DOLAR 28.9945 %0.01
EURO 31.2258 %0.00
G.ALTIN 1864.8206 %-0.10
BITCOIN 43736.4808 %-0.51
ETHERIUM 2351.5643 %-1.05
havadurum

Roberto Duran Kimdir? Boks Tarihinin En Büyük Efsanesi!

Bu makalede Roberto Duran kimdir? sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Roberto Duran, Panama’nın gururu ve boks tarihinin en büyük isimlerinden biridir. Dört ağırlık sınıfında dünya şampiyonluğu yaşayan ve beş onyıl boyunca boks yapan Duran, boks severlerin unutamayacağı bir efsanedir. Roberto Duran’ın hayatı, kariyeri ve başarıları hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

2413

Roberto Duran kimdir? sorusunun cevabını arayanlar için hazırladığımız bu makalede, Panama’nın efsanevi boksörünün hayatı, kariyeri ve başarıları hakkında bilgi vereceğiz. Roberto Duran, 20. yüzyılın en iyi dövüşçülerinden biri olarak kabul edilen ve dört ağırlık sınıfında dünya şampiyonluğu yaşayan bir boks efsanesidir. Duran’ın hikayesi, fakirlikten zirveye uzanan, zorluklarla dolu ama heyecan verici bir yolculuktur. İşte Roberto Duran’ın biyografisi…

Roberto Duran’ın çocukluğu ve amatör kariyeri

Roberto Duran, 16 Haziran 1951’de Panama’nın Guararé kentinde doğdu. Annesi Clara Samaniego, Guararé’liydi ve babası Margarito Duran, ABD ordusu için Panama’da görev yapan Meksika asıllı bir Amerikalıydı1. Duran, Panama City’deki El Chorrillo mahallesinin "La Casa de Piedra" (Taş Ev) bölgesindeki gecekondu mahallesinde büyüdü. Sadece sekiz yaşındayken Neco de La Guardia spor salonunda deneyimli boksörlerle antrenman yapmaya başladı1. Amatör olarak 29 maça çıkan Duran, bunların 26’sını kazandı2. Profesyonel kariyerine ise 1968 yılında 16 yaşındayken başladı.

Roberto Duran’ın profesyonel kariyeri ve dünya şampiyonlukları

Duran, profesyonel kariyerinin ilk 31 maçını üst üste kazandı ve gelecekteki Tüy Siklet Şampiyonu Ernesto Marcel ve eski Süper Tüy Siklet Şampiyonu Hiroshi Kobayashi’yi nakavt etti. İlk unvan maçına ise 1972 yılında Madison Square Garden’da Ken Buchanan’ı yenerek WBA Hafif Siklet Şampiyonluğu’nu kazandığı maçla çıktı. Duran, bu unvanını altı kez savunduktan sonra 1978 yılında WBC Hafif Siklet Şampiyonluğu’nu da eline geçirdi ve hafif siklet tarihinin tartışmasız şampiyonu oldu.

Duran, 1980 yılında ağırlık sınıfını değiştirerek valter siklete geçti ve Montreal’de Sugar Ray Leonard ile karşılaştığı "Brawl in Montreal" (Montreal Kavgası) adlı tarihi maçta WBC Valter Siklet Şampiyonluğu’nu kazandı. Bu maçta Leonard’ın hızına karşı dayanıklılık ve güç gösteren Duran, onu yakın mesafede sıkıştırarak puanla yendi. Bu galibiyetle birlikte Duran, iki ağırlık sınıfında da çizgisel şampiyon olmayı başardı.

Duran, aynı yıl içinde Leonard ile rövanş maçına çıktı ancak bu sefer Leonard’ın stratejisine uyarak uzak mesafede dövüştü ve sekizinci rauntta "No más" (Artık yok) diyerek pes etti. Bu yenilgi, Duran’ın kariyerindeki en büyük hayal kırıklığı oldu ve onun imajına büyük zarar verdi. Duran, daha sonra bu maçta mide krampları çektiğini ve kötü beslendiğini söylese de, bu açıklama pek inandırıcı bulunmadı.

Duran, 1983 yılında hafif orta ağırlığa geçti ve Davey Moore’u yenerek WBA Hafif Orta Ağırlık Şampiyonluğu’nu kazandı. Bu unvanını Marvin Hagler’a kaybeden Duran, 1984 yılında Thomas Hearns ile yaptığı maçta da nakavt oldu ve kariyerini sonlandırdığını açıkladı. Ancak Duran, 1986 yılında geri döndü ve 1989 yılında İran Barkley’i yenerek WBC Orta Ağırlık Şampiyonluğu’nu kazandı. Bu galibiyetle birlikte Duran, dört ağırlık sınıfında da dünya şampiyonu olan ikinci boksör oldu.

Duran, 1990’larda da boksa devam etti ve 1994 yılında William Joppy’ye kaybedene kadar WBA Süper Orta Ağırlık Şampiyonluğu’nu elinde tuttu. Duran, 2001 yılına kadar ringlere çıkmaya devam etti ve kariyerini 119 maç, 103 galibiyet ve 70 nakavt ile tamamladı. Duran, beş onyıl boyunca boks yapan ikinci boksör oldu.

Roberto Duran’ın boks tarzı ve lakabı

Duran, çok yönlü, teknik ve baskıcı bir dövüşçü olarak tanınıyordu. Muhteşem yumruk gücü ve mükemmel savunması ona "Mano de Piedra" (Taş Eli) lakabını kazandırmıştı. Duran, rakiplerine acımasızca saldırır, onları köşeye sıkıştırır ve vücutlarına ve başlarına sert yumruklar indirirdi. Duran, aynı zamanda çok zeki bir boksör olarak da biliniyordu. Rakiplerinin zayıf noktalarını bulur, onları kışkırtır ve psikolojik üstünlük kurardı. Duran, ringin dışında da çok sevecen ve eğlenceli bir kişiliğe sahipti. Hayranları tarafından çok sevilen Duran, Panama’nın ulusal kahramanı haline geldi.

Roberto Duran’ın özel hayatı

Duran, 1971 yılında Felicidad Iglesias ile evlendi ve sekiz çocuk sahibi oldu. Çocuklarından üçü de boksör oldu: Roberto Jr., Robin ve Dalia. Duran, aynı zamanda bir aktör olarak da çalıştı ve bazı filmlerde rol aldı. 2001 yılında Arjantin’de geçirdiği bir trafik kazası sonucu hayati tehlike atlattı ve ameliyat edildi. Bu olaydan sonra boksu bıraktığını duyurdu. Duran, 2020 yılında COVID-19’a yakalandı ancak hastalığı atlattı.

Roberto Duran’ın başarıları ve ödülleri Duran, boks tarihindeki en başarılı ve saygın isimlerden biridir. Bazı başarıları ve ödülleri şunlardır:

  • Dört ağırlık sınıfında dünya şampiyonluğu (hafif siklet, valter siklet, hafif orta ağırlık ve orta ağırlık)
  • Tartışmasız ve çizgisel hafif siklet şampiyonluğu
  • Çizgisel valter siklet şampiyonluğu
  • Beş onyıl boyunca boks yapma
  • The Ring dergisi tarafından son 80 yılın en iyi beşinci dövüşçüsü seçilme
  • Boks tarihçisi Bert Sugar tarafından tüm zamanların en iyi sekizinci dövüşçüsü olarak değerlendirilme
  • Associated Press tarafından 20. yüzyılın en iyi hafif sikleti seçilme
  • Uluslararası Boks Onur Listesi’ne (IBHOF) dahil edilme
  • Uluslararası Boks Araştırma Organizasyonu (IBRO) tarafından 20. yüzyılın en iyi dövüşçüsü seçilme
  • 2016 yılında Hands of Stone adlı biyografik filmde rol alması ve Edgar Ramirez tarafından canlandırılması

(Erhan Taylan)

Paylaş