DOLAR 28.9622 %-0.10
EURO 31.2145 %-0.04
G.ALTIN 1863.4408 %-0.17
BITCOIN 43681.3608 %-0.64
ETHERIUM 2348.6256 %-1.17
havadurum

Saatler geri alınacak mı? 2023 Kış saati uygulaması hakkında her şey!

Ekim ayının sonuna gelindiğinde, saatlerin geri alınıp alınmayacağı merak ediliyor. Peki, Türkiye’de kış saati uygulaması var mı? Avrupa’da saatler ne zaman geri alınacak? İşte, 2023 kış saati uygulaması hakkında bilmeniz gerekenler…

4867

Saatler geri alınacak mı sorusu, Ekim ayının sonuna doğru gündeme geliyor. Pek çok ülkede devam eden yaz ve kış saati uygulaması neticesinde eski model cihazlar, kendisini otomatik olarak 1 saat geriye alacak. Peki, Türkiye’de saatleri geri alınacak mı? İşte, kış saati uygulaması hakkında detaylı bilgiler…

Türkiye’de kış saati uygulaması yok!

Türkiye’de 2016 yılında başlayan kalıcı yaz saati uygulaması devam ediyor. 2016/9154 sayılı Bakanlar Kurulu Kararnamesine göre Türkiye’de yaz saati kalıcı hâle getirilmiştir. Bu kararla birlikte Türkiye’de kış saati uygulaması kaldırılmış ve saatler geri alınmamaya başlanmıştır.

Avrupa’da saatler ne zaman geri alınacak?

Avrupa’da ise kış saati uygulamasına geçiş yapılacak. Dünya genelinde 29 Ekim Pazar günü itibarıyla kış saati uygulamasına geçilecek. Avrupa’da mobil telefonlar ve dijital saatler otomatik olarak 1 saat geri alınacak. Bu nedenle bazı eski cihazlar, otomatik olarak kış saati uygulamasına geçiş yapabileceği için kullanıcıların dikkatli olması gerekecek.

Türkiye ile Avrupa arasındaki saat farkı ne olacak?

Avrupa’nın kış saatine geçmesiyle birlikte Türkiye ile Avrupa arasındaki saat farkı değişecek. Türkiye ile Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, İtalya, İsveç, İsviçre ve Danimarka arasındaki saat farkı 1’den 2’ye, İngiltere ile ise 3’e çıkacak. Bu durum, uluslararası ilişkilerde ve seyahat planlarında dikkate alınması gereken bir husus olacak.

Yaz ve kış saati arasındaki değişim tartışmalı

Yaz ve kış saati arasındaki değişim uzun süredir Avrupa’da tartışma konusu. Birçok kişi saatlerin ileri ve geri alınmasından rahatsız. AB Komisyonu tartışmaların artması üzerine 2018 yılında saat değişikliği konusunda AB çapında bir online anket başlattı. Ankete yaklaşık 3 milyonu sadece Almanya’dan olmak üzere 4.6 milyon kişi katıldı. Ankete katılanların yüzde 84’ü yaz saatinin kalıcı olmasını istedi. Ancak AB ülkelerinin tamamının bu konuda anlaşması gerekiyor.

Saatler geri alınacak mı sorusu, her yıl olduğu gibi bu yıl da merak uyandırıyor. Türkiye’de ise kış saati uygulamasının olmadığını hatırlatmakta fayda var. Saatlerinizi doğru ayarladığınızdan emin olun! (Haber Merkezi)

Paylaş