havadurum

Tatilde çocuklara dikkat!

Yaz tatilinin başlamasıyla çocukları teknolojiden uzaklaştırarak doğanın ve gerçek sosyalleşmenin tadını çıkarmak için yeni fırsatlar doğuruyor. Bu süreçte çocukları tablet ve telefondan uzak tutulması, çocuklar için daha aktif bir tatil fırsatını ortaya koyuyor.

277
Uzun ve meşakkatli bir okul dönemi sonunda bir yılın daha sonuna gelinmesiyle beraber, teknoloji bağımlılığı çocuklar ve aileler arasında büyük bir sorun haline geldi. Sosyal Medya Uzmanı Deniz Unay çocukları bu teknoloji bağımlılığından kurtarmak için ailelere önerilerde bulundu.

Spor aktiviteleri büyük önem taşıyor
Çocukların tatil döneminde teknolojiden uzaklaşarak sosyalleşmesine katkı sağlamak amacıyla önerilerde bulunan KızlarSoruyor BiBileni Sosyal Medya Uzmanı Deniz Unay "Sınav stresinin gölgesinde sürekli koşturma içinde geçen okul dönemlerinde, spor aktivitelerine yeterli zaman ayırmak genellikle zor olabilir. Ancak önümüzdeki üç aylık tatil dönemi, özellikle spor yapmayı istediğiniz bir branş deneyimlemek için harika bir fırsat sunuyor. Tatil süresince bir spor kursuna katılarak, istediğiniz spor dalında çocuğunuzun gelişimini gözlemleyebilir, ona değişik sporları deneyimleme şansı sunabilirsiniz. Bu spor aktivitesi, fiziksel ve bedensel gelişimine önemli katkılar sağlayacak ve yeni okul dönemine stresten arınmış bir şekilde başlamasına olanak sağlıyor" tavsiyesinde bulundu.

Doğayı keşfetmek önemli bir tercih olabilir
Sosyal Medya Uzmanı Deniz Unay "Tatil dönemi, üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde yaşayanlar için büyük bir ayrıcalıktır. Yaz tatili, imkanlar dahilinde denize girmek, güneşlenmek, balık tutmak, dalış yapmak ve deniz sporlarıyla ilgilenmek için harika bir fırsat olabilir. Yazın ve denizin tadını çıkarmak, özellikle kış aylarında kapalı alanlarda kaybedilen D vitamini ihtiyacını karşılamak için mükemmel bir tercihtir. Denizi sevmeyenler ve doğayla iç içe olmak isteyenler için tatil döneminde birçok seçenek bulunmaktadır. Doğada ailece kamp yapmak, piknik yapmak ve doğanın sunduğu yaşamı yakından gözlemlemek, okul döneminde yaşanan stresi büyük ölçüde azaltabilecek harika bir deneyim olabilir. Bu süre zarfında ormanın, yeşilin ve oksijenin şifasını hissetmek, bedeninizi ve ruhunuzu yeniden canlandırmanıza yardımcı olur" önerilerinde bulundu.

Hobi edinmek önem taşıyor
Çocukların yaz tatilinde yeni hobiler keşfederek kendilerini daha iyi hissedeceğini dile getiren Sosyal Medya Uzmanı Deniz Unay "Hobi edinmek, hem zihinsel hem de duygusal açıdan birçok fayda sağlar. Bir enstrüman çalmayı öğrenmek, resim yapmak, fotoğrafçılıkla ilgilenmek, yazı yazmak, bahçecilik yapmak veya el becerilerini geliştirebileceğiniz herhangi bir sanat dalıyla uğraşmak gibi seçenekler arasından size en uygun olanını seçebilirsiniz. Hobiler, sizi stresten uzaklaştırır, zihninizi rahatlatır ve yaratıcılığınızı ortaya çıkarmanızı sağlar" sözlerini kullandı.

Deprem bölgelerine dokunmak
Deprem bölgelerine yardımın da çocukların iç dünyalarını keşfetmeye yardımcı olacağına ve bu konuda ailelerin de büyük etkisi olduğunun üzerinde duran Deniz Unay "Çocuklarınızın topluma duyarlı, çevresinin farkında ve sorumluluk sahibi bireyler olması konusunda gelişimlerini desteklemek için deprem bölgelerindeki sosyal sorumluluk projelerine katılımına yardımcı olmanızı öneriyorum. Çocuklarımızla birlikte bu projelerde yer alarak, depremden etkilenen 11 şehrimizde, özellikle çocuklar ve gençler için çok önemli bir destek sağlayabiliriz. Depremzedelere yardım etmek ve onlara umut aşılamak için sosyal sorumluluk projelerine aktif şekilde dahil olmalıyız. Bu sayede depremzedelerimize, onların yalnız olmadığını ve yanlarında olduğumuzu hissettirebilir, çocuklarımıza da müthiş bir sosyal sorumluluk deneyimi sağlayabiliriz. Sonunda zorlu bir okul dönemini geride kaldı ve beklenen tatil zamanı geldi! Şimdi, telefonları, tabletleri bir kenara koyup kendimize zaman ayırmak, gerçekten iyi, mutlu ve huzurlu hissetmek için mükemmel bir fırsat" tavsiyelerinde bulunarak çocuklara iyi tatiller diledi.
(Damla Şener Okdaş)
Paylaş