havadurum

"Sahneye bir kere çıktık, bir daha inmeyiz"

868

 TBMM’de 18 Mart Çanakkale Anması için hazırlanan tiyatro gösterisinde rolleri olan kadın oyuncuların sahneye çıkmasının ‘Meclis Başkanlığı’ tarafından engellenmesi tepkilere neden oldu. CHP İl Kadın Kolları, tarafından yaşanan olayı kınayan bir basın açıklaması yapıldı. 31 Mart Cumartesi günü İl Binası’nda düzenlenen açıklamaya CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, Belediye Başkanvekili İbrahim Can Ergun, CHP Belediye Meclis Üyesi Bilge Şimşek ile CHP İl ve Merkez İlçe Kadın Kolları Yönetim Kurulu ve üyeleri katıldılar. CHP İl Kadın Kolları Başkanı Sibel Erol tarafından yapılan açıklamada, kadın oyunculara yapılan hareketin laiklik ve kadın hakları bakımından kabul edilemez olduğu ifade edilerek, uygulamanın Anayasa’ya aykırı olduğu belirtildi. Alınan kararı çağdışı olarak nitelendiren Erol; “Kadın düşmanlığı yapan tüm yetkilileri istifaya çağırıyoruz” dedi. Açıklamasına yaşanan olayı anlatarak başlayan Erol; “TBMM’de 18 Mart Çanakkale Anması için hazırlanan tiyatro gösterisinde rolleri olan kadın oyuncuların sahneye çıkması Meclis Başkanlığı tarafından engellendi. Günler öncesinden gece yarılarına kadar prova yapan kadınlar, gösteriye bir saat kala sahneye alınmadı. Atatürk’ün resimlerinin bile istenmediği oyunun süresi 12 dakikadan 4 dakikaya düştü, erkek oyuncular sahnede oyunu sergilerken, kadın oyuncular konukların arkasında merdivenlerin üzerinde bekletildi” dedi. 

 
“Afife Jale’nin torunlarıyız”
Erol açıklamasını devamında; “29 Mart günü gerçekleşen bu olay,  kadın erkek eşitliği, kadın hakları ve laiklik adına kabul edilemez. Kadın oyunculara yönelik bu uygulama Anayasa’ya aykırıdır. Kadın ve erkeği bir arada görmek istemeyen zihniyet bilsin ki, ‘biz sahnenin tozunu birbirine katan Afife Jale’nin torunlarıyız, sahneye bir kere çıktık bir daha inmeyiz” ifadelerini kullandı. 
 
“Her yerde varız ve var olmaya devam edeceğiz”
Kadınların yaşamın her alanında var olmaya devam edeceklerini ifade eden Erol son olarak; “Biz kadınlar, Atatürk’ün kurucusu olduğu, kadınların seçme ve seçilme hakkını aldığı Millet Meclisi’nde uygulanan çağdışı bu kararı protesto ediyoruz, sorumlular derhal hesap versin. Kadınlar özgürdür, eşittir ve ne zaman ne isterlerse onu yaparlar, kadınları karanlığa, evlere hapsetmenize izin vermeyeceğiz. Yaşamın her alanında, sahnede, sokakta, siyasette, bilimsel çalışmalarda her yerde varız ve var olmaya devam edeceğiz. Ortaçağ sizin olsun biz sahne ışıklarını seviyoruz. Biz kadınlar inmeyeceğimiz sahneden laiklik ve kadın düşmanlığı yapan tüm yetkilileri istifaya çağırıyoruz. Yasaklar mücadelemizi durduramaz, yaşasın kadınlar” dedi. 
(Eren Aşnaz)
Paylaş