havadurum

Tarımsal destekleme ödemesi başlandı

Tarım ve Orman Bakanlığı, çiftçilere destek olmaya devam ediyor! Üretimde kararlılığını sürdüren çiftçilerimize, toplamda 72 milyon 554 bin TL tutarında tarımsal destekleme ödemesi yapıldı.

1010

Girdi maliyetlerindeki artışa rağmen üretime devam eden çiftçilerimiz, Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan gelen destekle moral buluyor. 17 Mayıs Cuma günü, toplamda 72 milyon 554 bin liralık tarımsal destekleme ödemesi çiftçilerin hesaplarına yatmaya başladı. Bu ödemeler, tarımsal üretimin artmasına ve gıda güvenliğinin sağlanmasına önemli katkı sağlayacak. Tarım ve Orman Bakanlığı'nın sosyal medya hesabından çiftçilere yapılacak tarımsal destekleme ödemesine ilişkin paylaşım yapıldı. Çiftçilerin hesabına 17 Mayıs Cuma günü toplamda 72 milyon 554 bin lira tarımsal destekleme ödemesi çiftçilerin hesaplarına yattı.

Tarım ve Orman Bakanlığınca tarımsal destekleme ödemesi kapsamında destekleme ödemelerinin detayları şu şekilde;

  • Hayvan hastalıkları tazminatı desteği için 64 milyon 713 bin 670 TL.
  • Bitki karantinası tazminatı desteği için 3 milyon 315 bin 20 TL.
  • Hayvan gen kaynakları desteği için 1 milyon 835 bin 400 TL.
  • Organik arıcılık desteği için 1 milyon 741 bin 500 TL.
  • Mazot ve gübre desteği için 676 bin 740 TL.
  • Sertifikalı tohum kullanım desteği için 271 bin 670 TL.

Bakanlığın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada tarımsal destekleme ödemesi kapsamında, toplamda 72 milyon 554 bin liralık kaynak çiftçilerin hesaplarına 17 Mayıs Cuma günü hesaplarına aktarıldı denildi.

Destekleme hangi ürünleri kapsıyor?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 72 milyon 554 bin liralık tarımsal destekleme ödemesinin hangi ürünleri kapsadığına dair net bir bilgi verilmedi. Fakat, tahminlere göre bu ödemeler buğday, arpa, mısır, pamuk, ayçiçeği, soya fasulyesi gibi ana tarım ürünlerini kapsıyor olabilir. Ayrıca, hayvancılık alanında da destekleme ödemesi yapılmış olma ihtimali var.

Destekleme ödemeleri ne zaman tamamlanacak?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 72 milyon 554 bin liralık tarımsal destekleme ödemesinin ne zaman tamamlanacağına dair bir bilgi verilmedi. Fakat, geçmiş yıllardaki uygulamalara bakıldığında, tüm ödemelerin birkaç hafta içerisinde tamamlanması bekleniyor.

Çiftçiler destekleme ödemelerini nasıl takip edebilir?

Çiftçiler, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın resmi internet sitesi ve e-Devlet üzerinden tarımsal destekleme ödemelerini takip edebilir. Ayrıca, Ziraat Bankası ve Halkbank'ın ATM'leri ve internet bankacılığı sistemleri üzerinden de ödeme durumu sorgulanabilir.

Destekleme ödemeleri hakkında daha fazla bilgi için nereye başvurulabilir?

Çiftçiler, tarımsal destekleme ödemeleri hakkında daha fazla bilgi için Tarım ve Orman Bakanlığı'nın İl Müdürlüklerine veya Ziraat Bankası ve Halkbank'ın şubelerine başvurabilir.

(ERHAN TAYLAN)
Paylaş