DOLAR 31.1455 %0.15
EURO 33.8302 %0.06
G.ALTIN 2034.5703 %0.14
BITCOIN 56984.3005 %4.63
ETHERIUM 3243.6051 %1.83
havadurum

Tijen Erman Kimdir? Şabaniye’nin Unutulmaz Sesinin Sahibi Hakkında Bilinmeyenler

Tijen Erman, 1984 yılında vizyona giren Şabaniye filminde Kemal Sunal’ın söylediği şarkıları seslendiren sanatçıdır. Erman, filmdeki performansıyla büyük beğeni toplamış, ancak sonrasında sahnelerden uzaklaşmıştır. Peki, Tijen Erman kimdir? Hayatı, kariyeri ve son durumu hakkında merak edilenler bu yazıda.

547

Türk sinemasının efsanevi oyuncularından Kemal Sunal, birçok filmde hem oyunculuğu hem de şarkı söyleme yeteneğiyle izleyicileri kendine hayran bırakmıştır. Sunal’ın seslendirdiği şarkılar arasında en çok akıllarda kalanlardan biri de Şabaniye filmindeki "Kimbilir"dir. Ancak bu şarkıyı aslında Sunal değil, Tijen Erman adlı bir sanatçı seslendirmiştir. Erman, filmde Sunal’ın söylediği diğer şarkı olan "Ölürsem Kabrime Gelme İstemem"i de okumuştur. Erman, bu filmle birlikte ünlenmiş, ancak daha sonra ortalıktan kaybolmuştur. Peki, Tijen Erman kimdir? Neden sahnelerden çekilmiştir? İşte, Tijen Erman hakkında bilmeniz gerekenler.

Tijen Erman Kimdir?

Tijen Erman, 1958 yılında İstanbul’da doğmuştur. Müzikle ilgilenmeye küçük yaşlarda başlamış, ilk sahne deneyimini 1976 yılında TRT İstanbul Radyosu’nda yaşamıştır. Erman, 1978 yılında katıldığı Altın Ses Yarışması’nda birinci olmuş, ardından birçok plak ve kaset çıkarmıştır. Erman, 1980’li yıllarda popüler olan arabesk müziğin önemli isimlerinden biri haline gelmiştir. Erman’ın en çok tanınan şarkıları arasında “Kaderim Böyle İmiş”, “Seni Sevmek İstiyorum”, “Bir Günah Gibi” ve “Aşkınla Yanıyorum” sayılabilir.

Şabaniye Filmindeki Rolü

Tijen Erman, 1984 yılında vizyona giren Şabaniye filminde Kemal Sunal’ın söylediği şarkıları seslendiren sanatçı olarak karşımıza çıkmıştır. Filmde, Sunal’ın canlandırdığı Şaban karakteri, bir gazinoda şarkıcı olarak çalışmaktadır. Şaban, sahnede “Kimbilir” ve “Ölürsem Kabrime Gelme İstemem” isimli şarkıları söylerken, aslında arkadan Tijen Erman’ın sesi duyulmaktadır. Erman, bu şarkıları film için özel olarak seslendirmiştir. Erman, filmdeki performansıyla büyük beğeni toplamış, şarkılar da dönemin hitleri arasına girmiştir.

Sahnelerden Uzaklaşması

Tijen Erman, Şabaniye filminin ardından bir süre daha müzik kariyerine devam etmiş, ancak 1990’lı yıllarda sahnelerden uzaklaşmıştır. Erman, sahne hayatını bırakma nedenini şöyle açıklamıştır: “Benim için müzik bir tutkuydu, bir yaşam biçimiydi. Ama zamanla müzik sektörü değişti, ben de kendimi orada bulamadım. Bana uygun olmayan şeyler yapmam istendi, ben de kabul etmedim. Benim için sanat, para kazanmak için değil, insanlara güzel şeyler sunmak içindi. Bu yüzden sahnelerden ayrıldım, pişman değilim.”

Tijen Erman, sahnelerden ayrıldıktan sonra hayatını İstanbul’da sürdürmeye devam etmiştir. Erman, evli ve iki çocuk annesidir. Erman, müziğe olan sevgisini hiç kaybetmediğini, ancak artık profesyonel olarak yapmadığını söylemiştir. Erman, zaman zaman eski dostlarıyla bir araya gelerek şarkı söylediğini, ancak bunu sadece hobi olarak yaptığını belirtmiştir. Erman, hayranlarından gelen tekliflere de teşekkür ederek, ancak sahnelere dönme niyetinin olmadığını ifade etmiştir.

(HABER MERKEZİ)
Paylaş