havadurum

Saray Lokması Nedir? Tarihi, Özellikleri ve Yapılışı

Saray lokması, Osmanlı saray mutfağından günümüze ulaşan, mayalı hamurdan yapılan ve şerbetle tatlandırılan bir tatlıdır. İzmir lokması ile benzerlik gösterse de, saray lokması daha küçük ve yuvarlak şekildedir. Genellikle hayır işleri, düğünler, bayramlar gibi özel günlerde dökülür ve dağıtılır. Saray lokması yapmak için gerekli malzemeler ve tarifini bu yazıda bulabilirsiniz.

453

Saray Lokmasının Tarihi

Saray lokmasının tarihi, Osmanlı saray mutfağına dayanmaktadır. Osmanlı sarayında, padişahın ve harem ahalisinin damak tadına hitap eden birçok tatlı çeşidi bulunurdu. Bunlardan biri de saray lokmasıydı. Saray lokması, sarayın aşçıbaşıları tarafından özel olarak hazırlanır ve padişaha sunulurdu. Saray lokması, padişahın beğenisini kazanmış ve sarayın vazgeçilmez tatlılarından biri olmuştu.

Saray lokması, Osmanlı sarayından halka da yayılmıştır. Saray lokması, özellikle hayır işleri, düğünler, bayramlar gibi özel günlerde dökülür ve dağıtılırdı. Saray lokması, halk arasında da sevilmiş ve yaygınlaşmıştır. Saray lokması, günümüzde de Türk mutfağının önemli tatlılarından biri olarak devam etmektedir.

Saray Lokmasının Özellikleri

Saray lokması, mayalı hamurdan yapılan ve şerbetle tatlandırılan bir tatlıdır. Saray lokması, küçük ve yuvarlak şekildedir. Saray lokması, kızgın yağda kızartılır ve sıcakken şerbete batırılır. Saray lokması, şerbeti iyice çektikten sonra servis edilir. Saray lokması, üzerine isteğe göre ceviz, fıstık, antep fıstığı, hindistan cevizi gibi kuruyemişler serpilerek süslenir. Saray lokması, yumuşak, tatlı ve lezzetli bir tatlıdır.

Saray Lokmasının Yapılışı

Saray lokması yapmak için gerekli malzemeler şunlardır:

 • 1 su bardağı ılık süt
 • 1 su bardağı ılık su
 • 1 paket instant maya
 • 1 yemek kaşığı toz şeker
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 4 su bardağı un
 • Kızartmak için sıvı yağ

Şerbet için:

 • 3 su bardağı su
 • 3 su bardağı toz şeker
 • 1 dilim limon

Süslemek için:

Ceviz, fıstık, antep fıstığı, hindistan cevizi gibi kuruyemişler

Saray lokması yapmak için yapılması gerekenler şunlardır:

 • Şerbeti hazırlamak için, bir tencereye su ve toz şekeri alın ve kaynatın. Kaynayan şerbete limon dilimini ekleyin ve 10 dakika daha kaynatın. Şerbet kıvamını aldıktan sonra ocaktan alın ve soğumaya bırakın.
 • Hamuru hazırlamak için, bir kabın içine ılık süt, ılık su, instant maya, toz şeker ve tuz ekleyin ve karıştırın. Unu azar azar ekleyerek yoğurun. Kulak memesi kıvamında bir hamur elde edene kadar yoğurmaya devam edin. Hamurun üzerini nemli bir bezle örtün ve mayalanması için ılık bir yerde 1 saat bekletin.
 • Mayalanan hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparın ve yuvarlayın. Yağlı kağıt serili bir tepsiye dizin. Hamurun üzerini tekrar nemli bir bezle örtün ve 15 dakika daha bekletin.
 • Bir tencereye sıvı yağı alın ve kızdırın. Hamur toplarını kızgın yağda kızartın. Kızaran hamur toplarını kağıt havlu serili bir tabağa alın ve fazla yağını süzdürün.
 • Sıcak hamur toplarını soğuk şerbete batırın ve şerbetli bir tabağa alın. Şerbeti iyice çektikten sonra servis tabağına alın.
 • Üzerine isteğe göre ceviz, fıstık, antep fıstığı, hindistan cevizi gibi kuruyemişler serperek süsleyin.
 • Saray lokması servise hazırdır. Afiyet olsun.

Saray Lokması Nasıl Yenir?

Saray lokması, genellikle kaşıkla yenir. Saray lokması, sıcak veya ılık olarak servis edilir. Saray lokması, yanında çay, kahve, ayran gibi içeceklerle ikram edilir. Saray lokması, özellikle kış aylarında sıcacık bir tatlı olarak tercih edilir. Saray lokması, misafirlerinize de sunabileceğiniz şık ve lezzetli bir tatlıdır.

Saray Lokması Nerede Yenir?

Saray lokması, evde kendiniz yapabileceğiniz gibi, dışarıda da yiyebilirsiniz. Saray lokması, Türkiye’nin birçok yerinde tatlıcılarda, pastanelerde, lokantalarda bulabilirsiniz. Saray lokması, özellikle İstanbul, Bursa, İzmir, Ankara gibi büyük şehirlerde daha yaygındır. Saray lokması, Türkiye dışında da bazı ülkelerde bulunabilir. Saray lokması, Yunanistan, Bulgaristan, Makedonya, Bosna-Hersek, Sırbistan, Romanya gibi Balkan ülkelerinde de bilinen ve sevilen bir tatlıdır.

Saray Lokması Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Saray lokması, lezzetli bir tatlı olmasının yanında, bazı bilgileri de bilmekte fayda var. Saray lokması, şerbetli ve yağlı bir tatlı olduğu için, kalori değeri yüksektir. Saray lokması, 100 gramında yaklaşık 350 kalori bulunmaktadır.

(HABER MERKEZİ)
Paylaş