DOLAR 28.9208 %-0.03
EURO 31.3268 %-0.09
G.ALTIN 1875.7925 %-0.46
BITCOIN 42141.91 %0.91
ETHERIUM 2211.8212 %-0.77
BIST100 8058.21 %-0.03
havadurum

“Saray ve onun siyasi çıkarlarına alet olanlar er ya da geç işledikleri suçların bedelini öder”

Çanakkale Türkiye İşçi Partisi (TİP) Gençlik Örgütü, Gezi Davası’nda verilen kararları protesto etmek için bir araya gelerek basın açıklaması gerçekleştirdi. İskele Meydanı’nda bir araya gelen Çanakkale TİP Gençlik Örgütü, 1 Ekim tarihinde düzenlenecek olan yürüyüşe vatandaşları davet etti. Düzenlenen basın açıklamasına Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı M. İrfan Mutluay, CHP İl Başkanı Doğan Ateş, CHP Merkez İlçe Başkanı Can Ergun, İl, Merkez İlçe ve İl Gençlik Kolları üyeleri katıldı.

985

Çanakkale TİP Gençlik Örgütü, Gezi Davası’nda verilen kararları protesto etmek adına basın açıklaması gerçekleştirdi. Hükümetin aldığı kararları eleştiren ve alınan kararların siyasi bir leke olduğunu dile getiren Çanakkale TİP Gençlik Örgütü, sloganlar atarak alınan kararları eleştirdi. Düzenlenen basın açıklamasına Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı M. İrfan Mutluay, CHP İl Başkanı Doğan Ateş, CHP Merkez İlçe Başkanı Can Ergun, İl, Merkez İlçe ve İl Gençlik Kolları üyeleri katılım sağladı. 1 Ekim’de düzenlenecek olan yürüyüşe tüm vatandaşları davet eden Çanakkale TİP Gençlik Örgütü, vatandaşlara birlik çağrısında bulundu.

“Gezi davasında verilen kararlar Türkiye siyaset ve hukuk tarihine kara bir leke olarak geçmiştir”

Alınan kararları eleştiren ve bunun özgürlüklerine karşı bir savaş olduğunu dile getiren Çanakkale TİP Gençlik Örgütü “Yargıtay 3. Ceza Dairesinin dün Gezi Davası kapsamında verdiği kararlar Türkiye siyaset ve hukuk tarihine kara bir leke olarak geçmiştir. Osman Kavala'nın hükümeti cebren ve şiddete başvurarak hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs; Çiğdem Mater, Tayfun Kahraman ve Mine Özerden'in ise teşebbüse yardım suçlamalarıyla aldıkları cezalar hem kanuni açıdan hem de Gezi'ye katılan milyonların ve halkın vicdanı bakımından yok hükmündedir. Saray yargısı karar ilamında yazdığı gibi millet adına değil halk düşmanları adına, Gezi'den korkanlar adına, özgürlüklerimize ve emeğimize savaş açanlar adına karar vermiştir” ifadelerine yer verdi.

“Halk yargılanmaz”

Gezi’nin bir özgürlük mücadelesi olduğunu ifade eden Çanakkale TİP Gençlik Örgütü “Gezi, Türkiye'nin bütün kentlerinde özgürlükleri için, doğa için, hakları için yürüyen, hükümeti istifaya davet eden milyonların eseri ve onurudur. Yargıyı siyasetin basit bir aleti haline getirenler şunu iyi bilsin. Halk yargılanmaz. Saray ve onun siyasi çıkarlarına alet olanlar er ya da geç işledikleri suçların bedelini öder” cümlelerini kullandı.

“Geri adım atmayacağız”

Düzenledikleri basın açıklamasında Can Atalay’ın tutukluluk sürecini de dile getiren Çanakkale TİP Gençlik Örgütü, geri adım atmayacaklarını bir kez daha dile getirdi. Düzenlenen basın açıklamasında konuşan Gençlik Örgütü “Yargıtay kararının Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Can Atalay'ı ilgilendiren kısmı, halk iradesini gasp etmeye dönük bir başka hukuk katliamıdır. Can Atalay, on binlerce Hataylının oylarıyla seçilmiş, ömrünü toplumsal davalara adamış bir hukuk ve mücadele insanıdır. Anayasa Mahkemesi'nin Atalay hakkındaki başvuruya ilişkin görüşme takvimini açıkladığı gün Yargıtay tarafından verilen karar halk iradesine AYM'ye ve Hataylılara karşı açık bir tehdit, boyun eğdirme girişimidir. Yaptığınızı görüyoruz ama geri adım atmayacağımızı ilan ediyoruz. Yargıtay kararıyla kesinleşen hüküm, Saray'ın halk düşmanlığıdır. Halk iradesini gasp etmeye çalışmak darbeciliğin en açık ispatıdır” sözlerine yer verdi.

“Bu saldırganlık ve zorbalık, yanıtını mücadelemizle alacaktır”

Emekçilerin demokratik haklarının kullanmasının engellendiğini ifade eden Çanakkale TİP Gençlik Örgütü, bunun için mücadele etmeye devam edeceklerini dile getirerek “Can Atalay ve Gezi Davası meselesi, ne bir avuç insanın, ne Hatay halkının ne de sadece TİP'in konusudur. Mesele tüm Türkiye'ye, emekçilere, milyonlara aittir. Yargıtay kararının arkasındaki siyasi irade, milyonlara, Türkiye halkının demokratik tercihlerine saldırma cüreti gösterdiğini bilmelidir. Cezaevindeki siyasi tutsaklar, gazeteciler, kayyumlar ya da en basit demokratik haklarını kullanması engellenen emekçiler bu zorbalığın açık kanıtlarıdır. Bu saldırganlık ve zorbalık, yanıtını mücadelemizle alacaktır” dedi.

Basın açıklamasında, 1 Ekim’de Özgürlük Yürüyüşü düzenleyeceklerini ifade eden Çanakkale TİP Gençlik Örgütü, mücadelelerinin herkes için olduğunu dile getirerek vatandaşları yürüyüşe davet etti.

(Esra Güller)

Paylaş