havadurum

Seçim Sandık Görevlisi Ücreti Ne Kadar? Sandık Görevli Ücreti Ne Zaman Yatacak?

31 Mart 2024'te yapılacak yerel seçimler için sandık görevlisi ücreti belli oldu! Sandık kurulu başkanları ve sandık görevlileri ne kadar maaş alacak? Ödemeler ne zaman yatacak? İşte tüm detaylar...

405

Demokrasinin en önemli unsurlarından biri olan seçimler, sandık görevlilerinin özverili çalışmalarıyla gerçekleşmektedir. 31 Mart 2024'te yapılacak yerel seçimler için de sandık görevlisi başvuruları başladı. Peki, sandık görevlisi ücreti ne kadar? Görevliler ne zaman ödeme alacak? Bu yazıda tüm merak edilenleri detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Sandık görevli ücreti ne zaman yatacak?

Henüz net bir tarih verilmedi.

Sandık Görevlisi Ücreti Ne Kadar?

  • Sandık Kurulu Başkanı: 2.947 TL
  • Sandık Görevlisi: 2.888 TL
  • Bina Sorumlusu: 2.936 TL
  • Partili Üye: 696 TL

Sandık Görevlisi Ücreti Ne Zaman Yatacak?

Seçim günü görevini tamamlayan sandık kurulu başkanları ve sandık görevlilerinin ücretleri, seçimden sonra en geç 1 ay içerisinde ilgili il/ilçe seçim müdürlükleri tarafından banka hesaplarına yatırılacaktır.

Sandık Görevlisi Görev Başvurusu Nasıl Yapılır?

31 Mart 2024'te yapılacak yerel seçimler için sandık görevlisi başvuruları e-Devlet sistemi üzerinden 2024 yılı Ocak ayının ilk haftasından itibaren yapılabilmektedir. Başvuru için e-Devlet'e giriş yaptıktan sonra "Seçim Görevliliği Başvurusu" seçeneğini kullanabilirsiniz.

Sandık Görevlisi Olmak İçin Gerekenler:

  • En az lise mezunu olmak
  • Kamu görevinden veya memuriyetten ihraç edilmemiş olmak
  • Herhangi bir siyasi partiye üye olmamak
  • Arrestsız ve temiz sicile sahip olmak

Sıkça Sorulan Sorular:

Sandık görevlisi olmak için yaş sınırı var mı?

Hayır, sandık görevlisi olmak için herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. 18 yaşını dolduran her Türk vatandaşı sandık görevlisi başvurusu yapabilir.

Sandık görevlisi olmak için ne kadar eğitim almak gerekiyor?

Sandık görevlisi olmak için özel bir eğitim alma zorunluluğu bulunmamaktadır. Seçim günü görevliler, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından verilen eğitim ile gerekli bilgileri edinmektedir.

Sandık görevlisi olmak için hangi belgeler gereklidir?

Sandık görevlisi başvurusu için e-Devlet sistemine giriş yapmanız ve gerekli bilgileri doldurmanız yeterlidir. Herhangi bir ek belgeye ihtiyaç duyulmamaktadır.

Sandık görevlisi olmak, demokrasinin işleyişine katkıda bulunmak ve önemli bir sorumluluk almaktır. 31 Mart 2024'te yapılacak yerel seçimler için sandık görevlisi olmak istiyorsanız, e-Devlet sistemi üzerinden başvurularınızı yapabilirsiniz.

(HABER MERKEZİ)
Paylaş