havadurum

Tarihi alanda şifa çiçekleri açıyor!

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Çiftçi Eğitim ve Tıbbi Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Merkezi (BAÇEM) ortak işbirliğiyle hayata geçirilen “Gazi Köylerde Şifa Çiçekleri Açıyor” projesi kapsamında ilk hasat gerçekleştirildi.

934

Çanakkale Tarihi Alan’da “Gazi Köylerde Şifa Çiçekleri Açıyor” projesi kapsamında, ilk hasat tamamlandı. Proje, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Çiftçi Eğitim ve Tıbbi Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Merkezi (BAÇEM) ortak çalışmalarıyla düzenlendi. Proje için Tarihi Alan’da en çok ziyaret edilen köylerden biri olan Alçıtepe Köyü seçildi. Programa Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan, Alçıtepe Köyü sakinleri ve vatandaşlar katılım sağladı.

Tarihi alanın tanıtımı için ziyaretçilere sunulacak

Seçilen alanda daha önceden bir kuyu olduğu ve işlevini yitirdiği tespit edildi. Bu nedenle, yeni bir kuyu açılma işlemi gerçekleştirildi. Tarihi Alan Şifa Bahçesinde öncelikle zemin çalışmaları yapılarak, drenaj hattı çekildi. Alan toplamda 20 adaya bölünerek ve her bir ada için ayrı damla sulama sistemi uygulandı. Yetişen bitkiler hasat edilerek Seddülbahir köyünde inşası devam eden yağhane de bulunan distilasyon makinesi ile yağları çıkartılıp Tarihi Alanı tanıtımı için gelen ziyaretçilere sunulması hedefleniyor.

Her bir bitkinin kendine has işlevi bulunuyor…

İnsanlık tarihi boyunca bitkilerden şifa arayışı sürmüştür. Bu sebep ile farklı amaçlarla kullanılan bu bitkiler, kurutularak, ezilerek, toz haline getirilerek ya da yağı çıkartılarak çeşitli şekillerde de kullanılmıştır. Her bir bitkinin kendine has işlevi vardır. Osmanlı döneminde de bu tür şifalı bitkiler gerek hastalıkların tedavisinde gerek vücut direncini ve bağışıklığı arttırmada önemli rol oynamıştır. Tarihi Alan Şifa Bahçesinde farklı bitki çeşitliliklerine yer verilerek bu önem vurgulanmıştır. Tarihi Alan Şifa Bahçesinde kullanılan bitkilerin neredeyse tamamından yağ elde edilebildiği gibi birçoğunu da kurutarak çay veyahut baharat olarak kullanılabilmektedir.

(ESRA GÜLLER)
Paylaş