havadurum

Süper Lig’in yayın hakları beIN SPORTS’ta kaldı!

Süper Lig ve 1. Lig’in yayın hakları ihalesi sonuçlandı. İhaleyi, mevcut yayıncı kuruluş beIN SPORTS 160 milyon dolarlık teklifiyle kazandı. İşte yayın ihalesinin ayrıntıları…

816

Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) 3 yıllık Süper Lig ve 1. Lig yayın hakları ihalesi sonuçlandı. İhaleyi, mevcut yayıncı kuruluş beIN SPORTS 160 milyon dolarlık teklifiyle kazandı. İşte yayın ihalesinin ayrıntıları…

İhale iptal edilmişti

TFF, 29 Şubat’ta yaptığı açıklamada, yayın ihalesinin iptal edildiğini duyurmuştu. İhaleye beIN SPORTS ve Saran Medya katılmış, ancak TFF’nin istediği rakama ulaşılamamıştı. TFF, beIN SPORTS’tan yıllık 185 milyon euro, Saran Medya’dan ise 150 milyon euro peşin teklif istemişti. Ancak iki firma da bu talebi karşılamayınca ihale iptal olmuştu.

Yeni teklif kabul edildi

İhalenin iptal edilmesinin ardından beIN SPORTS, TFF’ye yeni bir teklif sundu. beIN SPORTS, yıllık 160 milyon dolarlık teklifiyle TFF ve Kulüpler Birliği’nin hedeflediği rakamın üzerine çıktı. TFF, bu teklifi kabul ederek, yayın haklarının beIN SPORTS’a devredilmesine karar verdi. Böylece Süper Lig ve 1. Lig maçlarını yayınlayacak olan yayıncı kuruluş değişmedi.

3 yıllık anlaşma

TFF ile beIN SPORTS arasında yapılan anlaşma, 2024-2025, 2025-2026 ve 2026-2027 futbol sezonlarını kapsıyor. beIN SPORTS, bu anlaşma gereği, yıllık 160 milyon dolarlık yayın bedelini, yarısını euro, yarısını ise TL olarak ödeyecek. beIN SPORTS, ayrıca, TFF’nin diğer yayın haklarına da sahip olacak.

Süper Lig’in değeri arttı

Yayın ihalesinin sonuçlanmasıyla birlikte, Süper Lig’in değeri de artmış oldu. beIN SPORTS’un ödediği 160 milyon dolarlık bedel, bugünkü kurla yaklaşık 5 milyar TL’ye denk geliyor. Bu rakam, geçen sezonun yayın bedeli olan 2,5 milyar TL’nin iki katından fazla. Böylece Süper Lig, Avrupa’nın en değerli ligleri arasında yerini sağlamlaştırdı.

(HABER MERKEZİ)
Paylaş