havadurum

Turan “Bir çocuk heyecanıyla yürekten tebrik ediyorum…”

İçişleri Bakan Yardımcısı Bülent Turan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınlayarak 23 Nisan’ı kutladı.

444

İçişleri Bakan Yardımcısı Bülent Turan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolasıyla mesaj yayınladı. Turan mesajında, “Çocuklarımız, bizim en kıymetlilerimiz... Öyleyse bu bayramı, en kıymetlilerimize, çocuklarımıza ithaf etmeliydik, öyle de yaptık. Kurtuluş Savaşımızın ve Cumhuriyetimizin lokomotif kurumu; bir ulusal kurtuluş mücadelesini bizzat yöneten dünyadaki tek meclis olma özelliğini taşıyan; Cumhuriyet tarihimiz boyunca darbelere ve darbe girişimlerine karşı demokrasiyi ve milli iradeyi savunmaktan asla vazgeçmeyen Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışını, bir bayram olarak çocuklarımıza ithaf ettik” ifadelerini kullandı.

“Milli iradeye sadakatinin ve devlet geleneğinin gücünün göstergesidir”

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kurulmasının zorluğundan bahseden Bakan Yardımcısı Turan “Aziz Milletimizin tarihindeki en sıkıntılı günlerde, en zorlu koşullarda açılmış olan Türkiye Büyük Millet Meclisi, Aziz Milletimizin ve Türk Demokrasisinin geleceğe doğru attığı en büyük adımıdır. Savaş koşullarında kurulmuş olması ve Kurtuluş Savaşı’nın bizzat Meclis eliyle yürütülmesi, ülkemizdeki tüm darbe girişimlerinde maruz kaldığı baskılara karşı üzerindeki emanete hıyanet etmeden, 27 Mayıs’ta idam sehpalarına rağmen, 15 Temmuz’da bombalara rağmen bu çatı alında demokrasiye sahip çıkılması, milletimizin demokratik olgunluğunun, milli iradeye sadakatinin ve devlet geleneğinin gücünün göstergesidir” sözlerine yer verdi.

“Türkiye Yüzyılı hayalimiz de yine bu çatı altında gerçekleşecek”

Demokrasi çatısının geleceğin ve demokrasinin en güçlü teminatlarından birisi olduğunu dile getiren Turan “Bünyesinde 13 yıl görev yapmış olmaktan her zaman gurur duyduğum Gazi Meclis, birinci yüzyılında Türkiye Cumhuriyeti’ni kurdu ve Türk Demokrasisine sahip çıktı; inanıyorum ki Türkiye Yüzyılı hayalimiz de yine bu çatı altında gerçekleşecek; çocuklarımız Türkiye Yüzyılı gururunu, yine Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin çalışmaları, tecrübesi ve fedakârlığı sayesinde yaşayacaktır. Çıkardığı kanunları ve aldığı kararlarıyla, mevzuat düzenlemeleriyle, gündelik hayatımıza dokunan bu kutsal demokrasi çatısı, geleceğimizin ve demokrasimizin en güçlü teminatlarından biridir” cümlelerini kullandı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutladı

Sözlerine devam eden Bakan Yardımcısı Turan “Bu vesileyle, başta Cumhuriyetimizin ve TBMM’nin kurucusu olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Savaşı’na ve Türk Demokrasisine bu çatı altında emeği geçmiş tüm büyüklerimizi rahmet ve şükranla anıyor, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 104. kuruluş yıldönümünü, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı, bir çocuk heyecanıyla yürekten tebrik ediyorum” dedi.

(ERHAN TAYLAN)
Paylaş