DOLAR 27.3868 %0.00
EURO 29.0671 %0.00
G.ALTIN 1627.6477 %0.00
BITCOIN 26939.7645 %0.14
ETHERIUM 1674.7251 %0.45
BIST100 8334.94 %0.00
havadurum

Uzmanlar, branş branş YKS sınavını yorumladı

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi'nin (TYT) bugün tamamlandı. Sınava başvuran sayısı geçen yıla kıyasla yaklaşık 250 bin artışla 3 milyon 498 bin 18 oldu. Bahçeşehir Koleji öğretmenleri, sınavın ilk basamağını yorumladı.

355

Üniversiteye yerleşmek isteyen 3,5 milyonu aşkın aday bugün sınav başında ter döktü. Geçen yıla kıyasla yaklaşık 250 bin artışla 3 milyon 498 bin 18 kişi Yükseköğretim Kurumları Sınavı`nın (YKS) ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) için başvuruda bulundu. TYT`nin etkisi yüzde 40, AYT`nin etkisi ise yüzde 60 olan 500 tam puan olan YKS sınavının ilk oturumuna dair Bahçeşehir Koleji öğretmenleri açıklamalarda bulundu. 165 dakika süreli ve 120 sorudan oluşan TYT`de Türkçe ve Matematik testlerinin herhangi birinden en az 0,5 net yapan bir öğrencinin TYT puanı hesaplanacak ve bu adaylar ön lisans tercihi yapabilecek. Sınav sonuçları 20 Temmuz`da açıklanacak.

"Yorum yapabilen öğrencilerin sıralamada üstlerde yer alacağı bir sınav oldu"
Bahçeşehir Koleji PDR Koordinatörü Sibel Durak, "Testlerin getireceği puan, testin o seneki Türkiye soru çözüm ortalaması ve standart sapma değerlerine göre oluşur. Testlerin getireceği puan, testin o seneki Türkiye soru çözüm ortalaması ve standart sapma değerlerine göre oluşur. Türkçe testindeki paragraf sorularının geçen yıla göre daha zor algılandığı ve testin adayların planladıklarından daha fazla zaman aldığı söylenebilir. Bu durum Türkçe testinin Türkiye soru çözüm ortalamasının düşmesine, soruların puan değerinin ise geçen yıla göre artmasına neden olabilir. Dolayısıyla geçen seneki TYT ile aynı netleri çıkaran bir öğrencinin tahmininden daha yüksek puan almasına sebep olacaktır. Temel Matematik Testi, TYT`nin toplamda en yüksek puanı getiren testi olmaya devam edecektir. Diğer testlerdeki sorular zorluk açısından geçen sene ile paralellik göstermektedir. Dolayısıyla ortalama ve puan değerlerinde belirgin farklılıklar olmayabilir. Tüm soruları okuyup dikkatle çözen ve bilgiyi ezberlemeden yorum yapabilen öğrencilerin sıralamada üstlerde yer alacağı bir sınav olmuştur. " dedi.

"Çeldiricileri kuvvetli paragraf soruları belirleyici olacaktır!"
Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Tuğba Aktaş ise, "TYT Türkçe testinde geçen seneki gibi 7 dil bilgisi sorusu sorulmuş, diğer sorular sözcük ve cümle anlamı ile paragraf sorularından oluşmuştur.

Dil bilgisi soruları konuyu bilen öğrencileri zorlamayacak şekildedir. Anlam sorularında anlaşılması zor kelime olmamakla birlikte 4 veya 5 paragraf sorusunun çeldiricileri oldukça kuvvetli olduğundan bu soruların belirleyici olacağı düşünülmektedir. Dil bilgisinde geçen yıldan farklı olarak "öge" konusu doğrudan değil; "tamlama, edat ve fiilimsi" ile ilişkilendirilerek sorulmuştur. Genel olarak okuma ve yorumlama becerileri gelişmiş, kitap okuma alışkanlığı olan öğrencilerin başarılı olacağı bir sınav olduğunu söylemek mümkündür" ifadelerine yer verdi.

"Okuduğunu hızlı anlayabilen öğrencilerin daha başarılı olacağı düşünülmektedir"
Matematik Bölüm Başkanı Taner Kayış, "TYT Temel Yeterlilik testindeki matematik soruları, 9 ve 10. sınıf kazanımlarından sorulmuştur. ÖSYM geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da matematik sorularını ezberci mantıktan uzak, tamamıyla okuduğunu anlayıp yorumlayabilen ve görsel algısı iyi olan öğrencilerin başarılı olacağı üst düzey düşünme becerilerini ölçmeye yönelik hazırlamıştır. Sorular, öğrencilerin işlem becerilerinden çok okuduğunu anlama becerilerini ölçmüştür. Özellikle 6-7 sorunun "Aşağıdakilerden hangisi olabilir ya da olamaz?" şeklinde sorulmasının öğrencilerin seçenekleri tek tek elemek zorunda kalmaları nedeniyle ekstra zaman harcamalarına sebep olduğu düşünülmektedir.

10. sınıf kazanımlarına ait 3 soru olup, 9. sınıf kazanımlarına ait problem sorularında görsel okuma becerisi gerektiren sorulara da yer verilmiştir. Matematik testinde, soru kalıplarını ezberleyip sonuca gitmeye çalışan öğrencilerin değil, temel matematik bilgisi olup bu bilgiyi yorumlayabilen ve okuduğunu hızlı anlayabilen öğrencilerin daha başarılı olacağı düşünülmektedir" diye belirtti.

"Güncel hayattan örnekler ile ilişkilendirilen yeni nesil sorulardan oldu"
Geometri Bölüm Başkanı Ömer Arat şu sözlere yer verdi, "TYT Geometri testi, 9 ve 10. sınıf öğretim programına ait kazanımları içeren, güncel hayattan örnekler ile ilişkilendirilen yeni nesil sorulardan oluşmuştur. Tüm sorular öğrencilerin çözüm için temel geometri bilgilerinin yanı sıra geometrik düşünme becerilerini de kullanmalarını gerektiren bir yapıdadır. Çizime dayalı küp sorusunun sınavın ayırt edici sorusu olduğunu söylemek mümkündür."

"Günlük hayattan örnekler ile hikâyeleştirilerek hazırlanmış"
Fizik Bölüm Başkanı Rafet Sayar sözlerinde, "Fizik soruları geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yılda da 9 ve 10. sınıf öğretim programına ait olan kazanımları içeren ancak 10. sınıf kazanımlarının daha ağırlıklı olduğu bir sınav olmuştur. Geçmiş yıllardan farklı olarak öğrencilerin hem 9 hem de 10. sınıf kazanımını analiz etmelerini gereken 1 soru sorulmuştur. Günlük hayattan örnekler ile hikâyeleştirilerek hazırlanmış yeni nesil sorular bu yıl da sorulmuştur. Fizik testi 1 soru dışında matematiksel işlem gerektirmeyen orta güçlükte sorulardan oluşmuştur. Sorularda öğrencilerden günlük hayatta karşılaşabileceğimiz bazı olayları fizik dersi açısından yorumlamaları beklenmiştir.

Bu yıl yapılan sınav için 9. ve 10. sınıf fizik konularını, MEB kazanımları doğrultusunda özümsemiş tüm öğrencilerin, rahatlıkla yorumlayarak cevaplayabilecekleri sınav olduğunu söylemek mümkündür" ifadelerine yer verdi.

"Kimya bilgi ve becerilerini ölçen bir niteliktedir"
Kimya Bölüm Başkanı Yasemin Çinkaya ise, "TYT Kimya soruları geçen yıllarda olduğu gibi, 9. sınıf "Doğa ve Kimya" ünitesi ile 10. sınıf "Kimya Her Yerde" üniteleri dışında kalan tüm 9 ve 10. sınıf ünitelerini kapsamaktadır. Kimya soruları açık, anlaşılır ve cevaba net biçimde ulaşılabilecek şekilde hazırlanmıştır. Sorular, geçen yıl olduğu gibi, bu yıl da öğrencilerin temel kimya bilgi ve becerilerini ölçen bir niteliktedir. Matematik işlem becerisi gerektiren bir tane soru bulunmaktadır. Önceki yıllardan farklı olarak testte, daha kısa metinler yer almış, grafik, görsel ya da tablo yorumlamayı gerektiren sorular sorulmamıştır. Bu yıl günlük hayatla ilişkili sorulara yer verilmemesi dikkat çekici olmuştur. TYT Kimya testinin, düzenli ve planlı çalışan tüm öğrencilerin zorlanmadan çözebilecekleri kolay ve orta düzey zorlukta sorulardan oluştuğunu söylemek mümkündür" dedi.

"Soruların güçlük düzeyi açısından geçen yıl ile benzerlik gösterdiği söylenebilir"
Biyoloji Bölüm Başkanı Melike Kılıç branş soruların dair, "Biyoloji testinde, 9 ve 10. sınıf düzeylerine ait ünitelerden birer soru bulunmaktadır. Sorular Millî Eğitim Bakanlığı Öğretim Programı kazanımlarına uygundur. Temel bilgilerin sorgulandığı soruların yanı sıra kavrama düzeyinde sorular da yer almıştır. Soruların güçlük düzeyi açısından geçen yıl ile benzerlik gösterdiği söylenebilir. Testte, öğrenciler sınav hazırlık sürecinde sıkça aşina oldukları soru tipleri ile karşılaşmış olup, düzenli çalışan öğrencilerin başarılı olacağı ön görülmektedir" diye belirtti.

"Önceki yıllardaki soru dağılımıyla paralellik gösteriyor"
Tarih Bölüm Başkanı Kahar Alkan soru dağılımıyla ilgili, "Tarih soruları, önceki yıllardaki soru dağılımıyla paralellik göstermekte olup, 3 soru bilgiyi analiz edebilen öğrencilerin doğru yanıtlayabileceği düzeydeyken, 2 soru kavramsal bilgiye hâkim olan öğrencilerin yanıtlayabileceği düzeydedir. Sorular MEB tarafından daha önce açıklandığı gibi 1. Dönem kazanımlarıyla örtüşmektedir. Testin bütününe bakıldığında soruların zorluk derecesi orta düzeyde olup Millî Mücadele Dönemi ile ilgili sorunun tarih testinin belirleyici sorusu olduğunu söylemek mümkündür" dedi.

"Test çözen öğrencilerin zorlanmadan yanıtlayabileceği sorulardı"
Coğrafya Bölüm Başkanı İsmail Ümit Soykan geçen yıl çıkan sorularla bu yılı kıyaslayarak, "TYT Sosyal Bilimler testi sorularının sınıf seviyelerine göre dağılımına bakıldığında 9. sınıftan iki, 10. sınıftan üç kazanımı ölçen soru bulunduğu görülmektedir. Bir önceki yılın soruları ile karşılaştırıldığında gerek ünite ve sınıf seviyelerine göre dağılımı gerekse zorluk düzeyi bakımından önemli bir farklılığın olmadığını söylemek mümkündür. Bu yılın coğrafya soruları genel olarak, eğitim ve öğretim dönemi boyunca düzenli tekrar yapan ve test çözen öğrencilerin zorlanmadan yanıtlayabileceği kolay ve orta güçlükteki sorulardan oluşmaktadır" diye belirtti.

"1 soru dışında, sorularda doğrudan filozof görüşlerine yer verilmemiştir"
Felsefe Bölüm Başkanı Filiz Yıldırım soru tarzını değerlendirerek, "TYT felsefe soruları, geçen yılki TYT felsefe sorularında olduğu gibi okuduğunu anlama ve genel kültür becerisiyle çözülebilecek sorulardan oluşturulmuştur. Bu anlamda kitap okuma alışkanlığı olan öğrencilerin daha kolay yanıtladığı bir test olduğu düşünülmektedir. Bu yıl 1 soru dışında, sorularda doğrudan filozof görüşlerine yer verilmemiştir. Paragraflar önceki yıllara göre daha kısa tutulmuş, ezbere dayalı sorulara yer verilmemiştir. Din kültürü ve ahlak bilgisi dersinden muaf öğrencilerin çözmesi gereken sorular; 2021 TYT ve öncesinde olduğu gibi filozof isim ve kitaplarına değinen, seçeneklerde terimlerin yer aldığı alışık olduğumuz felsefe sorularından esinlenerek hazırlanmıştır" ifadelerine yer verdi.
(Dilan Kaynak)

Paylaş