havadurum

Seddülbahir Kale Kapılarını "Aile ve Çocuk Dostu Müze" Paneline Açtı

Müzeler Haftası kapsamında Gelibolu Tarihi Alan’da yer alan müzelerde çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi. Seddülbahir Kalesi, "Aile ve Çocuk Dostu Müze" adlı panele ev sahipliği yaptı.

472

"18-24 Mayıs Müzeler Haftası" kapsamında Gelibolu Tarihi Alan'da yer alan müzelerde etkinlikler gerçekleştirildi. Bu etkinliklerden biri Seddülbahir Kalesi'nde "Aile ve Çocuk Dostu Müze" adlı panel oldu. Doç. Dr. Oğuz Diker Moderatörlüğünde gerçekleştirilen panele Rahmi Koç Müzesi Eğitim Müdürü Yeşim Özturan, Doç. Ayşegül Poray, Öğr. Gör. Arzu Bayındır, Tarihçi Aslıhan Kervan ve Rahmi Koç Müzesi Eğitim Uzmanı Zeliha Büyükkurt konuşmacı olarak katıldı.

“Tarihi Alan'da ki müzeleri görmeyen tek bir çocuk dahi kalmasın diyoruz”

Panelde konuşma gerçekleştiren Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir; "Çocuklara müze sevgisi ne kadar erken yaşta aşılanırsa gelecekte tarihi yapılarımızda o kadar çok sahiplenilir. Tarihi Alan'da ki müzelerde en çok görmek istediğimiz yaş grubu çocuklardır. Aile büyüklerine nasıl ki Çanakkaleyi görmeyen kalmasın diyorsak aynı aile büyüklerine Tarihi Alan'da ki müzeleri görmeyen tek bir çocuk dahi kalmasın diyoruz." şeklinde konuştu.

(DAMLA YELTEKİN)
Paylaş