DOLAR 28.9435 %-0.17
EURO 31.2285 %0.01
G.ALTIN 1864.6003 %-0.11
BITCOIN 43785.9208 %-0.40
ETHERIUM 2362.1835 %-0.60
havadurum

Tufan Füzesi Nedir? Tanksavar Füzesi Nedir? - İşte Merak Edilenler!

Tufan füzesinin ne olduğu, nasıl çalıştığı, nerelerde kullanılır? Tufan füzesi nedir? Tanksavar füzesi nedir? Bu füzeler nasıl çalışır, nerelerde kullanılır, özellikleri nelerdir? Merak edilen detaylar haberimizde...

1037

Tufan füzesi, son günlerde İsrail-Filistin gerilimiyle birlikte gündeme gelen bir silah. Hamas'ın Tufan füzesi tehdidi, dünya kamuoyunda endişe yarattı. Peki, Tufan füzesi nedir? Tanksavar füzesi nedir? Bu füzeler nasıl çalışır, nerelerde kullanılır, özellikleri nelerdir? İşte, bu soruların yanıtları ve daha fazlası!

Tufan Füzesi Nedir?

Tufan füzesi, İran yapımı bir güdümlü tanksavar füzesidir. Füze, ABD yapımı BGM-71 TOW füzesi temelinde geliştirilmiştir. Füzenin 3.5 km'den fazla menzili bulunmaktadır ve daha fazla vurucu güce sahip başka birçok varyant da geliştirilmiştir. Tufan füzesi, zırhlı hedeflere karşı kullanılır. Bu tür güdümlü füzeler, hassas bir şekilde hedeflenen zırhlı araçları veya savunma hatlarını etkisiz hale getirmeyi hedefler.

Tanksavar Füzesi Nedir?

Tanksavar füzesi, genel olarak tankların imhası amacıyla üretilen güdümlü füze sınıfında bir silahtır. Bu füzeler, temel olarak iki türdür: tel güdümlü ve lazer güdümlü. Tel güdümlü füzeler, fırlatıcısı ile arasında ince bir tel bulunan ve bu tel üzerinden komut alan füzelerdir. Lazer güdümlü füzeler ise, fırlatıcısı tarafından lazerle işaretlenen hedefe doğru ilerleyen ve lazer ışığını takip eden füzelerdir.

Tufan Füzesi Nasıl Çalışır?

Tufan füzesi, bir lazer sistemi ile güdümlenir. Füzenin fırlatıcısı, hedefi lazerle işaretler. Füze, lazer ışınının takip ederek hedefe doğru ilerler. Tufan Füzesi, zırhlı hedefleri imha etmek için tasarlanmıştır. Füzenin başlığında, hedefi bulmak ve ona kilitlenmek için bir kızılötesi arayıcı bulunur. Füze, hedefe yaklaştığında, arayıcı hedefi kilitler ve füzeyi hedefe doğru yönlendirir. Füzenin harp başlığı, 120 kilogramlık bir patlayıcı içerir.

Tufan Füzesi Nerede Kullanıldı?

Tufan Füzesi, 2002 yılından bu yana İran Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanılmaktadır. Füze, İran'ın yanı sıra Suriye, Lübnan ve Yemen gibi ülkelerde de kullanılmaktadır. Tufan Füzesi'nin Hamas tarafından da elde edildiği ve İsrail'e karşı kullanabileceği iddia edilmektedir.

Tufan Füzesinin Varyantları Nelerdir?

  • Tufan Füzesinin varyantları şunlardır:
  • Tufan-1: Temel varyant
  • Tufan-2: Daha fazla vurucu güce sahip varyant
  • Tufan-3: Daha uzun menzile sahip varyant
  • Tufan-4: Daha yüksek manevra kabiliyetine sahip varyant

(Haber Merkezi)

Paylaş