DOLAR 28.9429 %0.15
EURO 31.2323 %-0.15
G.ALTIN 1886.1722 %0.60
BITCOIN 44015.17 %0.56
ETHERIUM 2261.5657 %-0.16
BIST100 7963.7 %0.15
havadurum

Türkiye, 2026 Avrupa Voleybol Şampiyonası’na Ev Sahipliği Yapacak!

Türkiye, 2026 Avrupa Voleybol Şampiyonası’na ev sahipliği yapacak. Bu büyük organizasyona ortak ev sahipliği yapacak olan Türkiye, final aşamalarını da kendi topraklarında oynayacak. Peki, 2026 Avrupa Voleybol Şampiyonası ne zaman başlayacak, hangi şehirlerde oynanacak ve biletler nasıl alınacak? İşte, merak edilen tüm detaylar…

1301

Türkiye, 2026 yılında düzenlenecek olan Avrupa Voleybol Şampiyonası’nın ev sahibi ülkesi oldu. Bu büyük organizasyona ortak ev sahipliği yapacak olan Türkiye, final aşamalarını da kendi topraklarında oynayacak. Peki, 2026 Avrupa Voleybol Şampiyonası ne zaman başlayacak, hangi şehirlerde oynanacak ve biletler nasıl alınacak? İşte, merak edilen tüm detaylar…

Türkiye, Avrupa’nın en büyük voleybol organizasyonuna hazır!

Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, TRT Spor’a yaptığı açıklamada, 2026 Avrupa Voleybol Şampiyonası’nın Türkiye’de yapılacağını duyurdu. Üstündağ, “Müjdeyi vereyim, 2026 Avrupa Şampiyonası’nın ev sahipliği bizde. Ortak bir ev sahipliği olacak ancak ağırlık bizim, final aşamaları da bizde olacak. 2027 için de görüşmelerimiz sürüyor.” dedi.

Bu büyük haber, Türk voleybolseverleri sevince boğdu. Türkiye, daha önce 2003 ve 2015 yıllarında da Avrupa Voleybol Şampiyonası’na ev sahipliği yapmıştı. 2003 yılında erkeklerde altın madalya kazanan Türkiye, 2015 yılında ise kadınlarda gümüş madalya elde etmişti. Türkiye, 2026 yılında hem erkeklerde hem de kadınlarda şampiyonluk hedefliyor.

2026 Avrupa Voleybol Şampiyonası ne zaman başlayacak?

2026 Avrupa Voleybol Şampiyonası’nın tarihleri henüz kesinleşmedi ancak tahmini olarak Eylül ayında başlaması bekleniyor. Şampiyona, yaklaşık üç hafta sürecek ve Ekim ayında sona erecek. Şampiyonanın resmi takvimi ve fikstürü ilerleyen günlerde açıklanacak.

Hangi şehirlerde oynanacak?

2026 Avrupa Voleybol Şampiyonası’nın ortak ev sahibi ülkeleri henüz belli değil ancak Türkiye’nin ağırlıkta olacağı biliniyor. Türkiye’de ise şampiyonanın hangi şehirlerde oynanacağı konusunda henüz net bir karar verilmedi. Ancak Ankara, İstanbul, İzmir ve Bursa gibi büyük şehirlerin aday olduğu söyleniyor. Ayrıca Antalya, Gaziantep ve Kayseri gibi turistik ve kültürel zenginliği olan şehirlerin de şansı olduğu belirtiliyor.

2026 Avrupa Voleybol Şampiyonası biletleri nasıl alınacak?

2026 Avrupa Voleybol Şampiyonası biletleri henüz satışa çıkmadı ancak yakında internet üzerinden satın alınabileceği duyuruldu. Bilet fiyatları ve satış noktaları ile ilgili detaylı bilgiler de ilerleyen günlerde paylaşılacak. Biletleri erken almak isteyen voleybolseverlerin takipte kalması gerekiyor.

Şampiyonada Türkiye’nin rakipleri kimler olacak?

2026 Avrupa Voleybol Şampiyonası’na katılacak olan takımlar henüz belli değil ancak elemeler sonucunda 24 takımın şampiyonada yer alacağı kesinleşti. Türkiye, ev sahibi ülke olarak doğrudan şampiyonaya katılma hakkı kazandı. Diğer takımlar ise elemeleri geçerek şampiyonaya katılmaya çalışacak. Elemelerin 2025 yılında başlayacağı ve 2026 yılı başında sona ereceği açıklandı.

2026 Avrupa Voleybol Şampiyonası’nda Türkiye’nin rakipleri arasında Sırbistan, Rusya, İtalya, Polonya, Almanya, Hollanda, Fransa, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Slovenya, Romanya, Çekya, Yunanistan, İspanya, Portekiz, Finlandiya, Estonya, Beyaz Rusya, Ukrayna, Macaristan, Slovakya, Letonya ve İsviçre gibi güçlü takımlar olması bekleniyor.

Şampiyonada Türkiye’nin şansı nedir?

2026 Avrupa Voleybol Şampiyonası’nda Türkiye’nin hem erkeklerde hem de kadınlarda şampiyonluk için iddialı olduğu söylenebilir. Türk voleybolu son yıllarda büyük bir gelişim gösterdi ve Avrupa’nın en iyi takımları arasına girdi. Özellikle kadınlar voleybolunda Filenin Sultanları olarak adlandırılan milli takımımız, dünya sıralamasında üçüncü sırada yer alıyor ve Olimpiyat oyunlarına katılma hakkı kazandı. Erkekler voleybolunda ise Efeler olarak bilinen milli takımımız da dünya sıralamasında 12. sırada bulunuyor ve Avrupa’nın en güçlü takımlarından biri olarak kabul ediliyor.

Türkiye’nin 2026 Avrupa Voleybol Şampiyonası’nda ev sahibi avantajını da kullanarak şampiyonluğa ulaşması mümkün görünüyor. Türk voleybolseverlerin de tribünleri doldurarak milli takımımızı desteklemesi bekleniyor. Türkiye’nin voleybolda tarih yazacağı bir şampiyona olması dileğiyle…

Paylaş