DOLAR 28.9922 %0.00
EURO 31.2255 %0.00
G.ALTIN 1866.6203 %0.00
BITCOIN 43818.6003 %-1.26
ETHERIUM 2353.133 %-0.58
havadurum

Üniversite kayıt tarihleri ne zaman, gerekli belgeler neler? Üniversite kayıtları nasıl yapılır?

Üniversite adayları için heyecanlı süreç başladı. Üniversite kayıt tarihleri ne zaman başlıyor? Gerekli belgeler nelerdir? Üniversite kayıtları nasıl yapılır?

687
ÖSYM, 2023 YKS yerleştirme sonuçlarını geçtiğimiz günlerde açıkladı. Üniversite yerleştirme sonuçlarının ardından öğrenciler şimdi de sıra kayıt sürecini araştırmaya başladı.

Üniversite kayıt tarihleri ne zaman?

YKS tercih ve yerleştirme sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı elde eden adaylar, kayıt işlemlerini 28 Ağustos-1 Eylül 2023 tarihleri arasında gerçekleştirecek. e-Kayıtlar (Elektronik kayıtlar) ise 28-30 Ağustos 2023 tarihleri arasında yapılacak. Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedecek.

Üniversite kaydı için gerekli evraklar nelerdir?

Üniversite kayıtları için gerekli belgelerin temin edilmesi gerekmektedir.

Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi

Yükseköğretim kurumlarına kayıt işlemlerinde öğrencinin YÖKSİS veri tabanında başka bir yükseköğretim kurumunda kayıtlı olduğunun tespit edilmesi halinde aynı düzeyde örgün bir programa kayıt yaptırmaması halinde ortaöğretim diplomasının aslı olmadan da kaydı yapılarak daha önce kayıtlı olduğu yükseköğretim kurumundan bu bilgi teyit edilecektir.

Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)

Yükseköğretim kurumları tarafından talep edilmesi durumunda 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf

Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge

Üniversite kayıtları nasıl yapılır?

Üniversite kayıtlarını tamamlamak isteyen adaylar, yerleştikleri okula gitmeden önce elektronik kayıt işlemlerini tamamlamalıdır. Daha sonra, üniversitelerine giderek gerekli belgeleri tein ettikten sonra kayıt işlemleri tamamlanacaktır.
(Nilay Günay)
Paylaş