DOLAR 31.3882 %0.00
EURO 34.0709 %0.00
G.ALTIN 2100.9803 %0.00
BITCOIN 62158.2002 %-1.40
ETHERIUM 3428.7635 %-0.59
havadurum

Tarım Sigortalarının Önemi gündeme getirildi

Evreşe Beldesinde “Tarım Sigortalarının Önemi" ve “Kanola Yetiştiriciliği” konularına ilişkin eğitim toplantısı gerçekleştirildi.

1117

Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Tarsim Manisa Bölge Müdürlüğü ve Tekirdağ Önder Çiftçi Kooperatifi işbirliğinde Çanakkale'nin Gelibolu ilçesine bağlı Evreşe Beldesinde “Tarım Sigortalarının Önemi" ile “Kanola Yetiştiriciliği" konularında eğitim toplantısı düzenlendi.

“Tarımsal üretim sürekli risk altında olan bir sektördür”

Toplantının açılış konuşmasını yapan Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan: “Tarımsal üretim sürekli risk altında olan bir sektördür. Bu riskler genelde iklim kaynaklı olabildiği gibi bazen ekonomik, bazen de sosyal boyutlu olabilmektedir. Bakanlığımız; bu ve benzeri risklerden kaynaklanan, üreticilerimizin mağduriyetlerini giderebilmek için, 2005 yılında 5363 sayılı Tarım Sigortaları Kanununu hazırlamış ve resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. 2006 yılında TARSİM kapsamında uygulamalara başlanmış. Bu kanunla; üreticilerimizin ürünlerini, kendi isteğine bağlı, risklere karşı sigorta yaptırmaları sağlanmış. Tarım sigortaları kapsamında üreticilerimiz tarafından ödenen primin, bugüne kadar en az yüzde 50 si de devlet tarafından karşılanmaktadır. Tarım sigortaları uygulama talimatları her yıl yenilenerek resmi gazetede yayınlanmaktadır” ifadelerine yer verdi.

“TARSİM büyük önem arz etmektedir”

“İlimiz; özellikle meyve-sebze üretiminde ve hayvancılıkta önemli bir potansiyele sahiptir” sözlerine yer veren Türkarslan; “Ancak; başta sel baskını, dolu, don, fırtına ve aşırı yağış gibi doğal afetler olmak üzere, birçok faktör, tarımsal üretimimizi tehdit etmekte, önemli verim ve kalite kayıplarına neden olmaktadır. Bu kayıpların telafi edilebilmesi için üreticilerimizin ürünlerini TARSİM kapsamında sigorta yaptırmaları büyük önem arz etmektedir. Bakanlığımız alınan karar gereği 2024 yılında sözleşmeli tarım yapan ve bazı hayvancılık desteklemelerinden üreticilerimizin Tarsim kapsamında sigorta yaptırmalarını zorunlu hale getirmeyi planlamaktadır” ifadelerini kullandı.

Tarım sigortalarının önemine değinildi

Toplantıda TARSİM Manisa Bölge Müdürü Müjdat Çubukçu; “Tarım Sigortalarının önemi, Tarım Sigortalarında yapılan yenilikler, dikkat edilmesi gereken hususlar" konularında üreticilere ayrıntılı sunum yaptı. Tekirdağ Önder Çiftçi Kooperatifi Ziraat Mühendisi Serkan Demir tarafından üreticilere “Kanola Yetiştiriciliği" konusunda sunum gerçekleştirildi. Toplantı; üreticilerin sorularının cevaplandırılması ve bu konudaki karşılaştıkları sorunlarının dinlenilmesinin ardından sona erdi.

Evreşe Beldesinde düzenlenen eğitim toplantısına; TARSİM Manisa Bölge Müdürü Müjdat Çubukçu, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan, Şube/İlçe Müdürleri, Önder Çiftçi Kooperatifi yetkilileri, Teknik Personel, Köy Muhtarları, Kooperatif Başkanları ve üreticiler katılım sağladı.

(Erhan Taylan)

Paylaş