DOLAR 28.9215 %0.00
EURO 31.4857 %0.00
G.ALTIN 1924.1107 %0.00
BITCOIN 38811.2195 %0.12
ETHERIUM 2093.9121 %0.12
BIST100 8026.27 %0.09
havadurum

Sağlıklı diyet yapmakla ilgili gerçekleri öğrenme zamanı

Sağlıklı diyet yapmak: Doğru bilinen yanlışlar ve beslenme ipuçları. Uzmanın önerilerine göz atın!"

2236

Sağlıklı diyet yapmak ve beslenmek konularında yaygın olarak yanlış bilgilere maruz kalma durumu, pek çok insanın karşılaştığı bir problem haline gelmiştir. Aile içi öneriler, sosyal çevre etkisi ve sosyal medya gibi kaynaklar, sıklıkla yanıltıcı veya eksik bilgilerle doludur. Bu durum, sadece diyet planlarının beklenen sonuçları verememesine değil, aynı zamanda motivasyon eksikliğiyle beraber istenilen hedeflere ulaşmayı engelleyebilir. NPİSTANBUL Hastanesi'nden deneyimli Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Yiğit, sağlıklı beslenme ve diyetle ilgili beş yaygın yanlışı sıralayarak, gerçekçi beslenme yöntemleri konusunda da ipuçları sunuyor.

Yanlışlar; “Şekersiz içecekler sağlıklıdır”

Doğrular; Yiğit, doğru beslenmeye çalışırken, yanlış tercihler yapılabildiğine dikkat çekerek soğuk içeceklerdeki şekersiz ve kalorisiz yazılarına karşı uyardı. Yiğit, “Şekersiz ve kalorisiz olan bu içecekler, vücutta şeker gibi insülin salgılatır ve yağ depolanmasını uyarır. Üstelik bağırsak sağlığını da olumsuz etkileme ihtimalleri her zaman vardır.” diye konuştu.

Yanlışlar; “Detoks suları toksin atar”

Doğrular; Günümüzde çok sık başvurulan detox sularının içeriğine dair Yiğit, “Vücudumuzdaki toksin atma işlemini karaciğerimiz yapar. Bu içecekler eğer taze yapıldıysa, size vitamin, mineral ve posa sağlayıp diyetinize destek olur. Ancak vadettiği arındırmayı yapmayacaktır. Tabii ki şekerli içecekler yerine bu detox içeceklerini içmek karaciğerinize destek olacaktır. Burada önemli olan bu içecekleri tek besin kaynağı haline getirmemektir.” dedi. 

Yanlışlar; “Glutensiz ürünler ve vegan ürünler sağlıklıdır”

Doğrular; Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Yiğit, toplumda kabul gören glutensiz ve vegan ürünlerin sağlıklı olduğu yönündeki yaygın görüşün aksine, bu ürünlerin çoğunun işlenmiş olabileceğini belirtti. Yiğit, “Glutensiz etiketli ürünlerin aslında çoğu işlenmiştir. Eğer glutensiz undan yapıldıysa, tatlarını güzelleştirmek için daha çok şeker atılmış olma ihtimalleri vardır. Bu nedenle sadece bu ibarelere değil, ürünün etiketindeki içeriğe bakmak gerekiyor. Ürünün vegan olması, hayvansal bir içerik kullanılmadığını ifade etse de bu ürünler daha yağlı olabilmekte, çoğunlukla doymuş yağları da daha çok içermektedir.” diye konuştu. 

Yanlışlar; “Mısır gevrekleri zayıflamaya yardımcı olur” 

Doğrular; Kahvaltılarda sıkça tüketilen mısır gevreklerinin zayıflama sürecine yardımcı olup olmadığı hakkında da konuşan Yiğit, tüketicilerin hangi ürünleri tercih ettiğinin önemine vurgu yaparak şunları söyledi: “Eğer ballı, çikolatalı, şeker ilaveli olanlar tercih ediliyorsa aksine daha çok acıktırabilir ve porsiyon kontrolünü daha zor sağlarsınız. Sabahları güne bol peynirli bol yeşillikli yani proteinli ve posalı bir kahvaltıyla başlamak gün içindeki iştah kontrolünüzün sağlanmasına ve kilo kontrolünüze daha çok yardımcı olur.”

Yanlışlar; “Kalori hesaplamak, doğru beslenmek için yeterlidir”

Doğrular; Dyt. Hülya Yiğit, sadece kalori hesaplayarak doğru beslenmenin mümkün olamayacağına işaret ederek, “Bu konu çoğu kişi tarafından yanlış anlaşılıyor. Bir besinin kalorisine değil, içindeki posa ve protein oranına bakmak gerekiyor. Örneğin bir adet peynirli sandviçin kalorisiyle, bir çikolatanın kalorisi eşittir. Ancak besleyicilikleri farklıdır. Bu nedenle etiketteki kaloriye değil, besinin içindeki protein ve lif oranına bakmamız gerekir.” (Damla Yeltekin)

 

Paylaş