havadurum

Temiz bir çevre için bir adım da Barış Plajı’nda atıldı

Çanakkale Belediyesi tarafından, çevre temizliğine farkındalık oluşturmak amacıyla Yeni Kordon Barış Plajı'nda sahil temizliği etkinliği düzenlendi.

551

Çanakkale’de ‘atıksız ve izmaritsiz sahiller için çevre temizliği’ etkinliği gerçekleştirildi. Düzenlenen etkinliğe, Belediye Başkanı Muharrem Erkek'in yanı sıra, Belediye Meclis Üyeleri, Belediye çalışanları ve gönüllülerin katılımıyla gerçekleştirildi.

“Temiz bir çevre bırakmak zorundayız”

Gelecek nesillere temiz bir çevre bırakmanın öneminden bahseden Çanakkale Belediye Başkanı Muharrem Erkek “Barış Kordonu sahilimizde sigara izmariti topluyoruz. Sahillerimizi, kıyılarımızı korumamız lazım. Biz canlı cansız bütün varlıklar bu ekosistemin bir parçasıyız. Bunu asla unutmayacağız ve gelecek nesillere, temiz bir çevre bırakmak zorundayız. Çünkü gelecek nesillerin temiz bir çevrede doğup büyüme hakları var. Onların hakkına saygılı olmalıyız. Ekosistem hakkı dediğimiz hak, gelecek nesillerin, daha doğmamış nesillerin hakkı. Bu yüzden çevre duyarlılığımız çok yüksek. Bu konuda Çanakkale Belediyesinin çevre yatırımları, çok yüksek maliyetli yatırım olmasına rağmen Türkiye’de örnek gösteriliyor. Bu nedenle emeği geçen önceki dönem Belediye Başkanımız Ülgür Bey olmak üzere emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ederim” sözlerine yer verdi.

“Amacımız farkındalık yaratmak”

Geçtiğimiz hafta Güzelyalı plajında, şimdi ide Barış kordonunda bu etkinliği gerçekleştirdiklerini dile getiren ve farkındalık yaratmak amacı ile izmaritleri topladıklarını dile getiren Erkek, “Yapmaya devam edeceğiz. Buradaki amacımız bir duyarlılık, bir farkındalık yaratmak. Öncelikle sigara içmesini istemeyiz sağlık açısından da ama lütfen içenler de izmaritlerini kuma gömesin. Kumu elliyorsunuz altından onlarca izmarit çıkıyor. Özellikle çöplerimizi atmayalım. Tabi ki Çanakkale Özgürlüğün kenti, barışın kenti ve tertemiz bir kent. Biz Belediye olarak elbette temiz tutmaya çalışıyoruz. Ama bu bizim, öncelikle sahili kullananların koruması ile daha da iyi bir noktaya gelebilir. Bu etkinlik duyarlılığı ve farkındalığı arttırmak amacı ile yapılan etkinlikler” ifadelerini kullandı.

“Temiz tutalım ki sahilimiz pisliği ile değil, temizliği ile anılsın”

Barbaros Mahalle Muhtarı Şaban Şahin de etkinlik ile ilgili yaptığı açıklamada, özellikle akşam saatlerinde sahilde oturan vatandaşların kirlettiği alanlara dikkat çekerek vatandaşlara seslendi. Muhtar Şahin “Barbaros mahallemizde bulunan Barış Plajı, kumu, doğası ve çevresi ile çok güzel bir yer. Denizimiz çok temiz, kumumuz çok temiz. Ancak akşamları sahil kenarında oturan kişiler, yediklerini, içtiklerini önüne atıyorlar. Bunun aslında olmaması lazım. Halbuki her tarafta çöp kutularımız var. Vatandaşlar burada çekirdek çitleyip sigara içiyorsa bunları da toplaması lazım. Sahillerimizi ve kordonumuzu kirletenlere karşı duyarlı vatandaşlarımız tarafından çok şikayet geliyordu. Biz de temizlik için elimizden geleni yapıyoruz ama duyarsızlar yüzünden çok sıkıntı yaşıyoruz. Zaman zaman böyle etkinlikler olursa vatandaşlar da görür ve ‘Bizim çöplerimizi mahalle sakinleri, Belediye Başkan ve yardımcıları topluyor’ diyerek belki kendileri de bu duyarsızlığa kayıtsız kalmayarak kendilerine çeki düzen verirler. Lütfen sahilimizi temiz tutalım. Temiz tutalım ki sahilimiz pisliği ile değil, temizliği ile anılsın. Sabahın erken saatlerinde vatandaşlar burada denize giriyor. Ne kadar güzel bir şey… Böyle bir yer Türkiye’de başka yok” cümlelerine yer verdi.

Yapılan konuşmaların ardından STK’lar ve gönüllülerin katılımı ile sahil temizliğine geçildi. Etkinlikte pet şişeler dolusu izmarit sahillerden toplandı. Etkinlikte ayrıca, Mavi Bayrak da Barış Plajı'na asıldı.

(ESRA GÜLLER)
Paylaş