DOLAR 31.1452 %0.15
EURO 33.8264 %0.05
G.ALTIN 2032.8207 %0.05
BITCOIN 56902.5704 %4.48
ETHERIUM 3239.8194 %1.71
havadurum

TBMM Ne Zaman Açılacak? Meclis Gündeminde Neler Var?

TBMM, 16 Ocak’ta yeni yasama yılına başlıyor. Meclis’in gündeminde yargı paketi, ekonomik torba yasa ve üniversite hastaneleri gibi önemli konular var.

385

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), 16 Ocak 2024 tarihinde yeni yasama yılına başlayacak. Meclis’in açılmasıyla birlikte, yargı paketi, ekonomik torba yasa ve üniversite hastaneleri gibi önemli konular ele alınacak.

Yargı Paketi Meclis’e Geliyor

2024 yılının ilk günlerinde, hazırlıkları süren yargı paketinin Meclis gündemine gelmesi bekleniyor. Paket, yargı reformu strateji belgesinde yer alan bazı düzenlemeleri içeriyor. Paketin, yargı bağımsızlığı, adil yargılanma hakkı, ceza adaleti sistemi, insan hakları ve temel özgürlükler gibi alanlarda iyileştirmeler getirmesi amaçlanıyor.

Ekonomik Torba Yasa da Görüşülecek

Meclis’in yeni yılda görüşeceği bir diğer konu ise ekonomiyle ilgili bir torba teklif. Teklif, vergi, sigorta, istihdam, tarım, enerji, turizm, sağlık, eğitim gibi pek çok sektörü ilgilendiren düzenlemeler içeriyor. Teklifin, ekonomik istikrarı sağlamak, yatırım ortamını iyileştirmek, istihdamı artırmak, sosyal korumayı güçlendirmek gibi hedefleri bulunuyor.

Üniversite Hastaneleri Sorunu Çözülecek mi?

TBMM’de görüşülmesi beklenen maddeler arasında, üniversite hastanelerinden Sağlık Bakanlığı hastanelerine geçen öğretim üyelerinin hak kaybının önlenmesine yönelik çalışma da yer alıyor. Bu konuda, öğretim üyelerinin maaş, emeklilik, akademik unvan gibi haklarının korunması için bir düzenleme yapılması planlanıyor. Bu sayede, üniversite hastanelerinin nitelikli personel kaybının önüne geçilmesi hedefleniyor.

(SAİM TUNÇMAN)
Paylaş