DOLAR 28.9446 %0.08
EURO 31.3459 %-0.44
G.ALTIN 1886.1934 %-1.97
BITCOIN 41903.9833 %5.87
ETHERIUM 2234.4821 %3.04
BIST100 8087.24 %0.08
havadurum

Sümela Manastırı’nın Gizemli Tarihi ve Eşsiz Güzelliği

Sümela Manastırı, Anadolu’nun en eski ve en görkemli manastırlarından biri olarak önemini korumaya devam ediyor. Kayalıkların arasına gizlenmiş Sümela Manastırı nasıl kuruldu, hangi tarihi olaylara tanıklık etti ve nasıl ziyaret edebilirsiniz? İşte, Sümela Manastırı hakkında bilmeniz gerekenler…

477

Trabzon’un Maçka ilçesinde yer alan Sümela Manastırı, Anadolu’nun en eski ve en görkemli manastırlarından biri. Kayalıkların arasına gizlenmiş bu muhteşem yapı, hem Hristiyanlık hem de Türk kültürü açısından büyük bir öneme sahip. Peki, Sümela Manastırı nasıl kuruldu, hangi tarihi olaylara tanıklık etti ve nasıl ziyaret edebilirsiniz? İşte, Sümela Manastırı hakkında bilmeniz gerekenler…

Kuruluşu efsanelere dayanıyor

Sümela Manastırı’nın kuruluşu efsanelere dayanıyor. Rivayete göre, Atina’dan gelen Barnabas ve Sophronios adlı iki rahip, aynı rüyayı görür. Rüyalarında, İsa’nın öğrencilerinden Aziz Luka’nın yaptığı Meryem Ana ikonasının bulunduğu yer olarak Sümela’yı işaret eder. Bunun üzerine iki rahip, Trabzon’a gelir ve Mela Tepesi’nde bir mağarada ilk kiliseyi inşa ederler. Bu kilise, MS 386 yılında Bizans İmparatoru I. Theodosius tarafından desteklenir ve manastır haline getirilir.

Sümela Manastırı, tarih boyunca pek çok medeniyetin egemenliği altında kalmıştır. 13. yüzyılda Trabzon İmparatorluğu döneminde önemli bir merkez haline gelmiştir. 15. yüzyılda Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon’u fethetmesiyle Osmanlı topraklarına katılmıştır. Osmanlı döneminde de manastırın faaliyetleri devam etmiş, bazı padişahlar tarafından korunmuş ve bağışlanmıştır. 19. yüzyılda ise manastır, en parlak dönemini yaşamış ve büyük binalar eklenmiştir.

Sümela Manastırı, 1923 yılında Lozan Antlaşması’ndan sonra terk edilmiştir. 1930 yılında ise müze olarak halka açılmıştır. 2015 yılında ise restorasyon çalışmaları başlamış ve 2020 yılında tamamlanmıştır. Şimdi ise manastır, yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor.

Sümela Manastırı’na nasıl gidilir?

Sümela Manastırı’na gitmek için Trabzon’un Maçka ilçesine ulaşmanız gerekiyor. Maçka’dan sonra Altındere Vadisi Milli Parkı’na giriş yaparak manastırın bulunduğu yere varabilirsiniz. Burada araçlarınızı bırakarak yaklaşık 1 km’lik bir yürüyüş yapmanız gerekiyor. Yol boyunca doğanın eşsiz güzelliğini seyredebilirsiniz.

Sümela Manastırı’nın giriş ücreti ne kadar?

Sümela Manastırı’nın giriş ücreti 300 TL’dir. Ancak müzekart sahibi olanlar veya 18 yaş altındaki öğrenciler ücretsiz olarak girebilirler. Ayrıca Altındere Vadisi Milli Parkı’na giriş için de 10 TL ödemeniz gerekiyor.(Esra Güller)

Paylaş