DOLAR 28.9334 %0.11
EURO 31.2785 %0.00
G.ALTIN 1890.0999 %0.81
BITCOIN 44274.27 %1.15
ETHERIUM 2266.7831 %0.07
BIST100 7900.03 %0.11
havadurum

"Siz kaç helikopter kiraladığınızı bilmiyor musunuz?"

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan'ın, Sağlık Bakanlığı'na verdiği soru önergesi cevaplandırıldı.

976
CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından cevaplanmak üzere Meclis Başkanlığı'na soru önergesi vererek, Çanakkale'den çekilen ambulans helikopterler hakkında bilgi istedi. Sağlık Bakanlığı tarafından cevaplandırılan soru önergesinin ardından Ceylan konuya ilişkin "Acil durumlarda hastayı en yakın hastaneye, olabilecek en kısa sürede ulaştırmak hayati öneme haizken Çanakkale'den ambulans helikopterin kaldırılmasının kur farkından kaynaklandığı doğru mudur?" diye sordu.

"İstanbul ve İzmir'den destek verilecek"

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan tarafından, Sağlık Bakanlığı'na Çanakkale'den çekilen ambulans helikopterlerle ilgili verilen soru önergesine verilen cevapta coğrafya yapısı, ulaşım şartları, nüfus yoğunluğu, hakim meteorolojik şartlar söz edilerek, iki adası bulunan stratejik öneme sahip il için "Çanakkale Bölgesi'nde ambulans helikoptere ihtiyaç halinde aksaklığa sebebiyet vermeyecek şekilde ivedilikle İstanbul ve İzmir'den destek verilecek şekilde plan yapıldı" denildi.

"Hangi gerekçe ile Çanakkale'mizden alınmıştır?"

CHP'li Ceylan soru önergesinde Türkiye'nin coğrafi yapısı, ulaşım şartları, nüfus yoğunluğu, meteorolojik şartlar, stratejik önemine de dikkat çekerek ambulans helikopterlerin konuşlandırıldığının bildirildiğini ifade ederek; "Ambulans helikopter hangi gerekçe ile Çanakkale'mizden alınmıştır?" diye konuştu.

"Kur farkından kaynaklandığı doğru mudur?"

Ceylan, ana karadan bağımsız olarak Gökçeada ve Bozcaada'nın da deniz yolu ile bağlantı kurabildiğini hatırlatarak; "Acil durumlarda hastayı en yakın hastaneye, olabilecek en kısa sürede ulaştırmak hayati öneme haizken Çanakkale'den ambulans helikopterin kaldırılmasının kur farkından kaynaklandığı doğru mudur?" sözlerini kullandı.

"Çanakkale'nin stratejik önemi göz ardı edilmiş"

Özgür Ceylan konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı'nın Çanakkale'den ambulans helikopter çekilirken bölgenin stratejik öneminin ve adaların göz ardı edildiğini itiraf ettiğini belirterek; "Verilen cevaptan da görülüyor ki, konuşlandırma kriterlerinde bulunduğu halde Çanakkale'nin stratejik önemi göz ardı edilmiş ve adalar yok sayılmıştır. Bu kabul edilemez" ifadelerini kullandı.

"85 milyon vatandaşa 13 helikopterle mi hizmet vereceksiniz?"

Verilen cevapta "İlerleyen dönemlerde ihtiyaca göre yeni İHAM'ların (İl Hava Ambulans Merkezi) açılması için çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir" ifadelerinin yer aldığını kaydeden CHP'li Ceylan; "Yeni ihale ile en az 13 ambulans helikopter ile hizmet sunumu başlatılmıştır diyor sağlık bakanlığı. Siz kaç helikopter kiraladığınızı bilmiyor musunuz? Siz 85 milyon vatandaşa 13 helikopterle mi hizmet vereceksiniz? Çanakkale ile aralarında kuş uçuşu 200 kilometreden fazla uzaklık olan İstanbul ve İzmir'den hangi ivedilikle ve aksaklık ortaya çıkmadan helikopter göndereceksiniz? Buna çocuklar bile güler" dedi.
(Dilan Kaynak)
Paylaş