DOLAR 28.9319 %0.06
EURO 31.2239 %0.25
G.ALTIN 1887.0844 %0.19
BITCOIN 43965.83 %0.33
ETHERIUM 2248.2894 %-0.22
BIST100 7855.06 %0.09
havadurum

"Türkiye-Orta Asya-Japonya Konferansı"

ÇOMÜ ev sahipliğinde Türkiye-Orta Asya-Japonya Konferansı yoğun bir katılım ile gerçekleştirildi.

893

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) ev sahipliğinde, Türkiye Japonya İlişkilerinin 100'üncü yılında "Türkiye-Orta Asya-Japonya Konferansı" Kolin Otel'de gerçekleşti. Konferansa; ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu, Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Murat Yiğit, Rektör Danışmanı Öğr. Gör. Mustafa İlker Gülcemal, Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Erkan Kıllıoğlu, Japonya'dan Prof. Dr. Seiji Nishihara, Prof. Dr. Jun Kumakura, Asistan Prof. Dr. Takayıki Katagiri, Dr. Higashitotsu Kutluk, Dr. Halit Kuşku, akademisyenler ve eğitimciler katılım sağladı.

Yiğit; "Tarihimizde 1800'lü yıllara kadar uzanan bir dostluk söz konusudur"

Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren Dekan V. Prof. Dr. Murat Yiğit, "Türkiye ile Japon halkının bir araya gelmesi bilindiğinden çok daha eski tarihe dayanmaktadır. Tarihimizde 1800'lü yıllara kadar uzanan bir dostluk söz konusudur" dedi ve tarihteki Japon-Türk ilişkileri hakkında bilgiler verdi.

Erenoğlu; "Bu üç bölge önemli etkileşimler içinde oldu"

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu ise Türkiye, Orta Asya ve Japonya, köklü tarihlere ve kültürlere sahip üç önemli bölge olduğunu vurgulayarak; "Bu üç bölge, yüzyıllardır ticaret, kültür ve bilim alanlarında önemli etkileşimler içinde oldu. Ayrıca Türkiye ve Japonya aynı zamanda iki dost ve müttefik ülke oldular. İki ülke arasındaki ilişkiler, 1923 yılında imzalanan dostluk ve ticaret antlaşmasıyla resmiyet kazandı. Bu anlaşmadan bu yana, iki ülke arasındaki ilişkiler her alanda gelişerek devam etti. Bugün, Türkiye, Orta Asya ve Japonya, küresel ekonomide de önemli bir yere sahip. Bu üç bölgenin iş birliği, küresel barış ve refahı için önemli katkılar sağlayabiliriz. Türkiye, Orta Asya ve Japonya arasındaki bağları güçlendirmek, ortak çıkarlarımızı geliştirmek ve bölgesel barış ve istikrara katkıda bulunmak için birlikte çalışmaya kararlıyız" dedi. Kongre, yapılan sunumların ardından son buldu.

(Nevin Yüksel)

Paylaş