodlu belgenizi yazdırabilirsiniz.

Nüfus Müdürlükleri ile Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nasıl Alınır?

Eğer E-Devlet sistemi üzerinden vukuatlı nüfus kayıt örneği alamazsanız veya tercih etmezseniz, Nüfus Müdürlüklerinden de bu belgeyi alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken adımlar şunlardır:

 • Size en yakın Nüfus Müdürlüğüne gidin. Giderken yanınızda nüfus cüzdanınız veya pasaportunuz gibi kimlik belgesi göstermeniz gerekecektir.
 • Sıra numarası alın ve sıranız gelince görevliye vukuatlı nüfus kayıt örneği istediğinizi söyleyin. Belgeyi neden istediğinizi de belirtmeniz gerekebilir.
 • Görevli sizden belge ücreti talep edecektir. Bu ücret 2023 yılı için 5 TL’dir. Ücreti ödedikten sonra belgenizi alabilirsiniz.

Bu adımları izledikten sonra Nüfus Müdürlüğünden vukuatlı nüfus kayıt örneği belgenizi alabilirsiniz. Bu belgeyi daha sonra kullanmak üzere saklayabilirsiniz.

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nasıl Doldurulur?

Vukuatlı nüfus kayıt örneği, bazı kurumlar tarafından tam tekmil ve tüm aile bireylerini gösteren şekilde istenebilir. Bu durumda belgenin içerisinde tüm aile bireylerinin isim, soy isim, baba adı, anne adı, doğum yeri ve tarihi, medeni hali ve dini, tescil tarifi gibi bilgileri yer alır. Düşünceler kısmında da vize başvurusu için gerekli bilgilerle doldurulması istenir. Evlenme, doğum, boşanma, vatandaşlık varsa eksiksiz doldurulması gereklidir.

Vukuatlı nüfus kayıt örneği doldururken dikkat etmeniz gereken noktalar şunlardır:

 • Belgeyi net ve okunaklı bir şekilde doldurun. Mürekkepli kalem veya daktilo kullanın.
 • Belgeyi imzalayın ve tarih atın.
 • Belgeyi fotokopi veya faks yoluyla göndermeyin. Orijinal belgeyi kullanın.
 • Belgeyi ıslatmayın, yırtmayın veya katlamayın. Temiz ve düzgün bir şekilde saklayın.

Vukuatlı nüfus kayıt örneği, resmi işlemlerde önemli bir belgedir. Bu belgeyi E-Devlet veya Nüfus Müdürlükleri üzerinden kolayca alabilirsiniz. Belgeyi doldururken de yukarıda verdiğimiz ipuçlarını takip edebilirsiniz. Böylece vukuatlı nüfus kayıt örneği ile ilgili her şeyi öğrenmiş olursunuz.

Yunus Erzincanlı

Paylaş