DOLAR 28.9215 %0.00
EURO 31.483 %0.00
G.ALTIN 1924.1107 %0.00
BITCOIN 38744.9508 %-0.05
ETHERIUM 2092.3868 %0.05
BIST100 8026.27 %0.09
havadurum

"Siyaset sokakta yapılırsa anlam kazanıyor"

CHP Çanakkale Merkez İlçe Başkan Adayı İbrahim Can Ergun, aday olduğunu dün parti binasındaki basın toplantısı ile açıkladı. Ergun, "Delege seçimlerinde çok iyi gördük ki sokağa kulak vermek ne kadar önemli. Siyaset bir bina içinde değil işte burada sokakta yapılırsa anlam kazanıyor" dedi. Ergun, partide yaptığı açıklamasının ardından, parti önündeki çoğunluğunu delegelerin oluşturduğu kitleye yönelik olarak açıklamada bulundu.

776
CHP'nin genç, dinamik ve sevilen isimlerinden İbrahim Can Ergun dün parti binasında yaptığı basın toplantısında Merkez İlçe Başkanlığına adaylığını açıkladı. Değişim rüzgarlarının estiği CHP'de Çanakkale'den Merkez İlçe Başkanlığı'na aday olan Ergun; "Tek adam rejimine karşı laik, demokratik, tam bağımsız hukuk devleti anlayışını büyütmek, önümüzdeki yerel seçimlere partimizi en güçlü şekilde hazırlamak ve siyasete genç ve dinamik kadrolarla müdahale etmek için, yapılacak olan Çanakkale Merkez İlçe Kongresinde, Merkez İlçe Başkanlığı'na adayım" dedi. İbrahim Can Ergun'un açıklamasına, CHP İl Başkanı Doğan Ateş, Merkez İlçe Başkanı Süleyman Erte, CHP Çanakkale Milletvekili İsmet Güneşhan, CHP Parti Meclisi Üyesi ve önceki dönem Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, CHP Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Serdar Soydan, Çanakkale Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Av. Erdal Gezen, CHP Çanakkale önceki dönem Milletvekillerinden Ahmet Küçük, önceki dönem İl Başkanlarından Hamza Karagöz, Kepez Belediyesi önceki dönem Başkanı Ömer Faruk Mutan, Baro önceki dönem Başkanı Av. Bülent Şarlan, partinin etkili isimlerinden Remzi Yiğit ve belediye meclis üyeleri katıldı.

"Üyelerimiz sandığa giderek iradesini ortaya koymuştur"
Geride bıraktığımız seçimlerde CHP'nin seçimi kaybetmesinin üzerine partide değişim çağrıları yapılmaya başlandı. CHP'liler kongre programları kapsamında önce delege seçimlerinde yarıştı, ardından ilçeler ve illerde en sonunda da kurultayda yapılacak olan kongreler süreci devam ediyor. İbrahim Can Ergun, CHP Parti Binası'nda basın mensupları ile bir araya gelerek adaylığını ilan etti. Delege seçimlerinde, CHP'li partililerin sandığa giderek iradelerini ortaya koyduklarını belirten Ergun; "Öncelikle sizlere kendimden bahsetmek isterim.1983 yılı Çanakkale doğumluyum. İlk ve Orta öğrenimimi Çanakkale'de bitirdim. Yüksek öğrenimimi Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği bölümünde tamamladım.5 yılı kamu,12 yılı özel sektör olmak üzere yaklaşık 17 yıldır kendi mesleğimi icra ediyorum. Aktif siyasete 2014 yılı yerel seçimlerinde Çanakkale Belediye Meclis Üyesi adayı olarak adım attım. O günden bugüne kadar belediye meclis üyeliğinin yanı sıra parti içi görevlerde aktif olarak çalıştım. Cumhuriyet Halk Partisi üyeliğinin onurlu bir toplum hizmeti olduğu bilinciyle partimde verilen görevleri en iyi şekilde yapmaya gayret ettim.12 Temmuz'da Merkez İlçe köylerimizle başlayıp 25 Temmuz'da Barbaros Mahallemizle tamamlanan Merkez İlçe Delege Seçimleri'nde gördüğümüz üzere üyelerimiz önemli bir katılımla sandığa giderek iradesini ortaya koymuştur" şeklinde konuştu.

"Biz de umudumuzu yitirmeyeceğiz!"
28 Mayıs'ta CHP'nin kaybetmesi üzerine bir değişime ihtiyacın olduğunu vurgulayan Ergun; "Siyasetin merkezi olan sokağın sesine kulak vererek, buradan çıkan iradeden hepimizin dersler çıkarması gerekmektedir. Bu bağlamda bir devrimcinin sözünü hatırlatmak isterim. Eğer siyasete müdahale etmezseniz, siyaset elbet bir gün hayatınıza müdahale edecektir. Buradan yola çıkarak 28 Mayıs Cumhurbaşkanlığı Seçimleri sonrasında tabanımızda oluşan hayal kırıklığını gidermek, topluma tabandan yükselen değişim talebiyle tekrar umut aşılamak, tek adam rejimine karşı laik, demokratik, tam bağımsız hukuk devleti anlayışını büyütmek, önümüzdeki yerel seçimlere partimizi en güçlü şekilde hazırlamak ve siyasete genç ve dinamik kadrolarla müdahale etmek için, yapılacak olan Çanakkale Merkez İlçe Kongresi'nde, Merkez İlçe Başkanlığı'na adayım. Unutulmamalıdır ki; Mustafa Kemal Atatürk'ün söylediği gibi 'Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır. Ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim.' Evet biz de umudumuzu yitirmeyeceğiz!" ifadelerini kullandı.

"Akbelen'e Kazdağları'ndan selam olsun"
Başkan adayı İbrahim Can Ergun parti binasında yaptığı adaylık açıklamasının ardından, dışarıda toplanan partililere de hitapta bulunarak; "Buraya gelerek beni yalnız bırakmadığınız için teşekkür ederim. Delege seçimlerimizi partimizi yakışır bir olgunlukla bitirdik. Emeği geçen herkese teşekkürler. Bir yola çıkıyoruz. Zorlu ve uzun bir yol. Mustafa Kemal Atatürk ne demişti? Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır. Ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim. Biz de umudumuzu yitirmeyeceğiz! Delege seçimlerinde çok iyi gördük ki sokağa kulak vermek ne kadar önemli. Siyaset bir bina içinde değil işte burada sokakta yapılırsa anlam kazanıyor. Demokrasinin sac ayakları var hepsi çok önemli. Sandık bunlardan biri ama tek başına yeterli değil. Sokak, protesto hakkı, sivil toplum örgütleri ve medya ile birlikte sandık bir anlam kazanıyor. Algı ile değil, olgu ile hareket edeceğiz, değişimin önündeki engelleri kaldırmak için mücadele edeceğiz. Emeğin kutsal bayrağı altında mücadele eden tüm demokratik kitle örgütleriyle işbirliğinde olacağız. Nerede bir haksızlık var, orada karşısında olacağız. Buradan sizin huzurunuzdan bir selam göndermek istiyorum. Akbelen'e Kazdağları'ndan selam olsun. Selam olsun Cerattepe'de yükselen sesi Akbelen'de duyanlara. Dayanın tırnak ile diş ile umut ile sevda ile düş ile! İnanın zafer yine direnenlerin olacak" dedi.

Konuşmasının ardından partililer ile bir araya gelen Ergun, tek tek herkesle selamlaşarak, hatıra fotoğrafı çektirdi. Ergun'un adaylığını açıklamasıyla beraber, CHP Çanakkale İl Başkanlığı Binası'nın önünde yoğun bir kalabalık oluştu.
(Dilan Kaynak)
Paylaş