EURO 31.5447 %0.10
G.ALTIN 1896.988 %0.40
BITCOIN 37687.4587 %-0.17
ETHERIUM 2049.8159 %0.23
BIST100 7948.6 %0.15
DOLAR 28.9373 %0.21
havadurum

Sigorta Seçerken Yapılan Yaygın Hatalar ve Bunlardan Kaçınma Yolları

Sigorta, beklenmedik olaylar veya risklerle karşılaşıldığında finansal güvenliği sağlamak için hayati öneme sahip bir korunma aracıdır. Gerek sağlık gerekse de araçlar için günümüzde oldukça gerekli sigortalar, birçok farklı türdedir. Bu çeşitlilik de bazen sigorta yaptırmayı düşünen kişilerin kafasını karıştırıp hata yapmasına neden olabilir.

1109

Birçok kişi, sigorta seçiminde yaptığı hatalar ile gereksiz maddi kayıplar yaşayabilir. Sigorta seçimi yaparken yapılan hatalar ve bunlardan kaçınılması gereken detaylara hâkim olarak sizin için en doğru sigorta şirketine ve sigortaya karar verebilirsiniz.

Sigorta Seçiminde Sıkça Yapılan Hatalar

Sigorta İhtiyacını Belirlememe

Sigorta seçimi yaparken en yaygın hatalardan biri, gerçek ihtiyaçların doğru belirlenememesidir. Herkesin farklı bir yaşam tarzı ve finansal durumu olduğundan, ihtiyaçlar da farklılık gösterir. Bu nedenle, tamamlayıcı veya özel sağlık sigortası için öncelikle ailenizin veya işinizin ihtiyaçlarını ve mevcut riskleri dikkatlice değerlendirmelisiniz.

Aracınız için en azından kaza ve hırsızlıkları kapsayan genel bir sigorta yaptırabilirsiniz. Aileniz için ise yatarak tedaviyi kapsayan sigortalar yerine tamamlayıcı sağlık sigortası gibi ayakta tedavi seçeneklerini inceleyebilirsiniz. Böylelikle hem bütçenize uygun bir poliçe belirleyebilir hem de kendinizi, ailenizi ve aracınızı güvence altına alabilirsiniz.

Düşük Prim İçin Temel Kapsam Seçimi

Sıkça yapılan bir hata, düşük primler için temel kapsam seçimidir. Bu durumda, sigorta poliçenizin detaylarını gözden kaçırabilir ve beklenmedik bir olayda yetersiz koruma sağlayabilirsiniz. İhtiyaçlarınıza uygun bir kapsamı tercih ederken, primlerin yanı sıra poliçenin detaylarını da dikkate almalısınız.

Sigorta Poliçesi Karşılaştırmasını Yapmama

Sigorta poliçesi seçerken farklı sigorta şirketleri tarafından sunulan seçenekleri karşılaştırmamak da sıkça yapılan bir hatadır. Sigorta şirketlerinin sunabileceği farklı kapsamları ve fiyatları araştırmak, size uygun en iyi seçeneği bulmanıza yardımcı olur.

Sigorta Poliçesinin Detaylarını Anlamama

Sigorta poliçesinin detaylarını anlamadan imzalamak da ciddi sorunlara yol açabilir. Poliçe detaylarını dikkatlice okuyun ve herhangi bir belirsizlik olduğunda sigorta sağlayıcınızdan açıklama isteyin. Her şeyin anlaşılır ve net olduğundan emin olmadan herhangi bir belgeyi imzalamamalısınız.

Ayrıca en düşük sigorta primli bir sigorta seçseniz bile bu poliçenin detaylarını inceleyin ve size diğer poliçelerden farklı olarak neyin sunulmadığını öğrenin. Bu sayede sadece neleri kapsadığını bilir ve normal sigorta poliçeleri ile aynı olmadığını anlayarak hareket edebilirsiniz.

Anlaşmalı Kurumları Öğrenmeme

Sağlık sigortası yaptıranların dikkat etmediği bir diğer nokta hangi hastaneleri kapsadığıdır. Her sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu özel hastaneler farklı olabilir. Bu yüzden de sigorta şirketinin poliçeye dahil ettiği hastaneler arasında sizin gidebileceğiniz veya sürekli gittiğiniz bir yerin olmasına dikkat etmelisiniz. Bu sayede düzenli gittiğiniz doktora devam edebilir, sağlığınız için gerekli rutinleri aynı şekilde devam ettirebilirsiniz.

Geleceği Düşünmemek

Sigorta seçimi yaparken, gelecekteki ihtiyaçları ve değişen koşulları göz ardı etmek büyük bir hatadır. Hayatınızdaki değişikliklere uyum sağlayabilen esnek bir sigorta poliçesi seçmek, ileride karşılaşabileceğiniz beklenmedik durumlara karşı korunmanıza yardımcı olacaktır.

Örneğin bazı kadınlar için hamilelik gelecek planlarından biridir. Eğer yakın tarihte böyle bir planınız varsa doğumu da kapsayan sigorta seçebilirsiniz. Bu sayede hem doğumunuz hem de bebeğin ilk bakımları sigorta kapsamında karşılanır ve siz de bütçenizi en doğru şekilde yöneterek sürprizlerden uzak durabilirsiniz.

Sigorta Acentesinin Tavsiyelerine Aşırı Güvenme

Sigorta acenteleri genellikle belirli bir sigorta şirketinin ürünlerini satarlar. Bu nedenle, her zaman kendi araştırmanızı yapın ve birden fazla kaynaktan bilgi alarak karar verin. Kendi ihtiyaçlarınıza en uygun sigorta poliçesini seçmek için kapsamlı bir araştırma yapmalısınız.

Güncelleme ve Değişiklikleri Yapmama

Hayatınızdaki değişiklikler (evlilik, çocuk sahibi olma, yeni bir iş, emeklilik vb.) sigorta ihtiyaçlarınızı da etkiler. Bu değişikliklere uyum sağlamak için sigorta poliçenizi düzenli olarak gözden geçirin ve güncelleyin. Böylelikle sigorta kapsamınızın ihtiyaçlarınızla paralel olarak güncel kalmasını sağlarsınız. Olan poliçenizi çok fazla kullanmıyorsanız yenileme zamanı geldiğinde de sigorta firmalarından indirim alabilirsiniz.

Sonuç olarak, sigorta seçimi yaparken dikkatli olmak ve kapsamlı bir araştırma yapmak önemlidir. Kişisel ihtiyaçlarınızı ve gelecekteki potansiyel riskleri göz önünde bulundurarak, doğru sigorta poliçesini seçmek finansal güvenliğinizi sağlamada önemli bir adım olacaktır.

Paylaş