havadurum

“Üreticilerin fark ödemeleri ne zaman yapılacak?”

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan “Bayramiç'te 265 çiftçinin yaklaşık 7 milyon 589 bin liralık fark ödemelerini alamadıkları iddiasının doğru olup olmadığına dair bilgi talep etti.”

1886

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın cevaplaması için Meclis Başkanlığına verdiği önergede Çanakkale’deki üreticilerin buğday ve arpa fark ödemelerinin hâlâ yapılmadığı yönünde bilgiler aldıklarını belirtirken, buğdayda 1 TL, arpada 50 kuruşluk fark ödemesindeki gecikmenin yarattığı mağduriyetin girdi maliyetlerini karşılamakta zorlanan üreticiyi olumsuz etkilediğini belirterek, “Bayramiç’te 265 çiftçinin yaklaşık 7 milyon 589 bin liralık fark ödemelerini alamadıkları iddiası doğru mudur? Buğday ve arpa fark ödemleri ne zaman yapılacaktır?” diye sordu.

“Üreticilerin fark ödemeleri hakkında bilgi istedi”

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın cevaplaması için verdiği önergede üreticinin fark ödemeleri hakkında bilgi istedi. Özgür Ceylan önergesinde, Çanakkale Bayramiç ilçesinde hububat üretimi yapan çiftçilerin 2023 yılı Temmuz- Ağustos ayında Toprak Mahsulleri Ofisine vermiş olduğu Buğday ve Arpanın fark ödemesinin hala yapılmadığı yönünde bilgiler aldığını belirterek, “Buğdayda 1TL, arpada 50 kuruşluk fark ödemesindeki gecikmenin yarattığı mağduriyet girdi maliyetlerini karşılamakta zorlanan üreticiyi olumsuz etkilemektedir” ifadelerine yer verdi.

Ceylan“Ödeme yapılmayan kaç ilimiz bulunmaktadır?

Özgür Ceylan, önergede Çanakkale’nin Bayramiç ilçesi dışında başka hangi ilçelerinde buğday ve arpa fark ödemelerinin yapılıp yapılmadığı yönünde bilgi isterken, “Çanakkale dışında buğday ve arpa fark ödemeleri henüz yapılmayan kaç ilimiz bulunmaktadır?” diye sordu. Bayramiç’te 265 çiftçinin yaklaşık 7 milyon 589 bin liralık fark ödemelerini alamadıkları iddiasının doğru olup olmadığı hakkında bilgi isteyen Özgür Ceylan, “Buğday ve arpa fark ödemleri ne zaman yapılacaktır? Çanakkale genelinde toplam kaç üreticinin buğday ve arpa fark ödemeleri henüz yapılamamıştır? Ülkemizin tamamında fark ödemelerini alamayan çiftçilerin sayısı kaçtır?” dedi.

(ERHAN TAYLAN)
Paylaş