havadurum

Tarım Sigortaları ve Kanola Yetiştiriciliği Eğitimi Çanakkale’de Yapıldı

Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Tarsim Manisa Bölge Müdürlüğü ve Tekirdağ Önder Çiftçi Kooperatifi işbirliğiyle düzenlenen eğitim toplantısında, tarım sigortalarının önemi ve kanola yetiştiriciliğinin püf noktaları anlatıldı.

1072

Tarımsal üretimde karşılaşılan risklere karşı üreticileri korumak ve bitkisel yağ açığını kapatmak amacıyla tarım sigortaları ve kanola yetiştiriciliği konularında bilgilendirme yapmak için Çanakkale’nin Gelibolu ilçesine bağlı Evreşe Beldesinde eğitim toplantısı düzenlendi. Toplantıya, ilgili kurumların yönetici ve yetkilileri ile çok sayıda üretici katıldı. Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Tarsim Manisa Bölge Müdürlüğü ve Tekirdağ Önder Çiftçi Kooperatifi işbirliğinde Çanakkale'nin Gelibolu ilçesine bağlı Evreşe Beldesinde “Tarım Sigortalarının Önemi" ile “Kanola Yetiştiriciliği" konularında eğitim toplantısı düzenlendi. Toplantıya TARSİM Manisa Bölge Müdürü Müjdat Çubukçu, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan, Şube/İlçe Müdürleri, Önder Çiftçi Kooperatifi yetkilileri, Teknik Personel, Köy Muhtarları, Kooperatif Başkanları ve üreticiler katıldı.

Tarım Sigortaları Kanunu Hakkında Bilgilendirme

Toplantının açılış konuşmasını yapan Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan, tarımsal üretimin sürekli risk altında olan bir sektör olduğunu ve bu risklerin genelde iklim kaynaklı olabildiğini belirterek, “Bu riskler genelde iklim kaynaklı olabildiği gibi bazen ekonomik, bazen de sosyal boyutlu olabilmektedir. Bakanlığımız; bu ve benzeri risklerden kaynaklanan, üreticilerimizin mağduriyetlerini giderebilmek için, 2005 yılında 5363 sayılı Tarım Sigortaları Kanununu hazırlamış ve resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. 2006 yılında TARSİM kapsamında uygulamalara başlanmış. Bu kanunla; üreticilerimizin ürünlerini, kendi isteğine bağlı, risklere karşı sigorta yaptırmaları sağlanmış. Tarım sigortaları kapsamında üreticilerimiz tarafından ödenen primin, bugüne kadar en az %50 si de devlet tarafından karşılanmaktadır. Tarım sigortaları uygulama talimatları her yıl yenilenerek resmi gazetede yayınlanmaktadır” dedi.

TARSİM sigortasının önemine değindi

Çanakkale’nin özellikle meyve-sebze üretiminde ve hayvancılıkta önemli bir potansiyele sahip olduğunu kaydeden Türkarslan,” Ancak; başta sel baskını, dolu, don, fırtına ve aşırı yağış gibi doğal afetler olmak üzere, birçok faktör, tarımsal üretimimizi tehdit etmekte, önemli verim ve kalite kayıplarına neden olmaktadır. Bu kayıpların telafi edilebilmesi için üreticilerimizin ürünlerini TARSİM kapsamında sigorta yaptırmaları büyük önem arz etmektedir. Bakanlığımız alınan karar gereği 2024 yılında sözleşmeli tarım yapan ve bazı hayvancılık desteklemelerinden üreticilerimizin Tarsim kapsamında sigorta yaptırmalarını zorunlu hale getirmeyi planlamaktadır” dedi.

Üreticilerin soruları cevaplandırıldı

Toplantıda TARSİM Manisa Bölge Müdürü Müjdat Çubukçu; “Tarım Sigortalarının önemi, Tarım Sigortalarında yapılan yenilikler, dikkat edilmesi gereken hususlar" konularında üreticilere ayrıntılı sunum yaptı. Tekirdağ Önder Çiftçi Kooperatifi Ziraat Mühendisi Serkan Demir tarafından üreticilere “Kanola Yetiştiriciliği" konusunda sunum yapıldı. Toplantı; üreticilerin sorularının cevaplandırılması ve bu konudaki karşılaştıkları sorunlarının dinlenilmesinin ardından sona erdi.(Haber Merkezi)

Paylaş