havadurum

“Son ormanımız Kocamurt’u vermeyeceğiz!”

Manisa'ya bağlı Kalemoğlu köylüleri, ormanlarının yok edilmesine karşı basın açıklaması gerçekleştirdi.

504

Manisa’da vatandaşlar, ormanlarının yok edilmesine karşı mücadelesine devam ediyor. Kalemoğlu Köyü’nde bulunan köylüler, sahip oldukları ormanları korumak için bir araya geldi. Manisa ve İzmir bölgesi Çevre Dernekleri, köylülerin her zaman yanında olacaklarını belirterek ormanların yok edilmemesi için mücadele etmeye devam edeceklerini dile getirdiler.

50 yıl sonra oluşacak ormanın bugüne fayda olmayacağının önemle altını çizen Çevre Dernekleri, “Ormanlarımıza sahip çıkamıyoruz. Her tarafta maden arama amacıyla ormanlarımız kesiliyor. Yeniden ekiyoruz daha fazla ekiyoruz deniyor ama iklim krizinin önüne geçmek için, ormanlar bugün olmalı ve daha da genişletilmeli. 50 yıl sonra oluşacak ormanın bugüne faydası olmayacaktır. Bu yüzden Kalemoğlu Köyü'nün yanındaki ormana sondaj makinalarının geldiğini duyunca içimiz acıdı. Yine yeşilin ormanın bölge insanının paraya kurban edilmesi faaliyeti” açıklamasında bulundu.

“Ormana dokunmak Kalemoğlu Mahallesi’nin canına dokumaktır”

Yapılan çalışmaların insanlara hiçbir açıklama yapılmadan yapıldığını ve bunun ormanı yok edilmesine yönelik sürdüğünü söyleyen Çevre Dernekleri, mahallelerin istemediği hiçbir faaliyetin burada olmaması gerektiğini dile getirerek “Para daha iyi bir yaşam için kazanılır. Para daha sağlıklı bir hayat için kazanılır. Çocuklarımız için, geleceğimiz için kazanılır. Kazanılacak para doğamıza zarar veriyorsa para ne işe yarayacak? Burası Kalemoğlu Mahallesi'nin yaşam alanı, bir parçası. Kalemoğlu Mahallesi ve orman, bölgenin birbirinden ayrılmaz iki parçası. Ormana dokunmak Kalemoğlu Mahallesi'nin canına dokunmaktır. Bu tür faaliyetlerde şirketlerde anlaşılmaz bir rahatlık var. Bölgede yaşayan insanlara hiçbir açıklama yapmadan çalışmaya başlayabiliyorlar. ‘Biz yıllardır buraya para veriyoruz’ diyerek bu bölgedeki insanları bilgilendirmeden sondaj çalışmasına başlayabiliyor. Yani bir para ödemiş olmalarının onlara ormanı yok etme hakkını verdiğini söyleyebiliyorlar. Mahalleli şirket tarafından yapılan bilgilendirme ile değil, tesadüfen çalışmaları öğreniyor. Oysa burada yürütülecek faaliyetlerde geçelim bilgilendirmeyi, öncelikle bölge insanının onay vermesi gerekir. Onların durumuna zarar verecek, onların istemediği bir faaliyetin burada olmaması gerekir” ifadelerini kullandı.

“Bunu hukuk sağlamalıdır”

Kalemoğlu Köyü’nde maden çalışması yapılmaması gerektiğini ve maden çalışmasının mahalledeki hayatı bitireceğini söyleyen Çevre Dernekleri “Burada maden çalışması başlarsa mahallede hayat biter. Burada köyde ormanda doğal yaşamda hayat biter. O yüzden burada hiçbir şekilde maden çalışması yapılmamalıdır, izin verilmemelidir. Öncelikle bunu hukuk sağlamalıdır. Hukukun uygulanışında yorumunda, insan haklarına doğal yaşama ormanlara özen, hissedilmelidir. Halk, hukukun uygulanmasında kendisine önem verildiğini hissetmelidir” dedi.

“Kalemoğlu Mahallesi bir duruş sergiledi”

Ormanların yok edilmesine yönelik çalışmalarına devam edeceklerini belirten Manisa ve İzmir bölgesi Çevre Dernekleri “Kalemoğlu Mahallesi, kadını erkeği yaşlısı çocuğu, olay karşısında bir ‘duruş’ sergiledi. Ormandan doğadan ve burada yaşıyor olmaktan kaynaklanan haklarından dolayı. Kendilerine haklarına sahip çıkarak bir vatandaş olmanın nasıl olması gerektiğini bütün ülkeye gösterdiklerinden dolayı burada teşekkür ediyorum. Biz Manisa ve İzmir bölgesi Çevre Dernekleri, Çevre Gönüllüleri olarak Kalemoğlu ormanının yok edilmemesi için mücadele vereceğiz. Kalemoğlu Mahallesi'nin yanında olacağız. Kalemoğlu ormanının yok edilmemesi için elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

Destek veren dernekler;

Akhisar Çevre Derneği, Gördes Çevre Derneği, Salihli Çevre Derneği, TURÇEP, Alaşehir Çevre Derneği, Soma Sosyal Haklar Derneği, Ege Çevre ve Kültür platformu (EGEÇEP), Saruhan'lı Çevre Gönüllüleri, Gölmarmara Çevre Gönüllüleri, Kırkağaç Çevre Gönüllüleri.

(DAMLA YELTEKİN)
Paylaş