DOLAR 28.9429 %0.15
EURO 31.2323 %-0.15
G.ALTIN 1886.1722 %0.60
BITCOIN 44015.17 %0.56
ETHERIUM 2261.5657 %-0.16
BIST100 7963.7 %0.15
havadurum

Vatoz Yenir Mi? Denizlerin Zehirli Vatoz Balığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Vatoz balığı, denizlerin zehirli balıkları arasında yer alır. Peki vatoz yenir mi? Vatoz balığının özellikleri nelerdir? Vatoz balığı türleri ve nerede yaşar? İşte vatoz balığı hakkında bilmeniz gerekenler…

1516

Denizlerde yaşayan birçok balık türü vardır. Bazıları lezzetli ve besleyici, bazıları ise tehlikeli ve zehirlidir. Vatoz balığı da denizlerin zehirli balıkları arasında yer alır. Peki vatoz yenir mi? Vatoz balığının özellikleri nelerdir? Vatoz balığı türleri ve nerede yaşar? İşte vatoz balığı hakkında merak edilenler…

Vatoz Balığı Nedir?

Vatoz balığı, Rajiformes kategorisine ait olan kıkırdaklı balıkların ortak adıdır. Vatozlar, köpekbalıklarıyla akrabadır. Vatozların en belirgin özellikleri, yassı gövdeleri, ince ve uzun kuyrukları, kelebek kanadını andıran şekli ve büyük yüzgeçleridir. Vatozların gözleri gövdelerinin üzerinde, solungaç ve ağızları ise gövdelerinin altında bulunur.

Vatoz Balığı Yenir Mi?

Vatoz balığının eti, belirli kısımları ayrıştırıldıktan sonra yenilebilir. Ancak vatoz balığının yenmesi sağlık açısından pek tavsiye edilmez. Çünkü vatozlar, denizlerdeki zehirler sebebiyle öldürücü olabilen balıklardandır. Vatozlar, denizlerin sığ ve kumlu alanlarında çöplüklerle ve diğer besinlerle beslenir. Ayrıca vatozların uzun kuyruklarında sert ve çok keskin bir diken vardır. Bu diken zehirlidir ve tehdit altında hissettiklerinde kullanırlar. Bazı vatoz türleri ise kuyruk dışında elektrik üretme yeteneğine de sahiptir. Bu elektrik vücutlarındaki özel bir organdan sağlanır ve ölümcül tehlikelere yol açabilir.

Vatoz Balığı Türleri Ve Nerede Yaşar?

Vatoz balıkları, dünyanın tüm denizlerinde yaşayabilir. Vatoz balıklarının yaklaşık 500 türü olduğu tahmin edilmektedir. Bu türler arasında en bilinenleri şunlardır:

  • Leopar Vatoz: Güney Amerika’da yaşayan bu tür, leopar desenli gövdesiyle dikkat çeker. Akvaryumlarda beslenebilir.
  • Cüce Vatoz: Küçük boyutlarıyla akvaryumlara uygun olan bu tür, siyah-beyaz renklidir. Güney Amerika’da yaşar.
  • Bristlenose Vatoz: Güney Amerika’da yaşayan bu tür, yüzgeçlerindeki kıllarıyla tanınır. Akvaryumlarda beslenebilir.
  • Manta Vatozu: Dünyanın en büyük vatozu olan bu tür, 7 metreye kadar uzayabilir. Okyanuslarda yaşar.
  • Elektrikli Vatoz: Elektrik üretebilen bu tür, 2 metreye kadar uzayabilir. Güney Amerika’da yaşar.(Nilay Günay)
Paylaş