DOLAR 27.2136 %0.24
EURO 28.8701 %-0.48
G.ALTIN 1683.3221 %0.18
BITCOIN 26124.04 %-1.43
ETHERIUM 1572.2413 %-1.14
BIST100 8250.57 %0.23
havadurum

Taşkın "Şanlı bayrağımızı dalgalandıracağım"

Lapsekili Sporcu Zeynep Taşkın, 2023 yılı Dünya Üniversite Yaz Oyunları (Universiade) Dünya Şampiyonası'nda Türkiye'yi temsil edecek.

249

Lapseki Belediyesi Sporcusu Zeynep Taşkın, 29 Temmuz 4 Ağustos tarihleri arasında Çin`in Chengdu şehrinde yapılacak olan 2023 yılı Dünya Üniversite Yaz Oyunları (Universiade) Dünya Şampiyonası`na katılmaya hak kazandı. Azerbaycan Bakü`de gerçekleştirilen Büyükler Dünya Taekwondo Şampiyonası`nda, Türkiye Milli Takımı`nı temsil eden Taşkın, Taylandlı ve Japon rakiplerini geride bırakarak çeyrek finale yükselerek Çinli rakibiyle karşı karşıya geldi. Gerçekleştirilen şampiyonada Taşkın, Dünya 8`incisi oldu. Konya`da düzenlenen Üniversitelerarası Dünya Taekwondo seçmesi birinciliğinde, rakiplerini farklı skorlarla yenen Taşkın şampiyon oldu.

Taşkın; "Çok iyi maçlar çıkarttığımı düşünüyorum"
Dünya Taekwondo Şampiyonası`na katılacak olan Milli Sporcu Zeynep Taşkın; "İkinci kez "Dünya şampiyonasına gidiyor olabilmek her sporcunun hayali olduğu gibi benim de hayallerimden birisiydi. Bugün bu başarıya ulaştım ve Bakü`de yapılan olan Dünya Taekwondo Şampiyonası`na katıldım, büyükler kategorisinde ilk defa Dünya Şampiyonası`na katılma heyecanını yaşadım. Çok iyi maçlar çıkarttığımı düşünüyorum Taekwondo da çok iyi sporcuları olan ülkelerin sporcularını yenerek Dünya sekizincisi oldum. İnşallah Çin`de yapılacak olan Üniversiteler arası Dünya Taekwondo Şampiyonası`nda şampiyon olarak şanlı bayrağımızı dalgalandıracağım. Bu süreçte bana sahip çıkan, beni destekleyen başarımda emeği büyük olan Lapseki Belediye Başkanımız Eyüp Yılmaz Bey`e, beni yetiştiren hocam Hasan Altunışık`a teşekkürü borç biliyorum" şeklinde konuştu.

Altunışık; "Spor hayatına pek çok başarıyı sığdırdı"
Milli Takım Antrenörü, Çanakkale Taekwondo İl Temsilci ve aynı zamanda Lapsekiili Milli Sporcu Zeynep Taşkın`ın antrenörü olan Hasan Altunışık, Türkiye`yi ve Çanakkale`yi Dünya çapında ikinci kez temsil edecek olan Taşkın`a ilişkin; "Zeynep yaklaşık 15 yıllık bir sporcu. Bu spor hayatına pek çok başarıyı sığdırmış bir isim. Ülkemizi ve Çanakkale`mizi defalarca Avrupa ve Türkiye şampiyonluklarıyla en iyi şekilde temsil etmiş bir sporcumuz. Bugün kendi kariyerinin bir üst basamağını çıkararak temsiliyetini en üst mertebeden yapacak" ifadelerini kullandı.

"Zeynep`e şimdiden başarılar diliyorum"
Taşkın`ın azmi ve gayretinden dolayı oldukça başarılı ve kendinden emin bir şekilde ilerlediğini belirten antrenör Altunışık; "Ben sporcum Zeynep`e her zaman şunu söyledim; sen gayretli ve azimli çalıştıktan sonra senin önünde, seni yenecek bir sporcu tanımıyorum diye. Her daim söyledim ve sporcumuz gerçekten çok gayretli ve azimli çalışmalar yaparak son zamanlarda yenilmezlik serisi sürdürüyor. Bunun açık örneği ise yapılan Dünya şampiyonaları seçmelerinde kendisi 49 kilo olmasına rağmen 53 kg maçlara katılarak bu kilolardaki rakiplerini farklı skorlarla yendi. Bakü`de yapılan Dünya şampiyonasına katıldı yapılan bu Dünya şampiyonasında sporcumuz ilk defa katıldığı Büyükler Dünya Taekwondo Şampiyonası`nda ilk defa katılmanın heyecanı olmasına rağmen çok büyük başarıya imza attığını düşünüyorum. Çanakkale`mizin taekwondodaki gururu sporcumuz Zeynep bu kez 15 Haziran 2023 tarihinde Konya`da yapılan Üniversitelerarası Dünya Şampiyonası elemelerinde rakiplerini farklı skorlarla yendi ve Dünya şampiyonasına katılma hakkını kazanmış oldu. Sporcumuz yapılacak olan bu şampiyonada ülkemizi ve Çanakkale`mizi en iyi şekilde temsil ederek şanlı bayrağımızı dalgalandıracak ve istiklal marşımızı okutacağı inancındayım. Sporcumuzun da bunu başarabilecek teknik ve bilgi beceriye sahip, donanımlı bir sporcu olması ona olan güvenimizi de arttırıyor. Ben sporcum Zeynep`e şimdiden başarılar diliyorum. Ayrıca Lâpseki belediye başkanımız Eyüp Yılmaz`a sporcumuza vermiş olduğu her türlü desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum" dedi.
(Damla Yeltekin)

Paylaş