DOLAR 31.1452 %0.15
EURO 33.8264 %0.05
G.ALTIN 2032.8207 %0.05
BITCOIN 56902.5704 %4.48
ETHERIUM 3239.8194 %1.71
havadurum

Resmi Gazete'de Bugün Neler Var? 12 Şubat 2024 Tarihli Resmi Gazete Kararları

Resmi Gazete’de bugün neler var? Amasya ve Bayburt Üniversiteleri’nde eğitim-öğretim ve sınavlarda hangi değişiklikler yapıldı? Hangi kurum ve kuruluşlar ihale açtı? Devlet İç Borçlanma Senetlerinin günlük değerleri nasıl hesaplanıyor? İşte Resmi Gazete’de bugünün gündemi…

416

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan yönetmelikler, ilanlar ve duyurular neler? Amasya ve Bayburt Üniversitelerinde eğitim-öğretim ve sınavlarda neler değişti? Devlet İç Borçlanma Senetlerinin günlük değerleri nasıl belirleniyor? İşte Resmi Gazete’de bugünün öne çıkan haberleri…

YÖNETMELİKLER

Amasya Üniversitesi Önlisans ve Lisans Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliğinde Değişiklik

Amasya Üniversitesi Önlisans ve Lisans Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Yönetmelikte yapılan değişikliklere göre, öğrencilerin ders kaydı yapabilmesi için öğrenim ücretini ödemiş olması şartı kaldırıldı. Ayrıca, öğrencilerin ders seçimi yapabilmesi için danışman onayı alması zorunluluğu getirildi. Yönetmelikte ayrıca, öğrencilerin yarıyıl sonu sınavlarına girebilmesi için devamsızlık oranının %30’u geçmemesi gerektiği belirtildi.

Bayburt Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim-Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik

Bayburt Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim-Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik de Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmelikte yapılan değişikliklere göre, öğrencilerin yatay geçiş yapabilmesi için başvuru tarihinde kayıtlı oldukları programın en az %40’ını tamamlamış olması gerektiği hükmü eklendi. Ayrıca, öğrencilerin yatay geçiş yapabilmeleri için başvurdukları programın kontenjanının %10’unu geçmemesi gerektiği hükmü değiştirildi. Yeni hükme göre, öğrencilerin yatay geçiş yapabilmeleri için başvurdukları programın kontenjanının %20’sini geçmemesi gerekecek.

İLÂN BÖLÜMÜ

Artırma, Eksiltme ve İhale İlânları

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında, çeşitli kurum ve kuruluşların artırma, eksiltme ve ihale ilanları yer aldı. Bu ilanlardan bazıları şunlar:

  • Türkiye Elektrik İletim A.Ş. Genel Müdürlüğü, 2024 yılında yapılacak olan elektrik iletim tesisleri bakım onarım işleri için ihale açtı. İhale, 15 Mart 2024 tarihinde saat 14.00’te Ankara’da yapılacak.
  • Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü, Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Projesi Kayaş-Yerköy Kesimi Altyapı İnşaatı İşi için ihale açtı. İhale, 22 Mart 2024 tarihinde saat 10.00’da Ankara’da yapılacak.
  • Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu Genel Müdürlüğü, Zonguldak Kömür Havzası Bölgesi Karadon Müessese Müdürlüğü sahasında bulunan 2 adet kömür sahasının işletilmesi için ihale açtı. İhale, 29 Mart 2024 tarihinde saat 14.00’te Ankara’da yapılacak.

Çeşitli İlânlar

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında, çeşitli kurum ve kuruluşların duyuru ve ilanları yer aldı. Bu ilanlardan bazıları şunlar:

  • Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı, 2024 yılında yapılacak olan Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) Güncelleme Çalışması için sözleşmeli personel alımı yapacağını duyurdu. Başvurular, 19-23 Şubat 2024 tarihleri arasında yapılacak.
  • Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Ulusal Metroloji Enstitüsü (UME) bünyesinde çalıştırılmak üzere araştırmacı, teknisyen ve tekniker alımı yapacağını duyurdu. Başvurular, 16-26 Şubat 2024 tarihleri arasında yapılacak.
  • Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, 2024 yılı Ocak ayı Para Politikası Kurulu Toplantısı Özetini yayımladı. Özet, Merkez Bankası’nın resmi internet sitesinde erişime açıldı.

T.C. Merkez Bankasınca Belirlenen Devlet İç Borçlanma Senetlerinin Günlük Değerleri

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında, T.C. Merkez Bankası tarafından belirlenen Devlet İç Borçlanma Senetlerinin günlük değerleri de yayımlandı. Bu değerler, Merkez Bankası’nın resmi internet sitesinde de görüntülenebilir. Devlet İç Borçlanma Senetlerinin günlük değerleri, piyasa koşullarına göre değişkenlik gösterir. Bu değerler, yatırımcıların karar verme süreçlerinde önemli bir rol oynar.

Resmi Gazete, Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi yayın organıdır. Resmi Gazete’de, devletin yasama, yürütme ve yargı organlarının karar, yönetmelik, ilan ve duyuruları yayımlanır. Resmi Gazete’de yayımlanan haberler, vatandaşların hak ve yükümlülüklerini ilgilendiren konulardır. Bu nedenle, Resmi Gazete’yi takip etmek hem yasal bir zorunluluk hem de vatandaşlık görevidir.

(HABER MERKEZİ)
Paylaş