havadurum

Tarım Sigortaları ve Yeniliklerine Dair Eğitim Toplantıları Yapıldı

Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, TARSİM Manisa Bölge Müdürlüğü işbirliğinde, Yenice ve Ayvacık'ta "Tarım Sigortalarının Önemi" ve "Tarım Sigortalarında Meydana Gelen Yenilikler" konularında eğitim toplantıları düzenlendi.

1298

Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, TARSİM Manisa Bölge Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen "Tarım Sigortalarının Önemi" ve "Tarım Sigortalarında Meydana Gelen Yenilikler" konulu eğitim toplantıları, Ayvacık ve Yenice'de tarım sektörünün önemli paydaşlarını bir araya getirdi. Bu etkileşimli platformda, tarımın zorlu süreçlerinde karşılaşılan risklere karşı alınacak önlemler ve tarım sigortalarının rolü detaylı bir şekilde ele alındı.

Toplantılara Yoğun Katılım

Yenice ve Ayvacık'ta gerçekleşen toplantılara, bölge yöneticileri, kamu görevlileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, köy muhtarları, kooperatif başkanları ve üreticiler yoğun ilgi gösterdi. Ayvacık Kaymakamı Salih Sak, Ayvacık Belediye Başkanı Mesut Bayram, Yenice Tarım ve Orman Müdürü Caner Çelik, Ayvacık Tarım ve Orman Müdürü M.Emin Ekici gibi önemli isimlerin de katılımıyla, tarım sigortalarının önemi ve güncel gelişmeler tartışıldı.

Risklerin Üstesinden Tarım Sigortalarıyla Gelin

Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü H. İbrahim Büyükgaga, toplantıda yaptığı konuşmada tarımsal üretimin zorlu sürecine vurgu yaparak, "Üretimin her aşaması riskler barındırır. İklim kaynaklı riskler, yağmur, dolu, fırtına gibi faktörler hem ekonomik hem sosyal sonuçlar doğurabilir. Bakanlığımız, 2005 yılında Tarım Sigortaları Kanunu'nu hayata geçirerek üreticileri bu risklere karşı koruma altına almıştır. Sizlerin isteğe bağlı olarak ekili dikili arazilerinizi sigorta yaptırmanız, bu korumaya katkı sağlar. Tarım sigortalarında geçen yıllarda birçok yenilik meydana geldi, ancak devletin %50 prim desteği değişmeyen bir avantaj olarak kalmıştır" ifadelerini kullandı.

Uzman Sunumları ve Bilgilendirme

TARSİM uzmanı Ziraat Mühendisi Can Amaç ve Veteriner Hekim Sıla Tultak, tarım sigortalarının önemi, güncel yenilikler ve sözleşmeli üretim esasları konularında detaylı sunumlar gerçekleştirdi. Katılımcılar, sorularını sorma ve taleplerini iletmekte özgürdü. Ayrıca, Yenice İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personellerinden Vet. Hek. İdris İnan, Bakanlık desteklemeleri konusunda bilgilendirmelerde bulunarak üreticilere önemli pratik bilgiler verdi.

Üreticilerin Sorunları Dinlendi, Talepler Alındı

Toplantılar, üreticilerin karşılaştıkları sorunları paylaşmalarına ve taleplerini iletmelerine olanak tanıdı. Bu etkileşimli platformda, tarım sektöründeki paydaşlar bir araya gelerek sektöre dair çözüm odaklı çıkarımlarda bulunma fırsatı elde ettiler. Toplantılar, tarım sektöründe güncel ve etkili çözümleri tartışarak, üreticilere daha güvenli ve sürdürülebilir bir tarım pratikleri sunma amacıyla düzenlendi.

(Erhan Taylan)

Paylaş