DOLAR 27.3861 %0.00
EURO 29.0664 %0.00
G.ALTIN 1627.647 %0.00
BITCOIN 26939.7645 %0.14
ETHERIUM 1674.7251 %0.45
BIST100 8334.94 %0.00
havadurum

"Tercih yaparken size yardımcı olmak için buradayız"

YKS sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte, ÇOMÜ Tanıtım ve Tercih Günleri Açılış Programı düzenlendi. Startın verildiği tanıtım süreci, öğrencilerin en doğru tercihi yapmaları adına büyük bir yarar sağlayacak. Sayısız akademik başarıyı içerisinde barındıran ÇOMÜ, Çanakkale'yi ve ÇOMÜ'yü tercih yapacak olan öğrencilere program sayesinde en iyi şekilde tanıtacak.

433
Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrenciler üniversite tercihlerini 27 Temmuz-8 Ağustos tarihlerinde yapacak. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ise öğrencilere yol göstermek ve doğru tercihi yaparak, kendilerine en uygun üniversiteyi seçmek adına çalışmalara başladı. Öğrencilerin geleceklerine yön vermeleri için düzenlenen ÇOMÜ Tanıtım ve Tercih Günleri Açılış Programı, Çanakkale Saat Kulesi tarafında bulunan Sürekli Eğitim Merkezi'nde yer alan Rektörlük Şehir Ofisi'nde yoğun bir katılım ile gerçekleştirildi.

Rektör Erenoğlu öğrencilere hitap etti
YKS sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte, ÇOMÜ Tanıtım ve Tercih Günleri Açılış Programı kapsamında birçok bölüm stantını açarak, yerini aldı. Materyaller ve broşürlerle desteklenen stantlarda bölüme ilişkin ilgisi olan öğrencilere bilgilendirmelerde bulunuldu. Yapılan program kapsamında öğrenciler okulda yapılan kulüp etkinliklerine, akademik programlara, kampüs hayatına vb konulara tanıtım videolarına ve burada bulunan danışmanlar sayesinde kolay bir şekilde ulaşabilecek. Açılış kurdelesi kesildikten sonra bir konuşma yapan ÇOMÜ Rektörü Prof Dr. Cüneyt Erenoğlu, ÇOMÜ için bir ilk olacak olan adımın da atıldığını belirterek; "Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü olarak, sizleri "Üniversite Tanıtım Günleri" açılış etkinliğinde görmekten büyük mutluluk duyuyorum. Bu etkinlik, üniversitemizin tarihinde bir ilki gerçekleştirmemize vesile oldu. Çanakkale'de "Rektörlük Şehir Ofisi"ne dönüştürülen iskele meydanındaki eski rektörlük binamız, artık üniversitemizin şehirle bütünleşen yüzü olacak. Bu ofis, hem üniversitemizin tanıtımına hem de öğrenci adaylarının tercih sürecine katkı sağlayacak bir merkez olarak hizmet verecek. Burada, üniversitemizin fakülte, yüksekokul, enstitü ve meslek yüksekokullarının tanıtım videolarını izleyebilir, akademik programlarımız hakkında bilgi alabilir, öğrenci kulüplerimizle tanışabilir ve kampüs hayatımızı yakından görebilirsiniz. Ayrıca, burada bulunan rehberlik ve psikolojik danışmanlık birimimizden de tercih yaparken karşılaşabileceğiniz sorunlar için destek alabilirsiniz" şeklinde konuştu.

"Üniversitemizde yaklaşık 50 bin öğrenci eğitim görmekte"
ÇOMÜ'ye ilişkin geçmişten günümüze geçen süreçten ve akademik başarılarından bahseden Rektör Erenoğlu; "Üniversitemiz, 1992 yılında kurulmuş olmasına rağmen, Türkiye'nin önde gelen eğitim ve araştırma kurumlarından biri haline gelmiştir. Üniversitemizde 20 fakülte, 2 yüksekokul, 13 meslek yüksekokulu, 1 enstitü ve 47 araştırma merkezi bulunmaktadır. Üniversitemizde yaklaşık 50 bin öğrenci eğitim görmekte ve 2 bin 50 civarında akademik personel görev yapmaktadır. Üniversitemiz, ulusal ve uluslararası düzeyde pek çok başarılı projeye imza atmış, bilimsel yayın ve patent sayısıyla dikkat çekmiştir" ifadelerini kullandı.

"150'ye yakın öğrenci kulübü faaliyet göstermekte"
ÇOMÜ Rektörü Prof Dr. Cüneyt Erenoğlu, öğrencilere hitap ederek ÇOMÜ'nün sadece bir eğitim kurumu olmasının yanı sıra sosyal ve kültürel anlamda da gelecek olan öğrencilere birçok şey kazandıracağına inandığını belirterek; "Üniversitemiz, sadece akademik anlamda değil, sosyal ve kültürel anlamda da öğrencilerine zengin bir ortam sunmaktadır. Üniversitemizin Çanakkale Merkez Kampüsü'nde bulunan Troia Kültür Merkezi'nde tiyatro, sinema, konser gibi pek çok etkinlik düzenlenmektedir. Ayrıca üniversitemizde 150'ye yakın öğrenci kulübü faaliyet göstermekte ve öğrencilerin ilgi alanlarına göre çeşitli çalışmalar yapmaktadır" diye konuştu.

"Üniversitenin size hem akademik hem de sosyal açıdan uygun olması önemlidir"
Üniversite hayatının sadece bir diplomadan ibaret olmadığına, aynı zamanda kişisel gelişim noktasında büyük bir rol oynadığına değinen Erenoğlu; "Sevgili öğrenci adayları, sizler, ülkemizin geleceğini şekillendirecek olan gençler olarak çok önemli bir dönemden geçiyorsunuz. Tercih yapmak, hayatınızın en kritik kararlarından biridir. Bu kararı verirken hem kendinizi hem de istediğiniz mesleği iyi tanımanız gerekir. Üniversite hayatı sadece bir diploma almak değil, aynı zamanda kişisel gelişiminizi sağlamak demektir. Bu nedenle tercih edeceğiniz üniversitenin size hem akademik hem de sosyal açıdan uygun olması önemlidir" sözlerini kullandı.

"Lütfen bizden destek almakta çekinmeyin"
Üniversite tercih süreci boyunca her bir öğrenciye yardım etmekten büyük bir mutluluk duyacaklarını dile getiren Rektör Erenoğlu; "Bizler, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi olarak sizlere kaliteli bir eğitim sunmanın yanı sıra kendinizi geliştirebileceğiniz bir ortam sağlamayı amaçlıyoruz. Sizleri aramızda görmekten büyük onur duyarız. Tercih yaparken size yardımcı olmak için buradayız. Lütfen bizden destek almakta çekinmeyin. Hepinize başarılar diliyorum" dedi.

Müzik eşliğinde bilgilendirmeler yapıldı
Rektör Erenoğlu'nun konuşmasının ardından stantlarda tanıtımlar yapılarak, öğrencilerle bir araya gelindi. Katılım sağlayanlara ikramlarda bulunulurken, bir yandan da müzik eşliğinde hoş bir ortam yaratıldı. Keyifli geçen açılış programında öğrenciler stantları gezerek fikir edindiler. Çanakkale Belediyesi tarafından ise katılım sağlayanlara yoğurt ikram edildi. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ile birlikte stantlar gezilerek tek tek bilgilendirmeler yapıldı. Gerçekleşen açılış programına, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Cüneyt Erenoğlu, Çanakkale İl Sağlık Müdürü Gökhan Baştürk, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Çanakkale Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mehmet Uğur Yavuz, akademisyenler ve öğrenciler katılım sağladı.
(Dilan Kaynak)
Paylaş