havadurum

Robotik cerrahide yeni dönem

Robotik ortopedi ameliyatı olarak da bilinen robotik protez cerrahisi, hastalara ve operasyonu gerçekleştiren cerraha önemli konfor sağlıyor. Ameliyat öncesinde yapılan planlama sayesinde beklenmeyen sonuçlar öngörülebiliyor. Cerrahi sonrasında hastanın yaşam kalitesi artarken, yerleştirilen protezlerin ömrü de daha uzun oluyor. Memorial Kayseri Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü'nden Doç. Dr. Fatih Karaaslan, robotik protez cerrahisi hakkında bilgi verdi.

410

Diz ve kalça cerrahisinde robot teknolojisi
Teknolojinin gelişmesiyle tıpın da geliştiğini ifade eden Memorial Kayseri Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü'nden Doç. Dr. Fatih Karaaslan, bu teknolojilerin hastalar için önemli bir adım olduğundan bahsetti. Doç. Dr. Fatih Karaaslan "Tıp alanında hızla gelişen teknolojiler, cerrahi müdahalelerin doğruluğunu ve etkinliğini artırmak için önemli fırsatlar sunmaktadır. Son yıllarda ortopedi ve travmatoloji alanında gerçekleşen en önemli yeniliklerden biri de, robotik cerrahinin diz ve kalça artroplastisi (protez ameliyatları) ameliyatlarına entegre edilmesidir. Robotik cerrahi, ortopedi hekimlerinin daha hassas, ölçülebilir ve kişiye özgü işlemler gerçekleştirmesini sağlayarak, hastaların iyileşme sürecini olumlu yönde etkilemektedir" ifadelerini kullandı.

Kontrol edilebilir cerrahi ortam
Ortamın kontrol edilebilirliğinin yüksel olduğunu belirten Doç. Dr. Fatih Karaaslan "Robotik cerrahi, ortopedi hekiminin el becerisini ve deneyimini artıran, daha kontrol edilebilir bir ortam sağlayan robotik sistemlerin kullanımını içermektedir. Diz ve kalça artroplastisi ameliyatlarında kullanılan robotik cerrahi, ortopedistin önceden planlama yapmasına, cerrahi sırasında gerçek zamanlı görüntüleme ve navigasyon araçlarıyla yönlendirilmesine ve daha hassas protez yerleştirmesine olanak sağlamaktadır" sözlerini kullandı.

Ameliyat öncesi her şey analiz ediliyor
Doç. Dr. Fatih Karaaslan, planlama sürecinin önemli olduğunu ve planlama sürecinin sanal ortamda analiz edildiğini belirterek "Robotik cerrahide, ortopedistler ameliyat öncesi bir planlama süreci gerçekleştirmektedir. Hastanın röntgen ve bilgisayarlı tomografi sonuçları, üç boyutlu modelleme ve sanal cerrahi simülasyonlar aracılığıyla bilgisayar ortamında analiz edilir. Bu sayede ortopedistler, protezin doğru yerleşimini belirleyebilir ve ameliyat öncesi komplikasyon denilen istenmeyen sonuçları önceden tahmin edebilir ve önleyebilir hazırlıkları yapabilir" dedi.

Robotik cerrah gerçek zamanlı navigasyon sağlıyor
Ameliyat esnasında robotik cerrahın kontrolünün önemli olduğu ve büyük yardımının dokunduğundan bahseden Doç. Dr. Fatih Karaaslan "Ameliyat sırasında robotik cerrahi, ortopediste gerçek zamanlı navigasyon sağlamaktadır. Ortopedist, önceden planlanmış yol tariflerini takip ederken, robotik sistem hekime gerekli yönlendirmeleri yapar. Ortopedistin cerrahi aletleri, robotik sistem tarafından kontrol edilerek daha hassas hareketler gerçekleştirilir. Bu sayede ortopedist, daha güvenli ve ölçülebilir bir şekilde protez yerleştirebilir" ifadelerini kullandı.

Robotik cerrahinin hastalar açısından avantajları
Robotik cerrah ile gerçekleştirilen ameliyatların bu süreçte büyük etki taşıdığını ve avantajlarına yer veren Doç. Dr. Fatih Karaaslan "Robotik cerrahi, diz ve kalça artroplastisi ameliyatlarındaki başarı oranını artırırken, hastaların iyileşme süresini kısaltmaktadır. Daha hassas protez yerleştirilmesi, daha az doku hasarı ve daha az kan kaybı anlamına gelmektedir. Daha küçük kesiler, hastaların ağrı seviyelerini azaltırken, iyileşme süresini kısaltmaktadır ve sonuç olarak hastanede kalış süresini azalmaktadır. Bu da hastaların daha hızlı bir şekilde günlük yaşamlarına dönmesini sağlamaktadır.Robotik cerrahi, diz ve kalça artroplastisi ameliyatlarında cerrahi müdahaleleri daha güvenli, hassas ve etkili hale getiren bir teknolojidir. Hastaların iyileşme sürecini hızlandırırken, ortopedistlerin de daha iyi sonuçlar elde etmesine yardımcı olmaktadır" sözlerine yer verdi.

Cerrahi sonrasında uyulması gerekenler
Doç. Dr. Fatih Karaaslan, robotik cerrahi ameliyatında uyulması gereken hususlar olduğunu ve ameliyatı geçirenlerin dikkat etmesi gerektiğinden de bahsetti. Doç. Dr. Fatih Karaaslan "Robotik cerrahi sonrasında dize ve kalçaya yerleştirilen protezlerin ömrünün daha uzun olması için bazı kurallara uyulması gerekir. Cerrahi sonrasında protezlerin ömrünün klasik tekniklere göre yapılan ameliyatlara göre daha uzun olması öngörülmektedir. Protezi zorlayacak uzun süreli hareketlerden kaçınılmalıdır. Hekimin uygun gördüğü egzersizler düzenli olarak yapılmalıdır. Protezin ömrü kilo kontrolüne bağlıdır. Kişinin ideal kiloda olması protezin ömrünü de uzatacaktır" tavsiyelerinde bulundu.
(Damla Şener Okdaş)
Paylaş