DOLAR 31.1521 %0.17
EURO 33.85 %0.12
G.ALTIN 2039.7307 %0.39
BITCOIN 56608.3504 %3.94
ETHERIUM 3262.0615 %2.41
havadurum

Telefonun İcadı: Kim, Ne Zaman ve Nasıl Yaptı?

Telefon, modern hayatın en önemli iletişim araçlarından biridir. Peki telefonu kim icat etti? Telefonun icadı nasıl gerçekleşti? Telefonun tarihi hakkında merak edilenleri bu yazıda bulabilirsiniz.

1918

Telefon, sesi elektrik sinyallerine dönüştürerek uzak mesafelerde iletişim kurmayı sağlayan bir cihazdır. Telefonun mucidi Alexander Graham Bell’dir. Bell, 1876 yılında patentini aldığı telefonu, asistanı Thomas Watson ile birlikte geliştirdi. Telefon, zamanla gelişerek sabit hatlı, ankesörlü, tuşlu, cep ve akıllı telefonlara dönüştü. Telefon, insanların birbirleriyle kolayca iletişim kurmasını sağlayan, hayatımızı kolaylaştıran, zenginleştiren ve güzelleştiren bir teknolojidir.

Telefon Nedir?

Telefon, sesi elektrik sinyallerine dönüştürerek uzak mesafelerde iletişim kurmayı sağlayan bir cihazdır. Telefonun temel bileşenleri mikrofon, hoparlör, tuş takımı ve ekran olarak sıralanabilir. Telefonlar, sabit hatlar veya kablosuz ağlar aracılığıyla birbirine bağlanabilir.

Telefonun İcadı

Telefonun icadı, 19. yüzyılda telgraf sisteminin geliştirilmesiyle başladı. Telgraf, bilginin iletken teller üzerinden elektriksel darbelerle gönderilmesini sağlayan bir sistemdi. Telgrafın icadından sonra birçok girişimci, sesi de aynı şekilde iletebilecek bir cihaz yapmak için çalışmalar yaptı.

Telefonun mucidi olarak kabul edilen kişi, Alexander Graham Bell’dir. Bell, 1876 yılında patentini aldığı telefonu, asistanı Thomas Watson ile birlikte geliştirdi. Bell, sağırların duymasını ve konuşmasını sağlayacak bir cihaz üretme niyetindeydi. Bu amaçla yaptığı deneyler sırasında, sesin yarattığı titreşimleri elektrik sinyallerine dönüştürebileceğini fark etti. Bell ve Watson, ilk telefon görüşmesini bitişik odalarda gerçekleştirdiler. Bell, telefonu kulağına dayayarak “Bay Watson, buraya gelin. Sizinle görüşmek istiyorum.” dedi. Watson da bu sesi kendi telefonundan duyduğunu söyledi. Böylece telefonun icadı gerçekleşmiş oldu.

Telefonun Gelişimi

Telefonun icadından sonra, telefon santralleri kurularak aynı hat üzerinde birden fazla telefonun birbirine bağlanması sağlandı. 1889 yılında ankesörlü telefonlar, 1963 yılında ise ilk tuşlu telefonlar kullanılmaya başlandı. 1973 yılında ise ilk cep telefonu, Motorola firmasından Martin Cooper tarafından icat edildi. Cep telefonları, radyo dalgaları aracılığıyla iletişim kurabilen, taşınabilir telefonlardır. Cep telefonları, zamanla gelişerek akıllı telefonlara dönüştü. Akıllı telefonlar, internete bağlanabilen, dokunmatik ekranlı, fotoğraf çekebilen, oyun oynatabilen, uygulama indirilebilen ve daha birçok özelliğe sahip olan telefonlardır.

Telefonun Önemi

Telefon, insanların birbirleriyle kolayca iletişim kurmasını sağlayan bir buluştur. Telefon sayesinde, uzak mesafelerdeki kişilerle konuşabilir, haberleşebilir, bilgi alışverişi yapabilir, eğlenebilir ve iş yapabiliriz. Telefon, aynı zamanda acil durumlarda yardım çağırabilmemizi de mümkün kılar. Telefon, hayatımızı kolaylaştıran, zenginleştiren ve güzelleştiren bir teknolojidir.

(HABER MERKEZİ)
Paylaş