havadurum

TAB Gıda Halka Arzında Tarihi Rekor, 5,2 Milyon Yatırımcı Başvurdu

TAB Gıda’nın halka arzına rekor düzeyde talep geldi. Halka arza 5,2 milyon yatırımcı başvurdu. Bu sayı, Borsa İstanbul tarihinin en yüksek halka arz yatırımcı sayısı oldu. Halka arz büyüklüğü ise 6,8 milyar TL olarak gerçekleşti. TAB Gıda’nın payları 130 TL’den satışa sunuldu. Yatırımcılara 8-9 lot pay dağıtımı yapıldı.

1188

TAB Gıda, Türkiye’nin en büyük restoran zinciri olarak biliniyor. Burger King, Sbarro, Popeyes, Arby’s, Usta Dönerci ve Usta Pideci gibi markaların Türkiye’deki işletmecisi olan TAB Gıda, 18-20 Ekim tarihlerinde halka arz edildi. Halka arz sonuçları ise bugün açıklandı. Peki TAB Gıda halka arzında ne kadar talep geldi? Halka arz yatırımcı rekoru kırıldı mı? İşte TAB Gıda halka arzına dair merak edilenler…

TAB Gıda Halka Arzında Ne Kadar Talep Geldi?

TAB Gıda’nın halka arzına rekor düzeyde talep geldi. İş Yatırım Menkul Değerler tarafından KAP’a yapılan açıklamaya göre, halka arza 5 milyon 185 bin 61 yatırımcı katıldı. Bu sayı, Borsa İstanbul tarihinin en yüksek halka arz yatırımcı sayısı olarak kaydedildi. Halka arza katılım gösteren yatırımcılardan 4 milyon 949 bin 462’sine pay dağıtımı yapıldığı belirtildi.

Halka arza gelen talebin planlanan tahsisatın 2,5 katını aştığı ifade edildi1. Halka arza yurt içi bireysel ve grup çalışanlarından oluşan yatırımcılara tahsis edilen payların 2,1 katı, yurt içi kurumsal yatırımcılara tahsis edilen payların ise 4,2 katı talep toplandığı bildirildi.

TAB Gıda Halka Arz Büyüklüğü Ne Kadar Oldu?

TAB Gıda’nın halka arz büyüklüğü de rekor seviyede gerçekleşti. Şirketin payları 130 TL’den satışa sunuldu1. Böylece halka arz büyüklüğü 6 milyar 825 milyon TL olarak kaydedildi. Bu rakam, Türkiye’nin en büyük halka arz büyüklüklerinden biri oldu.

Halka arz sonucunda şirketin sermayesinin yüzde 40’ının halka açık hale geldiği belirtildi. Şirketin piyasa değeri ise yaklaşık 17 milyar TL olarak hesaplandı.

TAB Gıda Ne Zaman Borsada İşlem Görmeye Başlayacak?

TAB Gıda’nın halka arz sonuçlarının açıklanmasının ardından şirketin paylarının ne zaman borsada işlem görmeye başlayacağı da merak ediliyor. Şirketin payları, Borsa İstanbul’daki gong töreninin ardından 26 Ekim Salı gününden itibaren işlem görmeye başlayacak3. Şirketin borsadaki kodu ise TABGD olacak.

Paylaş