DOLAR 28.9435 %-0.17
EURO 31.2285 %0.01
G.ALTIN 1864.6003 %-0.11
BITCOIN 43785.9208 %-0.40
ETHERIUM 2362.1835 %-0.60
havadurum

Sıfır araç alacaklar dikkat! Sıfır araç alırken dikkat etmeniz gerekenler…

Araç alacaklar dikkat. İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel sıfır araç alacaklara önemli uyarılarda bulundu.

568

İkinci el araç alırken her sürücü ekspertiz yaptırıyor. Ancak sıfır araç alırken sıfır kilometre olduğu için ekspertiz yaptırmıyor. Bu durumlarda bazı sorunlar yaşanabiliyor. İMAS Başkanı Hayrettin Ertemel sıfır araç alacaklara önemli uyarılarda bulundu. Bertemel “Otomobil sıfır km olmasına ve hatta direkt bayiden alınmasına rağmen, kaporta aksamında çoğunlukla fabrika tarafından yapılmış ikinci boya işlemi gibi durumlarla sıkça karşılaşabiliyoruz. Bu işlem fabrikasyon olsa dahi, ülkemiz piyasasında araca yapılmış boya ya da benzeri işlemler aracın kıymetini etkilediğinden sorun teşkil edebiliyor” dedi.

Ekspertiz merkezinde kontrolden geçirmesini tavsiye ediyoruz
Sıfır araç alırken de dikkat edilmesi gereken hususlar olduğunu söyleyen Hayrettin Ertemel “Hal böyleyken, km ve yaş fark etmeksizin vatandaşlarımızın yetki belgesi sahibi bir otomobil satıcısından alışveriş yaparak mutlaka satış işleminden önce TSE onaylı ve güvenilir bir ekspertiz merkezinde kontrolden geçirmesini tavsiye ediyoruz. Zira tabi olduğumuz yönetmeliğe göre yetki belgesi sahibi işletmelerden araç alınırken ekspertiz zorunludur. Ayrıca yine yönetmeliğin satış sonrası zorunlu olan garanti koşulları ile de bu anlamda müşterilerimiz garantili alışveriş yapmaktadır” ifadelerini kullandı.

Fabrikasyon olduğuna dair bir yazı bulunmalı
Sıfır aracın ekspertizden geçirildikten sonra mutlaka bir yazı temin edilmesi gerektiğini söyleyen Bertemel “Bayiden sıfır otomobil alınmasına rağmen böyle bir durumla karşılaşılırsa, işlemin fabrikasyon olduğuna dair bir yazı temin edilmesi faydalı olacaktır” sözlerine yer verdi.

(Erhan Taylan)

Paylaş