BITCOIN 43886.19 %0.26
ETHERIUM 2271.7679 %0.29
BIST100 7855.06 %0.08
DOLAR 28.9251 %0.08
EURO 31.1944 %-0.27
G.ALTIN 1887.9204 %0.70
havadurum

Resmi Gazete’de Bugün Neler Var? 16 Ekim 2023 Tarihli Kararlar, Yönetmelikler ve Tebliğler!

Resmi Gazete’de bugün neler var? Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri, ithalat rejimi, gümrük vergisi, üniversite yönetmelikleri ve ithalatta gözetim gibi konularda önemli değişiklikler yapıldı. İşte Resmi Gazete’de bugün yayımlanan kararlar, yönetmelikler ve tebliğlerin detayları.

1262

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan kararlar, yönetmelikler ve tebliğler arasında, bazı Cumhurbaşkanlığı Kararnamelerinde değişiklik yapılması, ithalat rejimi ve gümrük vergisi ile ilgili kararlar, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliğinde değişiklik yapılması ve ithalatta gözetim uygulanmasına ilişkin tebliğde değişiklik yapılması gibi önemli konular yer alıyor. İşte Resmi Gazete’de bugün neler var?

Bazı Cumhurbaşkanlığı Kararnamelerinde Değişiklik Yapılması

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile bazı Cumhurbaşkanlığı Kararnamelerinde değişiklik yapıldı. Bu kapsamda, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kanunu’nda yer alan “Banka’nın temel amacı fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmektir” ifadesi “Banka’nın temel amacı fiyat istikrarını sağlamak, sürdürmek ve ekonomik büyümeyi desteklemektir” şeklinde değiştirildi. Ayrıca, Banka’nın yönetim kurulu üye sayısı 9’dan 7’ye indirildi ve yönetim kurulu üyelerinin görev süreleri 4 yıldan 3 yıla düşürüldü.

İthalat Rejimi ve Gümrük Vergisi ile İlgili Kararlar

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararları ile ithalat rejimi ve gümrük vergisi ile ilgili bazı düzenlemeler yapıldı. Buna göre, bazı tarım ürünleri için uygulanan gümrük vergileri artırılırken, bazı sanayi ürünleri için uygulanan gümrük vergileri indirildi. Ayrıca, bazı ürünlerin ithalatında ilave gümrük vergisi uygulanmasına ilişkin kararda da değişiklik yapıldı.

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılması
Resmi Gazete’de yayımlanan Yönetmelik ile Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Bu değişiklikle, klinik tıp bilimleri dönemi ve intörnlük döneminde stajyer öğrencilerin eğitimi ile ilgili bazı hususlar yeniden düzenlendi. Buna göre, stajyer öğrencilerin her staj için ilgili anabilim dalının belirlediği staj sorumlusu tarafından onaylanan bir staj karnesi olması gerekecek. Ayrıca, staj karnesinde belirtilen uygulamalar öğretim üyesinin eşliğinde yapılacak.

İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğde Değişiklik Yapılması

Resmi Gazete’de yayımlanan Tebliğ ile ithalatta gözetim uygulanmasına ilişkin tebliğde değişiklik yapıldı. Bu değişiklikle, bazı tekstil ürünleri için ithalatta gözetim uygulamasının kaldırılması veya başlatılması kararlaştırıldı6.

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan kararlar, yönetmelikler ve tebliğler bunlarla sınırlı değil. Resmi Gazete’nin tam metnine buradan ulaşabilirsiniz. Resmi Gazete’nin kurumsal mobil uygulamasını da Android ve Apple marketlerden “T.C. Resmî Gazete” adıyla indirebilirsiniz. (Haber Merkezi)

Paylaş