DOLAR 31.4037 %0.11
EURO 34.0676 %0.02
G.ALTIN 2101.3702 %0.02
BITCOIN 63601.0404 %1.28
ETHERIUM 3477.6008 %0.21
havadurum

Sınıf Annesi Yasaklandı Mı? Sınıf Anneliği Nedir? Velilerin İsyanı ve MEB’in Açıklaması

Sınıf anneliği uygulaması, Milli Eğitim Bakanlığı’nın aldığı kararla yasaklandı. Uygulama, velilerin tepkisine ve şikayetlerine neden olmuştu. Peki, sınıf anneliği nedir, neden kaldırıldı ve MEB ne dedi? İşte detaylar…

2481

Sınıf anneliği, öğretmen ile veliler arasındaki iletişimi kurmak için gönüllü olarak görev yapan ancak zaman zaman tartışmalara neden olan bir uygulamaydı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 6 Aralık 2023 tarihinde yaptığı açıklamayla sınıf anneliği uygulamasını yasakladığını duyurdu. Bu karar, velilerin ve öğrencilerin memnuniyetiyle karşılanırken, bazı sınıf annelerinin ise tepkisini çekti. Peki, sınıf anneliği uygulaması neden kaldırıldı ve MEB’in açıklaması ne anlama geliyor? İşte konuyla ilgili merak edilenler…

Sınıf Anneliği Nedir?

Sınıf anneliği, okullarda öğretmen ile veliler arasında bir köprü görevi gören, sınıfın ihtiyaçları için para toplayan, öğretmenler günü, doğum günü gibi özel günlerde hediye alan, sınıf gezileri, etkinlikler, toplantılar düzenleyen, öğrencilerin akademik ve sosyal gelişimini takip eden, bazen de derslere müdahil olan gönüllü velilerdir. Sınıf anneleri, genellikle sınıf öğretmeninin ya da okul yönetiminin belirlediği ya da seçimle belirlenen velilerdir. Sınıf anneliği uygulaması, mevzuatta yer almayan, yasal olmayan, ancak geleneksel olarak devam eden bir uygulamadır.

Sınıf Annesi Yasaklandı Mı?

Sınıf anneliği uygulaması, uzun yıllardır devam eden ancak birçok soruna da yol açan bir uygulamaydı. Sınıf anneleri, sınıfın ihtiyaçları için velilerden aidat adı altında paralar topluyor, bazı velilerin bu paraları verememesi ya da vermek istememesi durumunda onları gruplarda deşifre ediyor, çocuklarını dışlıyor, öğretmenlerle aralarını bozuyor, hatta sınav kâğıtlarını okuyorlardı. Bu durum, velilerin ve öğrencilerin mağduriyetine, haksızlığa, baskıya, mobbinge, ayrımcılığa, eşitsizliğe, rekabete ve çatışmaya neden oluyordu. Veliler, sınıf anneliği uygulamasının kaldırılması için imza topluyor, şikayetlerini MEB’e iletiyordu. MEB, 2011 yılında 81 ile yazdığı bir yazıyla sınıf anneleri oluşturmayın uyarısı yapmış, ancak uygulama devam etmişti. 2023 yılında ise MEB, velilerin şikayetleri üzerine soruşturma başlattı ve sınıf anneliği uygulamasını yasakladı.

MEB’in Açıklaması Ne Anlama Geliyor?

MEB, 6 Aralık 2023 tarihinde yaptığı açıklamada, sınıf anneliği uygulamasının yasaklandığını, bu uygulamanın mevzuata aykırı olduğunu, velilerin ve öğrencilerin haklarını ihlal ettiğini, eğitim ortamını olumsuz etkilediğini, okul yönetimlerinin bu uygulamaya izin vermemesi gerektiğini belirtti. MEB, ayrıca, sınıf anneliği uygulamasının devam ettiği okullarda gerekli denetim ve yaptırımların uygulanacağını, velilerin ve öğrencilerin şikayetlerinin dikkate alınacağını, eğitimde fırsat eşitliği, adalet, saygı ve hoşgörü ilkelerinin korunacağını vurguladı. MEB’in açıklaması, sınıf anneliği uygulamasının sona erdiğini, bu uygulamaya karşı olan velilerin ve öğrencilerin haklarının savunulduğunu, eğitimde kalitenin artırıldığını gösteriyor. (Yunus Erzincanlı)

Paylaş